„Ja by som bol najradšej, že keď už druhý pilier existuje a je dokonca zakotvený v ústave, aby sme dosiahli určitú celospoločenskú dohodu aj s opozíciou na tom, že minimálna výška odvodov do II. piliera by bola ústavne garantovaná,“ povedal Tomáš. Podľa neho by takýto krok zabránil budúcim špekuláciám a zabezpečil stabilitu systému.
Minister zároveň zdôraznil, že v tejto veci už začal rokovať s opozíciou. „Takúto ruku už podávam. Ja som už aj začal v tomto smere férovo rokovať s opozíciou. Uvidíme, kam sa dostaneme,“ dodal.
Reagoval aj na obavy o prípadný tlak zo strany ministra financií k druhému konsolidačnému balíčku. „Necítim žiadny tlak od ministra financií, čo sa týka druhého piliera.“ Pripomenul tiež, že aj v minulosti sa objavovali tvrdenia o znižovaní odvodov, ktoré sa nakoniec nenaplnili.
Tomáš zároveň kritizoval predchádzajúcu vládu za to, že zastavila postupné zvyšovanie odvodov do II. piliera zo 4 % na 6 %. „Prečo to urobili, keď tak bojovali za druhý pilier? No preto, lebo tiež videli, že budú mať problém v rozpočte Sociálnej poisťovne,“ vysvetlil. Podľa ministra ide o prepojené nádoby – čím viac peňazí ide do II. piliera, tým menej ich ostáva v Sociálnej poisťovni.
O ústavnom zakotvení minimálnej výšky odvodov do II. piliera sa uvažovalo už v roku 2014, keď vtedajšia vládna strana Smer deklarovala dohodu s opozíciou na tom, že v ústave bude garantovaný minimálne šesťpercentný odvod. Napokon k tejto zmene nedošlo.
Táto úprava by sa dotkla približne 1,5 milióna sporiteľov. Druhý pilier by mal byť pevnejší, pričom už v minulosti Ministerstvo práce bolo iniciátorom takejto zmeny. „Ministerstvo práce je pôvodným iniciátorom a naďalej platí, že sme za ústavné zakotvenie,“ uviedol vtedy hovorca ministerstva Michal Stuška.
Na Slovensku už v minulosti existovali deväťpercentné odvody do II. piliera, ktoré však Smer znížil na štyri percentá s prísľubom, že ak sa ekonomike bude dariť, budú sa opäť zvyšovať. Podľa pôvodných plánov ústavného zákona z roku 2014 sa odvody mali zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu ročne, pričom na šesť percent sa mali dostať v roku 2024.