Bývajte zdravo a bezpečne. Ako na to?

, 14.07.2014 09:00

Staviate si dom? Najzdravším materiálom na jeho stavbu je pálená tehla. Doslova štyri živly stoja pri zrode pálených tehál – zem, voda vzduch a oheň.

Zem zmiešaná s vodou sa vytvaruje do potrebného tvaru, vysuší sa vzduchom a vypáli v ohni. Výpal je určujúcim momentom pri výrobe tehly, keď tehla získava svoj nezameniteľný charakter a mnohé výhody oproti ostatným murovacím materiálom. Z pece vychádza čistý prírodný produkt.

Obvodové steny s vynikajúcimi tepelnoizolačnými parametrami a zároveň kvalitne riešené detaily za pomoci doplnkových formátov tehál zaručujú dostatočné vnútorné povrchové teploty, čo je základ prevencie proti riziku vzniku plesní.

„Tehly plnené minerálnou vlnou sú aktuálnym trendom v stavebníctve. Ide o silné spojenie dvoch prírodných materiálov – pálenej tehly a minerálnej vlny. Ide o murovací materiál, dosahuje vysoko nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti ktorý už netreba dodatočne zatepľovať,“ hovorí Gabriel Szöllösi, produktový technik spoločnosti Wienerberger.

Tehlové murivo má vďaka vlastnostiam páleného tehliarskeho črepu schopnosť akumulovať teplo. Stavba z tehál sa vyznačuje dostatočnou akumulačnou schopnosťou, ktorá zabezpečuje tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka.

Akumulačná schopnosť rastie úmerne s objemovou hmotnosťou materiálu, čiže teplo lepšie akumulujú stavby s ťažšou (masívnejšou) nosnou konštrukciou. Z tohto hľadiska sú tehlové steny ideálne. Bránia rýchlemu vychladnutiu alebo, naopak, prehriatiu vnútorných priestorov domu pri náhlych zmenách teploty v exteriéri.

Optimálna mikroklíma

Mikroklímu v interiéri významne ovplyvňuje obsah vodnej pary vo vzduchu a teplota vnútorných povrchov. Aby nedochádzalo k nepomeru medzi týmito veličinami a následnému vzniku nebezpečných plesní, je dôležité, aby steny umožnili difúziu vodných pár, vďaka čomu sa reguluje vlhkosť vnútorného prostredia. Vďaka dostatočnej pórovitosti keramického črepu tehál je difúzia vodnej pary dostatočná a zabezpečuje stále príjemnú klímu v obytných priestoroch.

Zvuková izolácia

Pokoj lieči. Po náročnom dni sa každý túži zregenerovať v pokoji svojho domova. Steny a priečky z tehál sa vyznačujú výbornými zvukovo–izolačnými vlastnosťami vďaka svojej hmotnosti a konštrukcii.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Reality #dom #byt
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku