Eurovea pritom získala aj Cenu verejnosti a diaľničný úsek D1 Sverepec – Vrtižer aj Cenu STU v Bratislave a Cenu ministerstva hospodárstva. Ocenenia udelili vo štvrtok večer v Bratislave.
„V roku 2010 sa o titul uchádzalo 30 stavieb,“ hovorí Mária Brichtová, prezidentka Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva, ktoré súťaž zastrešuje. „Sedemnásť z nich bolo z Bratislavy, trinásť z iných regiónov.“
Súťažné návrhy posudzovala sedemčlenná medzinárodná odborná porota. Predsedal jej známy český architekt a pedagóg Petr Hrůša, kedysi hlavný architekt mesta Telč a člen Pamiatkovej rady Pražského hradu. Okrem Hlavnej ceny udelili aj sedem odborných cien vyhlasovateľov a dve ceny za celospoločenský prínos.
„Hodnotili sme zrejme posledný ročník, v ktorom sa odrážal stavebný boom posledných rokov,“ tvrdí člen poroty profesor Jozef Hraška zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave. „Vtedajší dostatok peňazí aj náročných predstáv o funkčnosti a stvárnení stavieb sa prejavil napríklad aj v počte prihlásených projektov. Museli sme ho zúžiť na také množstvo, ktoré si porota mohla osobne prezrieť.“
Ďalší člen poroty inžinier Karol Zaremba z Banskej Bystrice spresňuje, že prihlásených diel bolo síce veľa, ale laureáti Hlavnej ceny sa vynímali. „Ocenená Eurovea a diaľničný úsek Sverepec – Vrtižer vysoko vyčnievali nad ostatnými. Nazdávam sa, že ďalšie roky to tak nebude. Kríza a stavebný útlm sa podpíšu aj na veľkosti stavebných projektov.“
Zaremba predpokladá, že v budúcnosti budú o prestížne odborné ceny v brandži súťažiť menšie stavby, ktoré však budú zaujímavé z architektonického a technického hľadiska.
Denník Pravda je partnerom podujatia. Viac fotografií ocenených budov a informácií o Stavbe roka 2010 si môžete prečítať aj v Magazíne Reality&bývanie, ktorý zadarmo nájdete v Pravde vložený v stredu 20. októbra.
Ocenené stavby v súťaži Stavba roka 2010
Hlavná cena + Cena verejnosti
Eurovea, Bratislava
Nová mestská štvrť na ľavom nábreží Dunaja vyrástla pri novej budove Slovenského národného divadla. Má ambíciu byť živá 24 hodín denne. Tvoria ju nákupné a obytné bloky, miesta vhodné na oddych i zábavu. Štvrti dominuje promenáda s výhľadom na Bratislavský hrad. Porota ocenila práve vhodnú kombináciu funkcií jednotlivých priestorov (byty, obchody, kancelárie, relax, voľný čas), ktorým nekraľuje iba nové obchodné centrum. Nová štvrť v hlavnom meste získala aj Cenu verejnosti.
- Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Marek Varga, Ing. arch. Miroslav Vrábel, Ing. arch. Branislav Kaliský, Bose International Planing & Architecture, Michel Desvigne
- Hlavný projektant: ZIPP Bratislava, Združenie Eurovea, ZIPP / PORR SK
- Hlavný zhotoviteľ: ZIPP Bratislava, Združenie Eurovea, ZIPP / PORR SK
- Stavebník: Ballymore Eurovea
Hlavná cena + Cena STU v Bratislave + Cena ministerstva hospodárstva
Diaľničný úsek D1 Sverepec – Vrtižer
Nedávno otvorený posledný a dlho chýbajúci úsek diaľnice D1 na ťahu Bratislava – Žilina. Zrýchlil dopravu a zvýšil jej bezpečnosť. Má veľký význam aj pre Považskú Bystricu, pretože odklonil hustú dopravu z jej centra. Úsek je dlhý 4,9 kilometra a väčšinu z neho tvorí séria siedmich mostov. To z neho robilo stavbu náročnú na realizáciu. Diaľničný úsek získal aj dve ďalšie ocenenia: Cenu Stavebnej fakulty STU v Bratislave za uplatnenie vedy a techniky v realizácii stavebného diela a Cenu ministerstva hospodárstva a výstavby.
- Autor architektonického riešenia mestskej estakády: Ing. Miroslav Maťaščík
- Hlavný projektant diaľnice: Dopravoprojekt
- Projektant mestskej estakády: Združenie ALFA 04 – SHP
- Hlavný zhotoviteľ: Združenie Sverepec – Vrtižer; Doprastav – Skanska
- Stavebník: Národná diaľničná spoločnosť
Cena Technického a skúšobného ústavu stavebného
Cassovar Business Center I, Košice
Blok vzájomne prepojených administratívnych budov získal cenu za optimálne použitie progresívnych stavebných materiálov, výrobkov či systémov. Novostavba v Starom Meste vyrástla pod terénnym zlomom Terasa. Súčasťou komplexu Cassovar je okrem bizniscentra I. a II. aj rezidencia, ktorá sa zo západnej strany prirodzeným spôsobom včleňuje medzi objekty štvrte a uzatvára tak jestvujúci obytný blok vežových obytných domov.
Cena Zväzu stavebných podnikateľov
Vinársky komplex Elesko, Modra-Dubová
Moderný chrám vína zo skla a surového betónu získal ocenenie za vysokú kvalitu stavebnej realizácie. Stavba medzi Modrou a Dubovou jedinečne spája potreby spracovania hrozna, výroby a distribúcie vína i návštevníkov – milovníkov vína. Súčasťou komplexu je i reštaurácia, galéria a zasklená ,,ulička výroby vína", ktorou môžu prejsť zákazníci bez toho, aby výrobu rušili a ovplyvnili. Severná časť objektu (výroba) je pod úrovňou terénu, čo šetrí energie.
Cena Vydavateľstva Eurostav
Meštiansky dom, Spišská Sobota
Autori rekonštrukcie bývalého meštianskeho domu v srdci starobylého mesta majú cenu za komplexne progresívne riešenie architektonického diela. Porota ocenila, že architektonický návrh dôsledne rešpektuje všetky pôvodné zachované prvky a necháva hmotu v danom prostredí v pôvodnom výraze z dôb minulých stavebných slohov. Pritom je všetko citlivo a funkčne prispôsobené súčasným potrebám – prevádzke firmy a apartmánovému ubytovaniu pre obchodných partnerov.
Cena Slovenskej komory stavebných inžinierov
Bytový dom Manhattan, Bratislava
Novostavba na Račianskej ulici má cenu za najlepšie projektové riešenie stavebného diela. Charakter priestoru vytvárajú tri vežové obytné panelové domy a dva dlhé schodiskové obytné panelové solitéry. V tomto priestore sa týči výškový Obydick ako solitér, ktorý svojím pôdorysným uskakovaním akoby vzdával hold zalomeniu Račianskej ulice.
Cena Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva–ABF Slovakia
Polyfunkčný objekt Aircraft, Bratislava
Novostavba na Ivanskej ceste zaujala originálnym urbanistickým i architektonickým riešením stavebného diela. Kompozícia pôdorysu s átriom v strede spolu s dvojicou postranných krídel naznačuje snahu o popretie gravitácie. Moderný interiér, kvalitné zvládnutie remeselných a stavebných prác, exkluzívne materiály, vysoký štandard vybavenia, príjemné prostredie i osadenie objektu v prostredí je to, vďaka čomu stavba vyčnieva z bežného priemeru administratívnych budov.
Cena Prvej stavebnej sporiteľne
Centrum Gercenova, Bratislava
Ocenenie Bytový dom roka 2010 získal súbor piatich polyfunkčných bytových domov v Petržalke na uliciach Gercenova a Záporožská. Vytvárajú polouzatvorené priestory na relaxáciu a oddych. Na prvom podlaží všetkých budov sú obchody a služby, ktoré podporujú myšlienku novovybudovanej pešej zóny v tejto časti hlavného mesta s názvom Petržalské korzo.
Cena primátora hlavného mesta SR Bratislavy
Pavilón primátov, ZOO Bratislava
Stavby pre zvieratá patria k tým náročnejším, pretože sa v nich musia ustavične zohľadňovať nové poznatky o živote živočíšnych druhov. V ocenenom pavilóne primátov je kľúčová vzduchotechnika. Vytvára podmienky podobné tým, v akých zvieratá žijú v ich prirodzenom prostredí. Nový pavilón je jedinečný a spĺňa najnovšie európske štandardy pre chov poloopíc, opíc a ľudoopov.