Aby klimatizácia neškodila, musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu – vznik tzv. teplotného šoku. Priveľmi klimatizované prostredie pre deti i seniorov nie je vhodné, lebo sa v ňom rýchlejšie šíria kvapôčkové infekcie, ktoré ohrozujú ľudí so zníženou imunitou.
"Ak chceme charakterizovať účinky klímy na zdravie človeka, potom je potrebné zamerať sa na jej kladné i záporné stránky, ktoré sa objavujú najmä pri jej nevhodnom používaní. Klíma má jednoznačne výhody v tom, že si s jej pomocou vieme upraviť najmä teplotu a vlhkosť vzduchu. A práve tu vznikajú prvé problémy s využívaním klimatizácie najmä na pracovisku, ale aj v domácom prostredí, pretože každý má rozdielne potreby – vyhovujúca teplota pre jedného môže pre druhého znamenať teplotný diskomfort a zdravotné problémy,“ uviedla MUDr. Katarína Slotová, vedúca Národného referenčného centra pre hodnotenie vplyvu voľného ovzdušia a ovzdušia vnútorných priestorov nevýrobného charakteru na zdravie populácie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

„Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy,“ konštatovala Milada Eštóková, vedúca Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva. K najčastejším ochoreniam patria bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, môže sa oslabiť imunita i celkovo organizmus. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat. Ak máte chladný prúd vzduchu nesprávne nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu.
Doktorka Slotová upozornila, že mimoriadne dôležité je udržiavanie čistoty v klimatizačných zariadeniach, pretože inak sa stávajú zásobárňou prachu, plesní, alergénov a rôznych mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do ovzdušia a môžu tak spôsobovať najrôznejšie zdravotné problémy. Aby klimatizácia fungovala efektívne a komfortne, musí sa venovať jej údržbe – hlavne filtrom, patričná pozornosť, a to presne podľa odporúčania výrobcu, minimálne však aspoň raz za rok, najlepšie pred letom.
Preventívne opatrenia, ktoré odporúčajú odborníci:
- Teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nie väčší ako 10 stupňov, ale niekto znesie rozdiel len 6 až 8 stupňov.
- Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu. Pred odchodom von sa poriadne napite.
- Ak odchádzate z budovy do horúčavy, počkajte aspoň chvíľu vo vestibule, kde je teplota o niečo vyššia.
- Ak prichádzate do klimatizovanej miestnosti, majte prichystaný sveter a ponožky, pančuchy.
- Aj keď máte klimatizáciu, vetrajte aspoň 2-krát denne.
- Udržiavať čistotu v klimatizačnom zariadení podľa odporúčaní výrobcu.
- Klimatizáciu smerovať do priestoru a umiestnená by mala byť vo výške minimálne jeden a pol metra.
- Nezanedbávať pitný režim, klimatizácia vysušuje sliznice.
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica.
