Zaveste plynový kotol do šatníka

, 08.03.2021 12:00
inštalatér, opravár, technik, kotol
Nové typy hydraulických modulov sa sériovo vyrábajú v závode Vaillant Industrial Slovakia v Trenčíne. Autor:

Je ľahký, zmestí sa aj do skrinky v kúpeľni alebo na chodbe. Zníži spotrebu plynu na vykurovanie a smartfónom ho môžete ovládať na diaľku. Na vývoji nového typu kompaktného kondenzačného kotla sa podieľali aj slovenskí experti.

Medzinárodný tím pre vývoj nového typu kotla zostavila skupina Vaillant Group. Základňu mal vo francúzskom Nantes a jeho súčasťou boli i špecialisti zo skalického vývojového centra. „Z našej dielne pochádza jedna z najdôležitejších častí nového kotla, inovatívny hydraulický modul,“ hovorí Peter Havlík, šéf vývojového centra v spoločnosti Protherm Production.

Pomohol aj 3D dizajn

Skalickí vývojári teda dostali za úlohu vyvinúť hydraulický modul do kotla a museli pritom splniť viaceré prísne požiadavky. Nielen pokiaľ ide o rozmer, ale aj kompaktnosť, servisovateľnosť a ergonómiu montáže.

"Vývojové centrum v Protherm Production zamestnáva celkovo šesťdesiatšesť vývojárov. Na projekte začali pracovať najprv štyria, postupne sa k nim pridávali ďalší, zodpovední za jednotlivé čiastkové vývojové projekty. Rôzne simulačné programy a 3D dizajnovanie pomohli skrátiť fázu validácie v testovacom centre. V ňom skúšali a overovali každú funkciu na rôznych vývojových vzorkách, až po sériový stav komponentov,“ vysvetľuje Štefan Kubalec, vedúci oddelenia pre vývoj hydraulických modulov v Protherm Production.

Netypické čerpadlo

Vývoj finálneho komponentu, vrátane testovacích procesov trval dva roky a výsledkom bol špeciálny druh kompaktného hydraulického modulu. „Navrhli sme netradičné, inovatívne usporiadanie hydraulických vstupov a výstupov z kotla. Po novom sme usporiadali aj niektoré hydraulické komponenty v module. Napríklad cirkulačné čerpadlo umiestnené v strede sme neštandardne otočili o 90 stupňov,“ približuje Štefan Kubalec.

Nové typy hydraulických modulov sa sériovo vyrábajú v závode Vaillant Industrial Slovakia v Trenčíne. Po otestovaní ich potom prevážajú priamo na linky závodu Protherm Production, kde sa vykurovacie zariadenia kompletizujú.V po­lovici roka 2019 vybudovali v Skalici celkom novú výrobnú linku, na ktorej v súčasnosti pracuje v dvojzmennej prevádzke viac ako štyridsať zamestnancov. Produkcia všetkých typov nového kotla je sústredená iba v tomto závode.

Do celej Európy

Novinka bola úspešná a dopyt po kotloch stále narastá. Vlani vyrobili v Skalici vyše 113 000 kotlov pre všetky krajiny Európy, tohtoročný plán je viac ako 130 000 kusov. Vyvážajú sa najmä do Talianska, Turecka a Španielska. Výhody nového typu kompaktného kondenzačného kotla si pochvaľujú aj v slovenských domácnostiach. Zmestí sa do najmenších priestorov – do kuchynskej linky, do skrinky v kúpeľni, na chodbe či do šatníka, v porovnaní so starými nekondenzačnými kotlami dokáže znížiť spotrebu plynu na vykurovanie a cez aplikáciu v smartfóne ho môžete ovládať aj na diaľku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #šetrenie energiou #kotol #dobré bývanie