1. Desať centimetrov polystyrénu nestačí
Vo všeobecnosti platí, že čím väčšiu hrúbku polystyrénu použijete, tým viac budete šetriť v priebehu celej životnosti zatepľovacieho systému. Pri tradičnom bielom polystyréne sa odporúča použiť izoláciu s hrúbkou aspoň 15 až 20 cm. Alternatívne možno použiť sivý polystyrén, ktorý dosahuje rovnaké izolačné vlastnosti pri menšej hrúbke. Treba si však uvedomiť, že cena polystyrénu tvorí malé percento z celkových nákladov na zateplenie. Zvýšenie hrúbky polystyrénu o 1 až 5 cm je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľné a zároveň dosiahnete vyššiu úsporu nákladov na vykurovanie a lepší komfort života.
2. Polystyrén má dlhoročnú životnosť
Životnosť polystyrénu, ktorý sa v súčasnosti vyrába, môže byť viac ako 50 rokov. Informácie, že polystyrén postupne mizne, sú dnes už len mýtmi. Životnosť certifikovaného ETICS (vonkajšieho kontaktného tepelnoizolačného systému) s polystyrénom závisí najmä od kvality jeho skladby, použitia kvalitných materiálov, od správneho technologického postupu pri realizácii, ako aj pravidelnej údržby a kontroly.
3. Dom „dýcha“ aj po zateplení
Tepelná obálka z polystyrénu dom neuzatvorí nepriedušne. Z veľkej časti dochádza k výmene vzduchu prostredníctvom škár v konštrukcii či netesnostiach okien alebo dverí, pomáhajú aj ventilátory alebo digestory. Dom teda aj po zateplení dýcha ďalej.
4. Zateplenie vás zbaví plesní
Zateplením sa znižuje kondenzácia vodnej pary v dome a ten je tak chránený proti tvorbe plesní. Ak sa v zateplenom dome objavia plesne, je to spôsobené zlým utesnením škár na oknách a dverách alebo nezateplením tepelných mostov v konštrukcii. K tvorbe plesní môže prispieť aj nedostatočné vetranie, najmä v priestoroch s vyššou vlhkosťou. Vlhkosť je spôsobená činnosťou človeka (varenie, sušenie bielizne, kúpanie), prítomnosťou nadmerného počtu kvetín alebo nedostatočne vetranými priestormi (pivnice, priestory za nábytkom, steny pod tapetami). Netreba preto zabúdať na pravidelné, krátke a intenzívne vetranie.
5. Nechajte to na odborníka
Návrh skladby zateplenia patrí jednoznačne do rúk projektantovi a realizácia zodpovednej firme s dlhoročnými skúsenosťami. V prípade svojpomocného zatepľovania nemožno zaručiť životnosť prác a ak budú potrebné opravy, môže vás to vyjsť poriadne draho.
6. Pozor na staré zateplenie
Ak sa bytový dom zatepľoval v 90. rokoch overte si, že bola použitá dostatočná hrúbka izolácie. V začiatkoch rozvoja zatepľovania u nás sa totiž zatepľovalo izoláciou s hrúbkou len 5 cm, čo je z hľadiska dnešných požiadaviek nedostatočné.<P