Čo sa mení v penzijnom systéme na budúci rok? Prinášame vám stručný prehľad tých najdôležitejších.
V rámci zmien starobného dôchodkového sporenia a spôsobu výplat dôchodku sa zaviedol nový systém. Rozdelenie úspor na dve časti.
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera v rámci ktorej bol schválený aj návrh na zavedenie rodičovského dôchodku.
Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú od 1. januára do 31. decembra 2023 na 16,4764 eura. Vďaka nej porastú nové penzie o desiatky eur.
Novela zákona o sociálnom poistení prináša možnosť skoršieho odchodu do dôchodku. Novinkou je odchod do penzie po 40 odpracovaných rokoch. Má to však háčik. A nielen jeden.
Chcete vedieť ako vám od januára porastie dôchodok? Sociálna poisťovňa pre vás pripravila Kalkulačku, vďaka ktorej si každý penzista ľahko vypočíta valorizáciu svojho dôchodku.
Jednou z možností, ako si prilepšiť k budúcej penzii, je sporiť si cez dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie - tretí pilier dôchodkového systému.
Chcete vedieť či máte nárok na predčasný dôchodok a ako ho vypočítať? Ukážeme vám na príkladoch.
Uvažujete nad odchodom do predčasného dôchodku? V jeho priznávaní nastala zásadná zmena.
Či máte do dôchodku rok alebo 40, napovie vám, aká môže byť vaša budúca penzia. Novinku Sociálnej poisťovne predstaví jej generálny riaditeľ Michal Ilko.
Referenčná suma na jednorazovú výplatu dôchodku z II. piliera bude v roku 2023 predstavovať 521,30 eura.
Sociálna poisťovňa začína posielať seniorom tzv. 14. dôchodok. Kto má naň nárok a aká bude jeho výška?
Dôchodca pracujúci na dohodu má nárok na uplatnenie odvodovej úľavy, pri splnení podmienok aj na vrátenie daní. Čo musí preto urobiť?
Prví penzisti už majú 14. dôchodok na svojich účtoch. Do konca decembra ich dostane viac ako 1,44 milióna dôchodcov.
Chystáte sa do penzie? Vďaka dnes zverejnenému číslo ich budete mať vyššie o desiatky eur v porovnaní s tohtoročnými dôchodkami.
Kedy môžem ísť do predčasnej penzie? Môžem poberať predčasný dôchodok ak pracujem? Prinášame otázky a odpovede.
Chcete prispievať na dôchodok „náhradným“ rodičom alebo chcete vylúčiť priznanie rodičovského dôchodku? Musíte vyplniť tento formulár.
Poberáte starobný dôchodok no chcete si popritom privyrobiť? Môžete si prácou zároveň zvýšiť penziu.
V súčasnosti zákon nezakotvuje žiadne zvýhodnenie pre vdovy, ktoré vychovali jedno dieťa, oproti tým, ktoré nevychovali žiadne dieťa.
Ak máte nárok na zvýšenie penzie, môžete podať žiadosť. Aké sú jej podmienky a čo musí obsahovať?
Viac ako 1,4 milióna penzistov dostane v januári viac peňazí. Ich dôchodok sa totiž bude valorizovať. A to takmer o dvanásť percent.
Zmeny, ktoré by mali začať platiť od júla budúceho roka navrhuje ministerstvo práce v novele zákona o sociálnom poistení.
Sporitelia v II. pilieri pri prestupe do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti už od budúceho roka nebudú potrebovať akceptačný list zo Sociálnej poisťovne.
Po dvoch rokoch končí tabuľka, ktorá pevne určuje dôchodkový vek všetkých poistencov. Po novom sa do penzie pôjde opäť podľa strednej dĺžky dožitia.
Približne 200-tisíc slovenských penzistov popri poberaní dôchodku pracuje. Priemerný slovenský dôchodok totiž nedosahuje ani sumu 520 eur.