Fio bankaFio banka

Toto mnohí penzisti nevedia, týka sa to dôchodku, dedičstva a ich príbuzných. Dajte si pozor, aby ste neprišli o peniaze

Môžu dôchodkové úspory z II. piliera dediť vaši blízki? Zistite, ako zabezpečiť, aby vaše úspory prešli na oprávnené osoby.

03.03.2025 06:00
penzisti, dôchodcovia, seniori, manželský pár Foto:
Ilustračné foto.
debata (9)
  • V zmluve o starobnom dôchodkovom sporení uzatvorenej s DSS má sporiteľ právo určiť oprávnenú osobu, respektíve viaceré osoby, ktorým sa majetok vyplatí v prípade jeho úmrtia. Ak si sporiteľ neurčí oprávnenú osobu, nasporená suma bude predmetom dedenia podľa Občianskeho zákonníka. Navyše, ak je
IDE O PRAVO - Kto má nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

oprávnená osoba alebo dedič sporiteľom, môže si dať uvedený majetok na základe žiadosti previesť na svoj osobný dôchodkový účet v DSS. To isté platí aj v prípade úmrtia sporiteľa, ktorý už síce dovŕšil dôchodkový vek, ale o dôchodok z II. piliera ešte nepožiadal, keďže takýto sporiteľ je stále vo fáze sporenia.

  • Vo výplatnej fáze v prípade vyplácania doživotného dôchodku je poskytovaná 7-ročná garancia. Ak poberateľ dôchodku zomrie počas prvých 7 rokov, zostatok sumy, ktorá mala byť vyplatená počas týchto 7 rokov, poisťovňa vyplatí oprávnenej osobe, ktorú poberateľ určil v zmluve s poisťovňou. Ak tak poberateľ neurobil alebo takáto osoba zomrela, nevyplatená suma za toto obdobie je predmetom dedenia. Ak sporiteľ podpíše zmluvu s poisťovňou, ale zomrie skôr, ako mu vznikne nárok na výplatu prvého dôchodku, celá nasporená suma, za ktorú si tento dôchodok zakúpil, je predmetom dedenia.
  • Pri programovom výbere je možné dediť nevyplatené prostriedky. Získa ich oprávnená osoba, ktorú si jeho poberateľ určil v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení. Ak tak poberateľ programového výberu neurobil alebo takáto osoba zomrela, je celá nevyčerpaná suma programového výberu predmetom dedenia – t. j. dedí sa podľa Občianskeho zákonníka.
dôchodci, seniori, dôchodcovia, manželia Čítajte viac Peniaze z II. piliera si nemôže nechať vyplatiť každý. Kto tak môže urobiť? Toto sú pravidlá vyplácania dôchodkov z II.piliera
  • Dočasný dôchodok tvorí akúsi alternatívu voči programovému výberu. Môže byť vyplácaný po dobu 5, 7 alebo 10 rokov. Ak počas jeho poberania zomrie jeho poberateľ skôr, ako mu bude vyplatený posledný dohodnutý dôchodok, nevyplatená suma nie je predmetom dedenia.
  • Ak sa pri podpise zmluvy s poisťovňou dohodne aj pozostalostné krytie a v čase úmrtia poberateľa už nebude mať pozostalých alebo títo zomrú počas obdobia výplaty pozostalostného dôchodku, nevyplatená suma určená na výplatu pozostalostného dôchodku je predmetom dedenia.
  • Ak sporiteľ nebude chcieť čerpať svoje dôchodkové úspory prostredníctvom dôchodku, môže si dať vyplácať len výnos z investovania. V prípade jeho úmrtia v tomto prípade sú zvyšné nasporené prostriedky v dôchodkovom fonde tiež predmetom dedenia.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #II. pilier #Dôchodcovia #dôchodková dávka #druhý pilier dôchodkového sporenia