Ženy si dôchodok užijú dlhšie, ale majú nižšie dôchodky.
Podľa štatistík z Infostatu a Výskumného demografického centra žena s vysokoškolským vzdelaním strávi na dôchodku priemerne 22,2 roka, zatiaľ čo muž s rovnakým vzdelaním len 17,8 roka. Ženy so základným vzdelaním majú pred sebou 18,4 roka dôchodku, muži iba 13,6 roka. Celkovo platí, že žena s vysokoškolským vzdelaním žije o 8,6 roka dlhšie ako muž so základným vzdelaním. Napriek tomu sú ženské dôchodky takmer o 20 % nižšie ako mužské.
Príčiny tejto nerovnosti siahajú hlboko do pracovného života. Napriek rastúcej vzdelanostnej úrovni ženy lepšie zárobky nedosahujú. Počas pracovného života majú nižšie mzdy a menej príležitostí na kariérny postup, čo sa prejavuje aj na nižších dôchodkoch, tak isto veľkú rolu vo výške dôchodkov hrá najmä materstvo.
Odchod do dôchodku sa viaže na vek a počet detí. Každé dieťa znižuje dôchodkový vek matky o šesť mesiacov, maximálne pri troch deťoch. Každoročne sa dôchodkový vek zvyšuje približne o dva mesiace.
Zmeny v systéme a možné riešenia
Nové opatrenia majú zaručiť, že obdobie materskej dovolenky nebude mať negatívny dopad na výpočet dôchodku. Minister práce Erik Tomáš vysvetlil, že cieľom je spravodlivé zohľadnenie rokov strávených starostlivosťou o deti.
Táto zmena je dôležitá, pretože aktuálne za rodiča na materskej dovolenke platí dôchodkové poistenie štát iba zo sumy 60 % priemernej mzdy. To znamená, že rodič počas piatich rokov na materskej príde o stovky eur ročne.
„Z ekonomického pohľadu dôchodok dôchodok nie je nič iné ako náhrada mzdy. Ide o tú časť príjmu v starobe, ktorá by mala aspoň sčasti zachovať životný štandard, na aký sme boli zvyknutí v produktívnom veku. Na Slovensku je náhrada príjmu na dôchodku približne 52 % z hrubej mzdy,“ vysvetľuje doc. Vladimír Baláž, ekonóm a prognostik Slovenskej akadémie vied, a ilustruje to príkladom. Ak ste napríklad celý život pracovali za 1 000 eur, v starobe môžete dostávať len 500 eur.
Dá sa z toho vôbec pohodlne žiť? Takéto radikálne zníženie príjmu na dôchodku, pochopiteľne, zasiahne najmä tých, ktorí už predtým zarábali menej. Ešte citeľnejšie to vnímajú ženy, ktoré sa dožívajú viac a majú v dôchodkovom veku v priemere o pätinu nižšie penzie aj pre nižšie mzdy počas života či prerušenie kariéry na materskej.
Je jasné, že dôchodkový systém potrebuje reformy, ktoré vyrovnajú rozdiely medzi pohlaviami a zaručia dostatočné finančné zabezpečenie na starobu. Dôležité je myslieť na svoj dôchodok už počas aktívneho pracovného obdobia, zodpovedne sporiť a využívať dostupné nástroje na zabezpečenie lepšej budúcnosti.
Ako zabezpečiť lepšiu budúcnosť na dôchodku?
Ekonómovia odporúčajú, aby si dôchodcovia zabezpečili príjem na dôchodku na úrovni minimálne 70 %, ideálne 80 % svojho pracovného príjmu. Na jednej strane klesajú náklady na dopravu do práce, oblečenie či stravu mimo domova. Na druhej strane stúpajú náklady na zdravotné služby. Výdavky na zdravotnú starostlivosť budú s pribúdajúcimi rokmi rásť.