Päť pravidiel ako umiestniť obrazy či fotografie v interiéri

20.04.2012 16:05
Päť pravidiel ako umiestniť obrazy či...
Päť pravidiel ako umiestniť obrazy či fotografie v interiéri Autor:

Obrázky či fotografie v ráme sú už roky bežnou súčasťouu dekoru našich domácností. Aj tu však platia konkrétne pravidlá, ktoré by ste mali nasledovať, aby ste dosiahli stopercentný dekoračný efekt.

Záleží nielen od samotného obrazu, ale aj od toho, ako korešponduje s izbou, dôležitý je tvar a vzhľad rámu, druh skla či rozmiestnenie. Ako teda postupovať?

1. Jedno s druhým
Ak zvolíte napríklad obľúbené impresionistické repliky, asi ťažko vyniknú v minimalistickom nerezovom ráme. Naopak pri moderných maľbách či minimalistických kompozíciach alebo čiernobielych fotografiách sa kombinovanie s masívnymi a zdobenými rámami javí ako nesprávny postup. Platí len jediná výnimka – pokiaľ ide o zámer, ktorý zároveň tak trochu „recesisticky“ podčiarkuje osobitý štýl vášho príbytku.

2. Rám k rámu sadá?
Toto pravidlo nemusí platiť. Dôležitejšie je, aby v ráme bol ten „správny“ obraz a nie, aby rámy na jednej stene ladili navzájom. Samozrejme, môžete ich ladiť v jednom farebnom tóne, resp. vo viacerých odtieňoch jednej farby. Tvary môžu byť rovnaké – experimentátorky môžu skúsiť jednoduché rámy kombinovať so zdobenými alebo v štýle provence.

3. Rám verzus veľkosť obrazu
Príliš tenký rám môže ľahko zaniknúť s masívnou maľbou alebo výrazným portrétom – naopak pri hrubom ráme sa môže maličká kresba alebo jemne vyšrafované línie celkom stratiť a zaniknúť. Výber treba teda podriadiť vzájomnej balancii medzi oboma prvkami.

4. Aj sklo sa počíta
Nielen obraz a rám, ale aj sklo, za ktorým sa maľba nachádza, by mala byť dôležitou súčasťou výberu. Klasické sklo je nízkonákladová alternatíva – ale v prípade veľkých obrazov môže byť zbytočne ťažké – skúste teda špeciálne odľahčené verzie z priehľadného plastu. Pri vzácnejších obrazoch však odporúčame zainvestovať do „múzejného“ skla, ktoré chráni obraz pred vyblednutím – resp. pred UV žiarením.

5. Bez rámu a skla?
Zvážte, či vôbec potrebujete sklo, resp. plastový plášť na prekrytie obrazu. Na stenách vo svetlých farbách pekne vyniknú obrázky predmetov či zvierat na bezfarebnom podklade, ktoré sú len v ráme, ale bez skla či plastu.

Text: lp, pre Žena.Pravda.sk
Foto: SHUTTERSTOCK

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku