Ministerstvo financií žiada rezort práce, aby prehodnotil navrhované deväťmesačné sledované obdobie pre výpočet valorizácie dôchodkov.
Oplatí sa požiadať o dôchodok ešte tento rok alebo počkať až na január?
Otázok, ktoré ľudia smerujú na Sociálnu poisťovňu v súvislosti s rodičovským dôchodkom je neúrekom. Tá pripravila odpovede na najčastejšie z nich.
Nech si o rodičovskom dôchodku a jeho dopade na verejné financie myslíme čokoľvek, pár dní je realitou. V relácii Ide o peniaze si povieme, ako to bude fungovať.
Na čo máte nárok ako pracujúci penzista? V akých prípadoch máte nárok na pracovné voľno? Čo platí pre dohodárov?
Predčasný dôchodok má svoje prísne podmienky: musíte mať aspoň 15 odpracovaných rokov, minimálne dva roky do riadnej penzie, nesmiete pracovať a, musíte dosiahnuť jeho minimálnu sumu.
Účelom minimálneho dôchodku je zabezpečiť poistencovi príjem tak, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. O priznanie nie je potrebné žiadať.
Sporenie na dôchodok má zabezpečiť príjem v starobe. Ak sa dožijete viac ako je priemer, tak rozhodnutie vybrať časť peňazí správne byť nemuselo. Rozoberáme aktuálne zmeny v II. pilieri.
Vdove alebo vdovcovi, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, sa zníži veková hranica opätovného vzniku nároku na pozostalostný dôchodok z dôchodkového veku na vek 57 rokov. A to už od januára.
Zmeny v 2. dôchodkovom pilieri, ktoré tento týždeň schválil parlament, celý systém ešte viac komplikujú a zneprehľadňujú. Uviedol to v stanovisku Ján Košč z Asociácie sociálno-ekonomických analytikov.
Novela zákona o sociálnom poistení prináša dve možnosti skoršieho odchodu do dôchodku.
Kedy máte právo na odchodné alebo odstupné? Aký je medzi nimi rozdiel a aká je ich výška?
Zmeny navrhuje rezort práce v novele zákona, ktorá je v pripomienkovom konaní. Platiť by mala od júla 2023.
Od júla budúceho roka by mali mať nárok na čiastkový starobný dôchodok aj výsluhoví dôchodcovia, ktorí nesplnili podmienku 15 odpracovaných rokov.
Sociálna poisťovňa pripravila Kalkulačku na výpočet sumy tzv. 14. dôchodku (oficiálne nazvaný 13. dôchodok vyplatený v decembri 2022).
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera. Jednou zo zmien je i zrušenie penzijného stropu.
Slovenský penzijný systém potrebuje stabilitu. Napomôcť by jej mala korekcia mechanizmu medziročnej úpravy aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
Sumy minimálneho dôchodku by sa mali zvyšovať. Od januára 2024. Uvádza sa to v návrhu novely zákona.
Ľudia by mali od roku 2024 dostávať zo Sociálnej poisťovne dôchodkovú prognózu.
Valorizácia dôchodkov od januára budúceho roka sa netýka priamo minimálnej penzie. Po zvyšovaní sa bude vyplácať ten dôchodok, ktorý bude pre poberateľa výhodnejší.
Kto je vlastne ťažko zdravotne postihnutou osobou? Aké sú typy zdravotného postihnutia? Aké formy kompenzácie zdravotného hendikepu existujú?
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera, ktorá ruší dôchodkový strop, zavádza tzv. rodičovský dôchodok aj nový druh penzie. Novelu už podpísala aj prezidentka.
Pokiaľ chce poberateľ penzie získavať sumu minimálneho dôchodku, musí splniť zákonom stanovené požiadavky.
Ak máte dlhodobé zdravotné problémy a je predpoklad, že sa váš zdravotný stav nebude zlepšovať, môžete na základe odporúčania ošetrujúceho lekára požiadať o invalidný dôchodok.
Kto môže preukaz získať? Aké sú jeho výhody? Ako ho získať?