Fio bankaFio banka

Minister práce Erik Tomáš má nový plán, uvažuje o prekopaní jedného dôchodku. Niekto o peniaze z neho príde, iní si výrazne polepšia

Rodičovský dôchodok sa od januára 2025 počíta po novom.Ešte minulý rok sa počítal ako 1,5 % z hrubého príjmu dieťaťa, a suma rodičovského dôchodku bola zastropovaná na úrovni 1,5 % z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Rodičovský bonus sa od tohto roka ale počíta po novom, a to poukázaním dvoch percent dane z príjmu.

18.02.2025 06:00
debata (36)
Minister Tomáš: Trinásty dôchodok je už svojim spôsobom legendárny
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Vyplýva to zo schváleného konsolidačného balíka. Sociálna poisťovňa tak od januára tohto roka nerozhoduje o rodičovskom dôchodku za rok 2025 ani na ďalšie roky. Prvýkrát ho dostanú podľa nových podmienok poberatelia vyplatený až v roku 2026 na základe údajov z daňových priznaní za predchádzajúci rok.

Minister práce, rodiny a sociálnych vecí ale navrhuje úplne nové opatrenie. “Súčasný rodičovský dôchodok má svoje nedostatky, predovšetkým v tom, že diskriminuje seniorov bez detí alebo tých, ktorí majú deti so zdravotným znevýhodnením. Na druhej strane, je neprijateľné, aby výchova detí viedla k nižším dôchodkom, a preto sa začína diskutovať o alternatívnom riešení, ktoré by mohlo tento problém odstrániť,” uviedol ešte na jeseň minulého roka.

Prezradil, že zmeny, ktoré chce vykonať v rodičovskom bonuse sú už takmer pripravené a predstaviť ich detaily chce v priebehu niekoľkých dní, možno týždňov.

Erik Tomáš Čítajte viac Niektorí dôchodcovia si výrazne polepšia. Minister Tomáš oznámil novú výšku 13. dôchodkov. Kto dostane skoro 700 eur a kto len 300 eur?

Navrhované riešenie je podľa rezortu práce započítanie obdobia stráveného na materskej a rodičovskej dovolenke do výpočtu dôchodkov tak, akoby jednotlivci v tomto období normálne pracovali. Tento krok by viedol k zvýšeniu dôchodkov pre ženy, ktoré sa počas aktívneho pracovného života starali o deti. Na presadenie tejto zmeny je ale potrebná nielen koaličná, ale aj ústavná väčšina v parlamente. Kým sa takáto väčšina nenájde, rodičovský dôchodok bude vyplácaný v súčasnej podobe, ako asignácia daní.

Rodičovský dôchodok je na Slovensku zakotvený priamo v ústave, čo znamená, že každá zmena tohto systému vyžaduje ústavnú väčšinu v parlamente. Tento mechanizmus zaručuje, že každá takáto zmena musí byť podporená naprieč celým politickým spektrom.

Pokuta za materstvo

Matky, ktoré vychovávajú deti, čelia nepríjemnej realite. Ich dôchodok môže byť až o 17 % nižší v porovnaní so ženami, ktorým by sa do dôchodku započítavala rovnaká mzda počas materskej, akú mali pred nástupom na materskú dovolenku. Tento rozdiel poukazuje na to, aký negatívny vplyv môže mať starostlivosť o deti na finančné zabezpečenie v starobe.

Pri výpočte dôchodku na Slovensku sa berie do úvahy priemerný osobný mzdový bod (POMB), ktorý odráža príjmy počas aktívneho pracovného života. U žien, ktoré sa starali o deti, sa tieto roky často premietajú do nižšieho POMB, pretože počas materskej alebo rodičovskej dovolenky majú nižšie príjmy ako pred nástupom na materskú.

Ako príklad môžeme uviesť dve ženy. Prvá má tri deti, počas ich výchovy mala nižšie príjmy a jej dôchodok je vypočítaný podľa súčasných pravidiel. Druhá žena by mala do dôchodku započítané rovnaké príjmy, aké mala pred nástupom na materskú dovolenku. Rozdiel medzi ich dôchodkami je značný. Ak by sa započítavala rovnaká mzda počas materskej dovolenky, dôchodok prvej ženy by mohol dosiahnuť napríklad 920 eur. Ale žena s tromi deťmi by dostala penziu iba 764 eur. Rozdiel 156 eur predstavuje takmer 17 %.

Podobne pre ženy s dvoma deťmi sa dôchodok pohybuje na úrovni 816 eur a pre ženy s jedným dieťaťom je to 868 eur. V každom prípade sú však dôchodky nižšie v porovnaní s tým, ak by sa počas materskej dovolenky započítavali plné príjmy. Ženy s tromi deťmi tak dostanú len 83,04 % z toho, čo by mohli dostať pri plnom započítaní ich príjmov, čo môže výrazne ovplyvniť finančnú kvalitu života v dôchodkovom veku.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 36 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rodičovský bonus #rodičovský dôchodok