Stredná škola, PN či posledný odpracovaný rok. Nie všetko sa do dôchodku započíta automaticky. Prídete tak o peniaze?

Odpracované roky ovplyvňujú nielen výšku vášho budúceho dôchodku, ale aj to, či vôbec splníte podmienky na jeho získanie. Prečo sa niekomu započítava stredná či vysoká škola, zatiaľ čo inému nie? A čo ak ste boli na PN? Odpovede nájdete v nasledujúcom článku.

12.10.2024 06:00
debata (7)
O koľko menej dostanete, ak idete do predčasného dôchodku po 15. máji? A tušili ste, že ho môžete aj...
Video
Zdroj: TV Pravda

Ako ovplyvňuje dĺžka poistenia váš dôchodok?

Na to, aby ste mali nárok na starobný dôchodok, musíte splniť dve základné podmienky – dosiahnuť dôchodkový vek a získať minimálne 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia. Existujú však výnimky, ako napríklad pre ľudí, ktorí dosiahli dôchodkový vek medzi rokmi 2004 a 2007, kde stačí mať odpracovaných aspoň 10 rokov.

Ako sa počíta dôchodok?

Výpočet dôchodku závisí od osobného mzdového bodu, ktorý sa vypočítava z vašich príjmov za každý odpracovaný rok. Tento bod sa potom násobí počtom rokov, počas ktorých ste boli dôchodkovo poistení, a aktuálnou dôchodkovou hodnotou. V roku 2024 je táto hodnota 17,7688.

Počíta sa štúdium do dôchodku?

Doba štúdia sa do odpracovaných rokov započítava len do konca roka 2003. To znamená, že ak ste študovali pred týmto dátumom, môžete si tieto roky pripočítať do vášho dôchodkového poistenia. Po roku 2003 sa štúdium do dôchodku nezapočítava, pokiaľ si ho nedoplatíte dobrovoľným poistením.

Prečo sa posledný odpracovaný rok nepočíta do penzie?

Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek. Obdobím dôchodkového poistenia je: obdobie povinného dôchodkového poistenia, obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby, ak toto obdobie policajt, profesionálny vojak a vojak prípravnej služby nezískali v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a nebol im priznaný invalidný výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok, obdobie poberania invalidného dôchodku po 31. decembri 2007 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku, ak invalidný dôchodok priznala a vypláca Sociálna poisťovňa, obdobie, za ktoré bolo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie a to je obdobie, keď mala fyzická osoba prerušené poistenie, keď bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo sa sústavne pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku, obdobie, ktoré bolo získané pred 1. januárom 2004 ako doba zamestnania a náhradná doba.

Čo sa berie do úvahy

Čo sa týka zamestnania, do úvahy sa berie celé odpracované obdobie dôchodkového poistenia (obdobie, počas ktorého bol poistenec dôchodkovo poistený a odvádzal poistné buď ako zamestnanec, alebo SZČO či dobrovoľne poistená osoba), teda aj obdobie posledného odpracovaného roka (počet dní).

Ak by vám Sociálna poisťovňa niektoré zamestnanie nezapočítala, a vy vlastníte hodnoverné doklady o dobe poistenia, ktorá nebola pre výpočet sumy starobného dôchodku zhodnotená, môžete tieto doklady predložiť Sociálnej poisťovni. Musí ísť o originály dokladov zamestnávateľa a musí z nich vyplývať, odkedy – dokedy zamestnanie trvalo, prípadne aj suma hrubého zárobku/vymeriavacieho základu. Na základe predložených dokladov Sociálna poisťovňa rozhodne o prípadnom zvýšení dôchodku. Dôchodok je možné zvýšiť najviac tri roky spätne odo dňa predloženia chýbajúcich dokladov.

Vymeriavací základ je dôležitý

Pri stanovovaní priemerného osobného mzdového bodu sa hodnotia vymeriavacie základy, z ktorých poistenec odvádzal poistné. Platí, že čím boli odvody vyššie a čím dlhšie obdobie ich platil, tým vyššiu penziu mu Sociálna poisťovňa prizná. Ak napríklad niekto dosiahol dôchodkový vek napr. 3.10. 2023 a požiada vtedy o dôchodok, ako obdobie poistenia mu bude hodnotená všetka doba dôchodkového poistenia získaná po ukončení povinnej školskej dochádzky do 2.10. 2023. Vymeriavacie základy (odvody) sa mu započítajú od roku 1984 do roku 2021 (vrátane). Vymeriavacie základy sa však podľa zákona zhodnocujú do posledného roka pred vznikom nároku na dôchodok.

Čo ak ste boli na PN?

Ak ste počas pracovného života boli práceneschopní, obdobie na PN sa vám do dôchodku započíta. Avšak, pretože ste počas PN poberali nižší príjem, aj váš osobný mzdový bod bude za toto obdobie nižší, čo môže ovplyvniť výšku dôchodku.

Aké ďalšie obdobia sa započítavajú?

Medzi ďalšie započítateľné obdobia patria napríklad obdobia dobrovoľného dôchodkového poistenia, výkon služby policajta alebo profesionálneho vojaka, obdobia poberania invalidného dôchodku a obdobia, kedy ste boli evidovaní ako nezamestnaní.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dôchodok #odchod do dôchodku #dôchodkový vek #suma dôchodku #výška penzie