Čo je III. pilier a prečo si máme šetriť na dôchodok?
Už roky sa hovorí o tom, že dôchodok vyplácaný z prvého piliera, teda len zo Sociálnej poisťovne v budúcnosti nebude postačovať pre dôstojný život. Súčasne vzhľadom na to, že slovenské obyvateľstvo starne, ľudia sa dožívajú vyššieho veku a rodí sa menej detí, do sociálneho systému o dvadsať až tridsať rokov bude prispievať omnoho menej ekonomicky aktívnych ľudí. Hrozí, že na dôchodky štát nebude mať skrátka dostatok financií. Preto sa už pred rokmi zaviedol dôchodkový systém troch pilierov.
Do druhého pilieru je od roku 2023 povinný vstup pre každého „prvopoistenca“, teda ľudí, ktorí začali prvýkrát pracovať a sú sociálne poistení. Do druhého piliera sa aktuálne odvádzajú 4 percentá zo zaplatených sociálnych odvodov.
III. pilier je doplnkové dôchodkové sporenie (DDS) a je dobrovoľný. Jeho účel spočíva v tom, že si môžeme odkladať ľubovoľnú čiastku na svoj dôchodok do špeciálneho finančného produktu, aby sme sa raz na dôchodku mali finančne lepšie. Výhodou je, že mnoho zamestnávateľov prispieva zamestnancom nejakou finančnou čiastkou na sporenie v treťom pilieri.
Ďalšie výhody III. piliera:
- všetky peňažné prostriedky nasporené na dôchodkovom účte sú predmetom dedenia
- možnosť zmeniť dôchodkové fondy ako aj dôchodkové spoločnosti, po 1 roku bez poplatku
- možnosť získať príspevok od zamestnávateľa, ak sa jedná o rizikové zamestnanie alebo ak takýto benefit zamestnávateľ poskytuje
Kedy je možný predčasný výber z III. piliera a aké sú podmienky výberu?
Všeobecne platí, že dôchodok z tretieho piliera vypláca účastníkovi doplnková dôchodcovská spoločnosť (DDS) na základe žiadosti, keď mu vznikol nárok na výplatu starobného alebo predčasného starobného dôchodku, prípadne dovŕšil vek 62 rokov. Dočasný doplnkový dôchodok sa vypláca najmenej 5 rokov, prípadne po vzniku nároku na doplnkový starobný dôchodok môže účastník požiadať aj o vyplatenie jednorazového vyrovnania. Okrem toho je možné požiadať aj o vyplatenie predčasného výberu.
Podmienky vyplatenia predčasného výberu
- Predčasný výber sa vyplatí najskôr po desiatich rokoch odo dňa uzatvorenia zmluvy a následne môže dôjsť k vyplácaniu len raz za desať rokov trvania zmluvy
- V prípade nesplnenia podmienky na vyplácanie doplnkového starobného dôchodku sa vypláca iba vypočítaná výška príspevkov zaplatených účastníkom
- príspevky odvedené od zamestnávateľa nie je možné vyplatiť prostredníctvom predčasného výberu
Finančné prostriedky z III. piliera si môžete nechať vyplatiť po dovŕšení dôchodkového veku nasledovnými spôsobmi:
Zmluvy uzatvorené bez dávkového plánu po 1.1.2014:
- doplnkový starobný dôchodok, a to vo forme doživotného alebo dočasného doplnkového starobného dôchodku
- doplnkový výsluhový dôchodok, a to vo forme doživotného alebo dočasného doplnkového výsluhového dôchodku
- jednorazové vyrovnanie
- predčasný výber
Zmluvy uzatvorené s dávkovým plánom do 31.12.2013
- doplnkový starobný dôchodok, a to vo forme doživotného alebo dočasného doplnkového starobného dôchodku,
- doplnkový výsluhový dôchodok, a to vo forme doživotného alebo dočasného doplnkového výsluhového dôchodku,
- jednorazové vyrovnanie,
- odstupné
Aké sú potenciálne výhody predčasného výberu úspor z tretieho pilieru?
Doplnkové dôchodkové sporenie, teda III. pilier môžeme rozdeliť na dve fázy – fázu sporenia a fázu poberania dôchodku. Vo fáze sporenia by malo byť hlavným cieľom účastníka doplnkového dôchodkového sporenia čo najviac a s primeraným rizikom zhodnotiť svoje vklady, respektíve s primeraným rizikom získať čo možno najvyššiu nasporenú sumu na konci sporenia.
Keďže je III. pilier investičný finančný produkt, výšku zhodnotenia pri investičnom produkte najviac ovplyvnia tri parametre:
- Výber investičnej stratégie (doplnkového dôchodkového fondu)
- Poplatky
- Zdaňovanie
„Predčasným výberom z 3. piliera účastník môže pozitívne ovplyvniť všetky tri spomínané parametre presunom vybranej sumy do iného investičného produktu. Predpovedať, presne ktorá investičná stratégia bude, či už krátkodobo alebo dlhodobo, najlepšia, sa úplne nedá, ale každopádne výberom peňazí z 3. piliera sa otvára pre účastníka oveľa viac investičných príležitostí, aké sú v samotnom 3. pilieri. Mimo tohto tretieho piliera existujú stovky až tisíce ďalších investičných stratégií, ktoré pre klienta znamenajú príležitosti na vyššie zhodnotenie svojich prostriedkov“, vysvetľuje Stanislav Jendrišák, finančný konzultant z Jetoopeniazoch.sk.
Ako ďalej vysvetlil Stanislav Jendrišák, ďalšou výhodou, ktorú možno s istotou výberom peňazí z 3. piliera a ich presunom do iného investičného produktu získať, sú nižšie poplatky. Znížením priebežných nákladov, ktoré sa účtujú percentuálne ročne z nasporenej sumy účastníka, je tak možné ušetriť nemalé peniaze.
Ak sa znížia tieto ročné náklady výberom a presunom peňazí z 3. piliera do iného investičného sporenia o 0,5% ročne, prípadne aj o viac, znamená z dlhodobého horizontu, že účastníkovi ostane na jeho účte oveľa viac peňazí. Mať na konci sporenia o 10 – 15% viac peňazí, znamená mať aj o 10 – 15% vyšší dôchodok.
Aké sú nevýhody predčasného výberu a ako môžu ovplyvniť náš dôchodok?
Klienti, ktorí uzavreli zmluvu o doplnkovom dôchodkovom poistení – teda v treťom pilieri od roku 2014, môžu urobiť predčasný výber vlastných vkladov len raz za 10 rokov. Tieto fondy majú navyše veľmi nízke zhodnotenie, to znamená, že na ňom nezarobíte toľko, čo pri inom produkte investičného sporenia. Výnosy v III. pilieri sa zdaňujú 19% daňou, pričom výberom a presunom peňazí z III. piliera môže účastník investovať tieto peniaze tak, že sa legálne vyhne zdaneniu svojich výnosov z investovania, dokonca pri podobnom alebo rovnakom investičnom riziku ako je v doplnkovom dôchodkovom poistení – teda III. pilieri.
,,Predstavte si, že váš dlhoby výnos z investovania je 10 000 eur. V III. pilieri vám bude tento výnos pri výplate znížený o 1900 eur (daň 19%), ale ak by ste mali peniaze uložené v podobnom investičnom nástroji, tak to nepodlieha žiadnemu zdaneniu, čiže vám ostane celých 10000 eur”, vysvetľuje konzultant Stanislav Jendrišák.
Ďalšou nevýhodou pri predčasnom výbere je, že ak si účastník uplatnil zníženie základu dane (max. do 180 eur ročne), tak pri predčasnom výbere musí vrátiť štátu túto úsporu na dani (max. do výšky cca 350 eur).
Za správu fondu DDS sa platí poplatok. Dobrou správou je, že od januára 2023 došlo k zníženiu poplatku, týkajúceho sa správy majetku účastníkov v doplnkových dôchodkových fondoch. Z pôvodnej výšky 1,20 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde sa na rok 2023 znížil na výšku 1,15 %, pričom klesajúcu tendenciu bude mať poplatok aj v roku 2024, keď bude vo výške 1,05 %, a následne od roku 2025 bude poplatok predstavovať 1 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde.
U sporiteľov, ktorí uzatvorili zmluvu do 31.12.2013 si môže doplnková dôchodcovská spoločnosť účtovať aj nárok na odplatu za odstupné, keď je súčasťou zmluvy aj dávkový plán. Výška poplatku je buď určená v zmluve alebo je to maximálne 5 % aktuálnej hodnoty vášho dôchodkového účtu. Pri predčasnom výbere hrozí aj psychologický efekt, že nasporené peniaze sa po výbere stávajú pre účastníka ľahko dostupnými a môže ich minúť omnoho skôr, ako dosiahne svoj pôvodne zamýšľaný cieľ, teda nasporiť si financie na lepší dôchodok. Naopak výhodou je, že má tieto financie pre prípad neočakávaných ťažkých životných situácií kedykoľvek k dispozícii.
Čítajte viac Ako sporiť a investovať, aby ste mali vyšší dôchodokAké sú poplatky a dane spojené s predčasným výberom?
Ako sme už spomínali vyššie, účastník musí počítať s poplatkami:
- zdanenie výnosov daňou vo výške 19%
- vrátenie dane z odpočítateľnej položky vkladov sporenia
- pri zmluvách s dávkovým plánom uzatvorených do 31.12.2013 nárok na odplatu DDS v max. výške 5% aktuálnej hodnoty dôchodkového účtu
Je predčasný výber prostriedkov z III. piliera vhodný aj pre mňa?
O predčasnom výbere by mohli uvažovať najmä tí, ktorí majú nasporené vyššie sumy vlastných prostriedkov, teda nie tých, ktoré im odvádzal zamestnávateľ a majú ešte pred sebou dlhú dobu sporenia. To znamená, čím vyššiu sumu nasporených vlastných prostriedkov sporiteľ má a čím dlhšia doba sporenia do dôchodku mu zostáva, tým je pre neho výber z III. piliera výhodnejší.
,,Odporúčam následne presunúť peniaze do iného investičného produktu v ktorom sporiteľ ušetrí poplatky a dane. Každopádne takmer pri akejkoľvek aktuálne nasporenej sume vlastných vkladov v III. pilieri a dlhšom období do konca sporenia stojí za to, zvážiť predčasný výber a presun peňazí do iného investičného produktu. Ale asi najlepšie je sa o tom poradiť s odborníkom”, radí na záver finančný konzultant Stanislav Jendrišák z Jetoopeniazoch.sk.
O III. pilieri na záver v skratke
V závere ostáva v skratke skonštatovať, že sporenie na dôchodok v III. pilieri sa oplatí, pretože okrem vlastných vkladov vám na sporenie prispieva aj zamestnávateľ. Keďže je III. pilier doplnkovým dôchodkovým poistením, vstup do tohto piliera je dobrovoľný a prispievať si môžete ľubovoľnou čiastkou. Z piliera môžete po čase vystúpiť, najskôr však po desiatich rokoch od vstupu. Dôchodok z tohto piliera sa vypláca najmenej 5 rokov a je možné ho vyplatiť vo forme doživotného alebo dočasného doplnkového starobného resp. výsluhového dôchodku, jednorazovým vyrovnaním alebo predčasným výberom.
Predčasný výber má svoje výhody:
- vieme si zvoliť lepší investičný produkt, ktorý nám zarobí viac peňazí
- nemusíme tak ďalej platiť rôzne poplatky a dane – daň z výnosu (19%), vrátenie uplatneného zníženia základu dane, poplatok za správu fondu doplnkovej dôchodkovej spoločnosti vo výške 1% (od roku 2025) z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde
Naopak prináša aj nevýhody:
- predčasný výber je spoplatnený 19% daňou z výnosu
- vrátenie dane z odpočítateľnej položky vkladov sporenia
- pri zmluvách s dávkovým plánom uzatvorených do 31.12.2013 nárok na odplatu DDS v max. výške 5% aktuálnej hodnoty dôchodkového účtu
- O predčasnom výbere sa oplatí uvažovať najmä sporiteľom, ktorým sa podarilo nasporiť si vyššiu sumu vlastných vkladov a majú ešte "ďaleko” do dôchodku. Svoje úspory vedia presunúť do iného investičného produktu s lepším zhodnotením, čím majú šancu nasporiť si na dôchodok ešte viac peňazí.