Priemerný dôchodok na Slovensku je 667 eur. Aký je skutočný príjem väčšiny penzistov?
Priemerný dôchodok neukazuje, ako veľmi slabo žijú niektoré skupiny dôchodcov. Pod touto hranicou má príjem zhruba 63 percent ľudí, čo je dosť veľa. Pod hranicou životného minima, stanoveného Európskou úniou, žije vyše 40 percent dôchodcov a pod hranicou chudoby, určenou naším Štatistickým úradom, je 280-tisíc ľudí, čo nie je málo. Priemer je teda stále iba priemer.
Ľudí s najnižšími penziami chráni štatút minimálneho dôchodku, ktorý im zvyšuje penzie.
Áno, štát im k ich dôchodku automaticky dopláca akúsi formu sociálnej dávky, aby dosiahli určenú hranicu minimálneho príjmu. Problém však je, že keď sa valorizujú dôchodky, nezvyšuje sa už táto dávka, a človek o ňu niekedy aj príde, a to vtedy, keď sa mu dôchodok dostane na spomínanú určenú hranicu. (Výška minimálneho dôchodku je štátom určená pre každého dôchodcu podľa počtu odpracovaných rokov, resp. podľa počtu rokov dôchodkového poistenia, najmenej to musí byť 30, pozn. red.) To by sme chceli upraviť. A aby sa zmiernili rozdiely medzi dôchodcami, podľa mňa by bola ideálna valorizácia dôchodkov o pevnú sumu. A tiež, aj keď to znie tvrdo, aby bola stanovená maximálna výška dôchodku. Lebo je nenormálne, keď niekto z poslancov má dôchodok 2 500 eur a niekto musí vyžiť z 280 eur mesačne, lebo nemal to šťastie byť poslancom… Stretol som napríklad v obchode pani, kupovala si rožok a pár kúskov salámy. Že to má na dva dni… 27 rokov pracovala v textilke a nemá nárok na minimálny dôchodok. Ani nevedela, že si môže požiadať o sociálne dávky, tak sa takto uskromňovala… Tiež poznám ľudí, ktorí si musia privyrábať, chodia na pár hodín upratovať za minimálnu mzdu, teda berú pracovné miesto, ktoré by iní ľudia ako dôchodcovia asi nevzali, lebo je neatraktívne. No penzisti ho zoberú, lebo len z dôchodku by nevyžili.
Sú dnešné zľavy, ktoré štát poskytuje seniorom, namieste a dostatočné?
Určite sú namieste. Najmä pre tých, ktorých dôchodok nedosahuje priemer, čo je, ako som už povedal, väčšina.
Ktoré úľavy považujete za najvýznamnejšie?
Asi tie na dopravu. Ľudia potrebujú cestovať za lekármi, tak využívajú vlaky a veľmi vhod im padne, keď za to nemusia platiť. Tiež môžu ľahšie navštevovať príbuzných, čo im tiež prospieva. Akurát si myslím, že by mali železnice vyčleniť viac voľných miest, pretože študenti niekedy obsadia spoje aj dva týždne dopredu, v piatok či v nedeľu sa vlakom z Bratislavy do Košíc už dôchodca v rámci bezplatnej prepravy nedostane. Mnohí nemajú taký prístup k počítaču či internetu ako študenti.

A čo doprava autobusmi? Nie všetky mestá či okresy majú vlaky a ľudia sú odkázaní na iný druh dopravy…
Tu sú rozdiely podľa toho, o akú obec či mesto ide. Napríklad Bratislava poskytuje ľuďom nad 70 rokov dopravu bezplatne, hoci, samozrejme, musia mať preukážku, ale nie všade sa ľudia odvezú autobusmi zadarmo. Napríklad Liptovský Mikuláš poskytuje zľavu len 30 percent, čo nie je až tak veľa.
V čom by ste dôchodcom ešte vyšli v ústrety, keby to bolo možné?
Zvýšil by som úľavy za lieky a potraviny. Dnešné úľavy za lieky nie sú dostatočné, mnohým síce poisťovňa časť doplatkov vráti, ale neraz až dva mesiace spätne, čo im situáciu príliš neuľahčuje. Okrem toho, úľava sa netýka výživových doplnkov a liekov, ktoré neuhrádza zdravotná poisťovňa. Ak má človek napríklad osteoporózu, potrebuje okrem liekov ešte vápnik alebo iné doplnky, no tie si už musí hradiť sám. Nehovoriac o tom, že dôchodcovia platia aj poplatky u lekára, napríklad za prednostné vyšetrenie a podobne.
A tie potraviny?
Možno by to bolo možné, dať dôchodcom nejaké zľavy, aspoň v našich vybraných reťazcoch. Formou zľavy na osobnú kartičku na meno alebo aspoň na určitý počet produktov za mesiac. Verím, že by sa našla cesta ako pomôcť a zároveň zabrániť zneužívaniu takejto pomoci.
Dôchodcovia majú nárok aj na príspevky na rekreácie, sú v postačujúcej miere?
Jednota dôchodcov Slovenska má 104 717 členov. Štát poskytuje dôchodcom ročne 14-tisíc poukazov, z toho našej organizácii sedemtisíc a druhých sedemtisíc ide zariadeniam Sorea. Tak povedzte sami, či je to dosť. Okrem toho, ľudia si myslia, že dostanú stoeurovú poukážku na rekreáciu, ktorú si sami vyberú, to však celkom neplatí. Musí spĺňať požiadavky ako určitý počet nocí, vybraných kúpeľných procedúr a podobne. Nemôžu si vybrať ani vlastný dátum, kúpele nám poskytujú termíny mimo sezónu, keď majú voľné miesta. Ale je dobré, že majú aspoň niečo.