Chyby, ktoré pomáhajú zlodejom

Neraz si to ani neuvedomujeme, ale zlodejom svojim nezodpovedným správaním často dávame šancu, aby si všimli a vybrali práve náš byt, alebo rodinný dom.

, 13.07.2016 10:00
debata (2)

Z nášho konania dokážu zistiť veľa užitočných informácií, ktoré nás môžu stať pekne mastnú sumu peňazí. Poradíme vám, aké najčastejšie chyby robíme pri ochrane domu pred zlodejmi a ako sa pred nimi chrániť.

1. Otvorené okná

Najčastejšia chyba, ktorá priam pozýva zlodejov na nevítanú návštevu. Mnohí nechávajú okná pootvorené aspoň na mikrovetranie. Aj v tomto prípade nahrávate zlodejom. Zlodej totiž má uľahčenú prácu s preniknutím do bytu. Dokonca niektoré poisťovne nepreplácajú majiteľom poistky za krádež z dôvodu otvoreného mikrovetrania na oknách. Odporúčame si skontrolovať zmluvné podmienky vašej poisťovne a rovnako pred samotných odchodom si overte, či sú všetky vaše okná skutočne uzatvorené.

2. Plná poštová schránka

Dennodenne nás čaká v schránke množstvo neželaných reklám a preto je pre zlodeja jednoduché odhaliť, že niekto sa dlhšie nezdržuje doma. Plná poštová schránka signalizuje neprítomnosť majiteľa na prvý pohľad a preto poproste svojich blízkych, alebo ochotných susedov, aby vám v čase vašej dovolenky pravidelne vyberali poštovú schránku. Aj táto maličkosť môže rozhodnúť, či sa zlodej rozhodne práve pre váš byt.

3. Obyčajné dvere

Odborníci na bezpečnosť tvrdia, že do každého domu, alebo bytu je možné sa vlámať. Rozdiel je len ten, ako rýchlo sa tam zlodej dostane. Bezpečnostné dvere patria k základom vašej bezpečnosti. Veď okrem okna, poprípade balkónových dverí, práve vchodové dvere patria medzi najčastejšie spôsoby vniknutia zlodejov do bytov. Dnes je na trhu viacero výrobcov ktorí vám za rozumnú cenu ponúknu vchodové dvere s najrôznejšími bezpečnostnými prvkami. Aj tu platí základné pravidlo. Radšej si všetko dobre premyslite, investícia do vašej bezpečnosti sa predsa v konečnom dôsledku vyplatí.

4. Chýba zabezpečenie domu

Podľa nedávneho prieskumu medzi zlodejmi zverejnený spoločnosťou Jablotron najviac zlodejom odrádza práve prítomnosť zabezpečovacieho systému. Preto spolu s bezpečnostnými dverami by ste nemali naň zabúdať. „Dnes sú elektronické bezpečnostné systémy finančne oveľa dostupnejšie, ako si mnohí myslia. Cenovo sú porovnateľné napríklad s bežnými elektronickými spotrebičmi,“ konštatuje Ján Dérik zo spoločnosti Jablotron Slovakia.

5. Všetci vedia, že nie ste doma

Žijeme v čase sociálnych médií, kedy verejne zdieľame naše aktuálne zážitky a postrehy. Pre zlodejov je jednoduché si vás na sociálnych sieťach vyhľadať a overiť si, či ste odcestovaní v zahraničí. Zlodeji sa tak dozvedia, kedy sa vrátite, kto s vami odcestoval a majú tak voľnosť a čas pre svoju „prácu“.

6. Nevhodne zvolená fasáda obytného domu

Architekti a projektanti sa neraz predháňajú, čo vedia vymyslieť pri navrhovaní rodinného, alebo obytného domu. Neraz však zabudnú na bezpečnosť a práve usporiadaním fasády práve nahrávajú zlodejom, ktorí majú uľahčenú cestu sa dostať na poschodie, alebo strechu domu. Sú tak potom už len krok od vytúženého lupu. Preto vám odporúčame aj pri premýšľaní nad rodinným domom myslieť na to, aby systém balkónov, terás, alebo ozdobných výčnelkov na fasáde nenahrával zlodejom.

7. Vysoký plot, husté kríky

Môže sa to zdať na prvý pohľad nepochopiteľné, ale práve vysoký plot, alebo nepriehľadná sieť okrasných kríkov môže nahrávať potenciálnym zlodejom. Prvotný úmysel majiteľov nie je zlý, chcú mať iba súkromie od susedov, alebo zraku okoloidúcich. Dnes prekonať vysoký plot dokáže každý a následne má zlodej dostatok súkromia vás poriadne vykradnúť. Pokiaľ je váš dom na očiach susedov, vnímajte to ako pozitívum pre svoju bezpečnosť.

8. Cenné veci na viditeľnom mieste

Niekedy si to neuvedomujeme, ale podobne ako v aute, aj v domácnosti si neraz nechávame cenné veci na očiach neželaných osôb. Pre zlodeja je jednoduché nakuknúť cez okno a skontrolovať obsah vášho príbytku. Ak zlodej na viditeľnom mieste uvidí cennosti vysokej hodnoty, priam ho vyzývate na nevítanú návštevu. Je preto dôležité, aby ste boli obozretný a aj doma sa správali zodpovedne. Aj malý detail totiž môže rozhodnúť, pre ktorý byt alebo dom sa zlodej rozhodne.

9. Zhasnuté svetlá a nepoužívané auto

Je to už taký evergreen, ale ak budíte dojem, že váš dom je opustený, nemôžete sa čudovať, že zlodeji sa môžu zamerať aj na neho. Častej chyby sa dopúšťa ten, ak v celom dome sú počas jeho neprítomnosti dlhodobo zhasnuté svetlá a pred vchodom dlhodobo zaparkované auto. Potenciálni zlodeji majú čas a neraz pozorujú svoj budúci cieľ, preto nezabudnite požiadať blízkych, aby prišli raz za čas do vášho domu zapnúť svetlá, prípadne preparkovať auto na iné miesto.

10. Nenechávajte kľúče na obvyklých miestach

Síce to vidíme často v amerických filmoch, keď zlodej nájde kľúč od domu pri vchodových dverách pod kvetináčom, nebuďte však prekvapení, ak povieme, že sa to stáva aj u nás. Najmä na vidieku sú zvyknutí starí ľudia si nechávať kľúče pod rohožkou, alebo pod spomínaným kvetináčom. Pre zlodeja nie je nič ľahšie, ako si tieto obvyklé skrýše skontrolovať a potom mu už jeho „práci“ nič nebráni.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #krádež #dom #byt
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy