Nárok na výplatu vdovského dôchodku trvá väčšinou dva roky od smrti manžela. Po dvoch rokoch možno vdovský dôchodok poberať len v nasledujúcich prípadoch: a to ak vdova dovŕšila dôchodkový vek (v prípade, ak neuzavrie nové manželstvo), ak sa stará aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, alebo bolo toto dieťa v rodine zomretého vychovávané. Môže tak ísť aj o vlastné dieťa vdovy či jej osvojené dieťa alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva.
Nárok poberať túto penziu zostáva aj v prípade, ak je vdova invalidná a jej schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 70 percent, ak vychovala aspoň tri deti alebo ak dovŕšila aspoň 52 rokov a vychovala dve deti. Platí to aj v prípade, ak ak dovŕšila aspoň 57 rokov a vychovala jedno dieťa.
Kedy zaniká vdovský dôchodok
Vdovský dôchodok vám zanikne v prípade, ak uzavriete nové manželstvo alebo ak ste úmyselným trestným činom spôsobili smrť manžela, a to dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia súdu.
Nárok na výplatu vdovského dôchodku alebo jeho časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý vdovský dôchodok alebo jeho časť patrili.
Môže sa výplata dôchodku obnoviť?
Áno. Ak vám zanikne nárok na výplatu vdovského dôchodku z dôvodu uplynutia dvoch rokov (či z dôvodu, že ste prestali spĺňať niektorú z podmienok), no po čase začnete opäť niektorú z podmienok spĺňať, nárok na výplatu vdovského dôchodku sa vám obnoví.
Ako treba požiadať o obnovenie?
O uvoľnenie výplaty vdovského dôchodku požiadate Sociálnu poisťovňu neformálnou žiadosťou (listom). V žiadosti uvediete meno, priezvisko, rodné číslo, adresu a skutočnosť, že žiadate o uvoľnenie výplaty pozostalostnej dávky. Žiadosť musí byť podpísaná. K žiadosti treba predložiť čestné vyhlásenie o tom, že ste naďalej vdovou po zomretom manželovi (že ste sa znovu nevydali), prípadne preukázať splnenie niektorej z ďalších uvedených podmienok.
O uvoľnenie výplaty dôchodku požiadate v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého bydliska. Žiadosť o obnovenie výplaty dôchodku spolu s čestným vyhlásením môžete aj zaslať: poštou na adresu: Sociálna poisťovňa, 29. augusta 8, 813 63 Bratislava alebo elektronicky (ak využívate elektronický občiansky preukaz – eID) cez www.slovensko.sk
V prípade, že si potrebujete overiť, ako je to vo vašom konkrétnom prípade, kontaktujte Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.