Návrh zákona predpokladá viacero zmien, ktoré sa dotýkajú všetkých občanov, ktorí sú súčasťou dôchodkového systému. Prípadné zmeny sa majú týkať výpočtu dôchodkov, ale možnosti predčasného odchodu do dôchodku či starostlivosti o deti.
V súčasnosti dôchodkový systém na Slovensku funguje na princípe priebežného financovania, čo znamená, že dôchodky sú financované z príspevkov tých, ktorí pracujú. Každý mesiac platíte z mzdy alebo iného zárobku odvody do Sociálnej poisťovne, z ktorých sa následne financuje aktuálny dôchodkový systém. Tento systém ale ohrozuje starnutie populácie a nízky počet pracujúcich ľudí, ktorí do systému prispievajú a práve toto môže ohroziť jeho udržateľnosť.
Započítavanie času starostlivosti o dieťa do dôchodku
Zaujímavou novinkou je, že návrh zákona zahrňuje aj starostlivosť o dieťa.Po novom by obdobie, kedy sa rodič stará o dieťa, malo byť započítané do doby dôchodkového poistenia. Dnes rodičia, ktorí sú na materskej, alebo rodičovskej dovolenke, sú ukrátení o toto obdobie a teda majú nižší osobný mzdový bod, čo im výrazne kráti dôchodok. Podľa návrhu by však mal byť aj tento čas spravodlivo prepočítaný podľa príjmu pred rodičovskou dovolenkou.
Podobný návrh má aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Chce nahradiť rodičovský dôchodok a zaviesť spravodlivosť pre rodičov, ktorí vychovali deti.
Navrhované riešenie je podľa rezortu práce započítanie obdobia stráveného na materskej a rodičovskej dovolenke do výpočtu dôchodkov tak, akoby jednotlivci v tomto období normálne pracovali. Tento krok by viedol k zvýšeniu dôchodkov najmä pre ženy, ktoré sa počas aktívneho pracovného života starali o deti. Na presadenie tejto zmeny je ale potrebná nielen koaličná, ale aj ústavná väčšina v parlamente. Kým sa takáto väčšina nenájde, rodičovský dôchodok bude vyplácaný v súčasnej podobe, ako asignácia daní.
Ak sa teda niekto stará o dieťa počas určenej doby po jeho narodení (napríklad matka na materskej), táto doba sa bude počítať do doby účasti na dôchodkovom systéme. To znamená, že aj keď osoba nepracuje, ale stará sa o dieťa, bude mať nárok na dôchodok, ako keby si počas tej doby platila odvody.
Suma úhrady sa vypočíta z predchádzajúceho príjmu, aby sa zachovalo, že starostlivosť o dieťa neovplyvní budúce dôchodkové práva.
Automatické zvyšovanie dôchodkového veku podľa dĺžky života
Od roku 2025 sa zvyšuje dôchodkový vek v závislosti od strednej dĺžky života. Zmena sa dotýka poistencov narodených od roku 1967, pričom pre staršie ročníky zostáva platný doterajší systém.
Dnes je presný vek odchodu do dôchodku stanovený pre poistencov narodených pred rokom 1967 a je uvedený v zákone o sociálnom poistení. Pre každého platí, že nárok na starobný dôchodok vzniká najskôr po dosiahnutí dôchodkového veku. Ten sa v minulosti postupne zvyšoval, pričom bol pevne stanovený pre konkrétne ročníky.
Zákon tiež navrhuje, že dôchodkový vek sa bude každoročne zvyšovať na základe priemernej dĺžky života. To znamená, že ak ľudia budú žiť dlhšie, dôchodkový vek sa posunie. V praxi to znamená, že ak sa priemerná dĺžka života zvyšuje, dôchodok budete môcť čerpať až neskôr. Tento prístup je reakciou na starnutie obyvateľstva a potrebu zabezpečiť systém.
Dôchodkový vek sa bude meniť automaticky podľa toho, ako sa stredná dĺžka života . Ak sa ľudia dožívajú viac rokov v zdraví, dôchodkový vek sa predĺži, ak menej, môže sa skrátiť .
“Zvyšovanie alebo znižovanie – vývoj strednej dĺžky života a zdravie minimálne v rozsahu 80 % pre zmeny, čo predstavuje nárast o roky. Uvedené má zabezpečiť medzigeneračnú časť rovnako dlhého poberania dôchodku v „zdravých rokoch“. Podrobnosti ustanovuje zákon,” uvádzajú poslanci v dôvodovej správe.
80 % znamená, že ak sa stredná dĺžka života predĺži napríklad o 5 rokov, dôchodkový vek sa predĺži o 4 roky (80 % z tejto zmeny). Tento mechanizmus zabezpečí, že každý bude mať podobný počet rokov na dôchodku , v zdraví.
Medzigeneračná hodnota znamená, že pre každú generáciu bude rovnaký čas na dôchodku počas „zdravých rokov“.
Vyvážená výška dôchodku
Výška dôchodku priznaného pred dosiahnutím dôchodkového veku alebo priznaného po dosiahnutí dôchodkového veku sa zákonom ustanoví tak, aby celková suma predpokladaných doživotne poskytnutých starobných dôchodkov z priebežne financovaného dôchodkového systému bola rovnaká bez ohľadu na to, kedy nárok na starobný dôchodok vznikne alebo je uplatnený.
Pri výške dôchodku by mal nový zákon zabezpečiť, aby sa celkové náklady na vyplácanie dôchodkov nezvýšili v prípade, že by ste sa rozhodli ísť do dôchodku skôr, alebo naopak neskôr. V praxi to znamená, že výška dôchodku bude stanovená tak, aby celková suma vyplácaných dôchodkov nepresiahla predpokladanú hodnotu. Zákon teda upravuje, že aj v prípade predčasného dôchodku alebo odkladu nároku na dôchodok, budete dostávať rovnakú sumu počas svojho života, len rozdelenú inak podľa počtu rokov, počas ktorých poberáte dôchodok.
Zvýšenie dôchodkov podľa inflácie
Zaujímavá je aj úprava valorizácie dôchodkov podľa inflácie. V súčasnosti sa dôchodky zvyšujú každoročne na základe dôchodcovskej inflácie.
Aby sa ale zachovala udržateľnosť dôchodkového systému, návrh zavádza limit. Dôchodky sa nebudú zvyšovať viac, ako je miera rastu odvodov do priebežného systému (teda platby, ktoré občania a firmy odvádzajú do systému). Tento mechanizmus zabezpečí, že zvyšovanie dôchodkov nebude prekračovať možnosti samotného systému.
V prípade, že ekonomika nebude rásť podľa očakávaní a výber odvodov bude nižší ako inflácia, dôchodky sa upravia len o tú mieru rastu, ktorú prinesie výber odvodov.
Predčasný dôchodok a jeho podmienky
Návrh tiež hovorí o možnosti čerpania predčasného dôchodku. Dnes máte možnosť požiadať o predčasný dôchodok, ale ten je spojený s krátením. Podľa nového zákona by krátenie malo zostať zachované,a le len do času, kým vám vznikne nárok na riadny starobný dôchodok. Výška predčasného dôchodku vy mala byť stanovená zákonom.