Ochráňte domov pred horúčavou

Neznesiteľné letné horúčavy sú síce ešte ďaleko, ale myslieť na ne možno už teraz. V poslednom čase totiž pohodu v domácnostiach ohrozujú pomaly viac ako zima.

, 07.04.2019 06:00
zateplenie, strecha, izolácia, sklenná vata Foto:
Jednotlivé tepelnoizolačné materiály fungujú inak v zime a inak v lete.
debata

Pri mrazoch možno prikúriť, no pri dlhodobých teplotách nad 30 stupňov Celzia sa bez klimatizácie či vetracieho systému na prehriatie interiéru nedá pružne reagovať. Preto je pri stavbe či rekonštrukcii dôležité pripraviť sa na boj s horúčavou už vopred. Napríklad vďaka nasledujúcim opatreniam.

Vyberte správnu izoláciu

Jednotlivé tepelnoizolačné materiály fungujú inak v zime a inak v lete. Aby sme zabránili prehrievaniu domácnosti, potrebujeme obal budovy, ktorý dokáže teplo nielen zadržať vnútri, ale aj vonku. Musí ho teda čo najviac pohltiť, akumulovať.

„Množstvo "uskladneného“ tepla, ktoré dokáže zateplenie zadržať, závisí od mernej tepelnej kapacity a objemovej hmotnosti tepelných izolácií," vysvetľuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér spoločnosti Knauf Insulation.

Najlepšie výsledky pri meraní prehrievania dosahujú dosky z minerálnej vlny a drevovláknité dosky. Minerálna vlna má však zároveň lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v zimnom období. Minerálne izolácie takisto chránia budovu pred požiarom, tlmia hluk z exteriéru a zabezpečujú vysokú priedušnosť obvodovej steny.

Svetlejšia farba odráža teplo

Tmavé farby môžu zdvihnúť teplotu povrchu steny aj o niekoľko stupňov. Je to preto, že viac priťahujú slnečné lúče a infračervené žiarenie. Preto zvoľte radšej svetlejšie tóny omietky. Ak predsa len túžite po efektných tmavých odtieňoch, nepoužite ich na celú fasádu a vytvorte len farebné akcenty.

Tmavé obklady z kameňa alebo keramiky zas môžete umiestniť na prevetrávanú fasádu, ktorá má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru. Neprepúšťa teda toľko tepla ako kontaktná, ukotvená priamo na stenu.

Ochrana tienením

Najviac tepla do interiéru prepúšťajú okná, preto je výber ich tienenia nesmierne dôležitý. Najúčinnejšie je tienenie vo forme vonkajších žalúzií, roliet alebo markíz, ktoré zabránia prehriatiu okenného skla a rámu. Predídete tak sálaniu tepla do interiéru.

Ešte efektívnejšie je zabrániť kontaktu horúcich slnečných lúčov s južnou a so západnou fasádou. V posledných rokoch sa úspešne využívajú rôzne striešky a slnolamy, teda konštrukcie širších nepohyblivých lamiel. Majú moderný dizajn, prepustia nízke zimné slnko a v letnom období nielenže ochránia stenu, ale dokážu vytvoriť i príjemnú terasu na posedenie.

Vetrajte v letnom režime

Keď je vonku viac ako 30°C a otvoríme okná, púšťame si dovnútra teplý vzduch, a tým zahrievame nábytok aj steny. Zateplená fasáda domu môže pri dlhodobých neznesiteľných teplotách v domoch teplo zadržať, ak si ho sami nepúšťame dovnútra.

Preto ak je vonku vyššia teplota ako vnútri, neotvárajte okná. Keď máte radi osviežujúci prievan, namiesto horúceho „fénu“ zvonku si radšej zapnite ventilátor. Vetrajte len v noci alebo po západe slnka, keď teplota vonku klesne aspoň o dva stupne pod teplotu vzduchu v miestnosti.

Aby ste dokázali teplotné rozdiely správne odhadnúť, pomôže vám meteostanica alebo budík so senzormi v interiéri aj exteriéri.

Nezabúdajte na zeleň

Tráva, zelené rastliny, kríky a stromy dokážu znížiť teplotu okolia aj o niekoľko stupňov. Hoci netienia priamo fasádu domu, zadržujú vlhkosť a po západe slnka nesálajú nahromadené teplo ako tehlové, kamenné a betónové plochy či prvky. Dobre zvážte, na ktoré miesta okolo domu sa dá zeleň umiestniť, a to v akejkoľvek forme. Ideálne sú listnaté stromy a kry, ktoré v lete príjemne tienia, a v zime oceníte teplé slnečné lúče, ktoré sa predierajú cez holé konáre bez listov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dom #horúčava #zateplenie #Stavebný magazín
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy