Dôchodky sa zvyšujú o tzv. dôchodcovskú infláciu. Čo je to? Aký je postup pri valorizácii? A ktoré dôchodky valorizované nebudú?
Vyše 1,4 milióna dôchodcov dostane v januári viac peňazí vďaka pravidelnej valorizácii dôchodkov. Minimálna suma, o ktorú porastú, je 9,40 eura.
Posledná zmena sa týka dôchodkového veku a dôchodkového stropu. S akým riešením prišla vláda?
Tretia zmena sa týka minimálneho dôchodku. Štvrtá zmena sa týka aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH), ktorá sa mení každý rok. Aj tieto čísla by mali stúpnuť.
Prvá zmena spočíva v trinástom dôchodku namiesto vianočného. Druhá vo valorizácii (zvýšení) dôchodkov. Aké budú ich sumy?
Povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie (II. dôchodkový pilier) sa v roku 2021 zvýšia na 5,25 % z vymeriavacieho základu.
Ide o doplnkové dôchodkové sporenie (DDS). Vstup do tretieho piliera je dobrovoľný. Aké pravidlá tu platia? Odpovedáme na vaše otázky o ňom.
Dôchodky sa od januára opäť menia. Penzie porastú minimálne o 9,40 eura, viac dostanú aj ľudia, ktorí poberajú penzijné minimum. Zmení sa ženám dôchodkový vek?
Druhý pilier alebo starobné dôchodkové sporenie (SDS). Je dobrovoľný alebo povinný? Aké príspevky sa z neho vyplácajú? Ako často sa bude vyplácať?
Systém dôchodkového poistenia, tzv. I. pilier, je priebežne financovaný a definovaný dávkami. Je úzko previazaný na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem.
Prvý pilier zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).
Pri akom zárobku stratíte nárok na predčasný dôchodok? A aké podmienky musíte splniť, aby ste nestratili nárok na tzv. odchodné?
Ktorá možnosť je pre pani Lýdiu, ktorú prepustili 14 mesiacov pred dosiahnutím dôchodkového veku, zaujímavejšia? Aké sú výhody a nevýhody oboch dávok?
Ak stratíte prácu vo vyššom veku a nepodarí sa vám nájsť novú, máte na výber z týchto dvoch možností. Na ktorú dávku spĺňate podmienky? Ktorú si vybrať?
Koronakríza priniesla do našich životov viacero zmien. Mnohí stratili prácu a zamestnávatelia často uprednostnia mladších záujemcov. Čo majú robiť tí starší?
Na príkladoch vám ukážeme, ako sa počíta zvýšenie dôchodku za prácu v dôchodkovom veku. A ako je to s daňami? Kedy ich nemusíte platiť?
Odkedy možno priznať tento dôchodok? Na koľko sirotských dôchodkov má dieťa nárok? A ako sa vypočíta jeho suma?
Pripravovaná dôchodková reforma by mohla priniesť individuálne stanovenie dôchodkového stropu.
Kto má nárok na tieto penzie? Čo sa deje s nevyplateným dôchodkom po zomretom? A prečo sa vdovský dôchodok niekedy počíta podľa invalidného dôchodku manžela?
Sociálna poisťovňa každý mesiac vypláca dôchodkové dávky nielen na Slovensko, ale aj do zahraničia.
Kto má nárok na takúto penziu? Ako si ho môžete uplatniť? A ako sa vypočíta jej výška? Ukážeme vám na príkladoch.
Za prvý polrok tohto roka Sociálna poisťovňa zamietla 4 137 žiadostí o dôchodok.
Strata blízkeho človeka rodinu vždy zasiahne. Zhoršenú ekonomickú situáciu kompenzuje štát vyplácaním pozostalostných dávok. Tie dostáva takmer 337-tisíc ľudí.
Aké podmienky treba splniť? A kedy môže poistenec zaplatiť odvody dodatočne?
Dôchodok slúži na to, aby dôchodcovia mohli v pokoji dožiť a nemuseli pracovať. Lenže ak máte dlhy, môže vám na dôchodok siahnuť exekútor...