Nepodceňujte izoláciu domu. Prospeje vám aj vašej peňaženke

Čo najlepšie zateplenie nového alebo rekonštruovaného domu je kľúčovou záležitosťou pri každej nehnuteľnosti. Dobre zvolená a urobená tepelná izolácia tak pomôže nielen vytvoriť útulný a pohodlný domov, ale prinesie aj výrazné finančné úspory za energiu.

22.11.2021 10:00
izolácia Foto:
Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je 18 cm, záleží na type zatepľovanej steny. V praxi sa však ukazuje, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je na Slovensku len 13 centimetrov. Okrádame sa tým o stovky eur ročne.
debata

S tepelnou izoláciou domu treba začať už od základov, teda od spodnej časti domu. Tá je dlhodobo vystavená predovšetkým vlhkosti, ale aj iným vplyvom, ktoré je potrebné odstrániť. Spodná časť domu je z hľadiska opráv a úprav najkomplikovanejšou časťou budovy. Výber vhodného materiálu a zabezpečenie čo najprecíznejšej aplikácie tepelnej izolácie má preto veľký význam a ušetrí obyvateľom domu prípadne komplikácie v budúcnosti.

Za spodnú stavbu sa považujú predovšetkým základy domu, patria sem ale aj ďalšie časti domu, ako sú pivnice a suterény. Spodná stavba je trvalo vystavená rôznym vplyvom – najčastejšie vlhkosti spôsobenej najmä podzemnou vodou, ale negatívne na ňu pôsobí aj radón v pôde, meniace sa teploty alebo baktérie, huby a korene rastlín v pôde. Aby bola spodná stavba čo najlepšie chránená pred týmito vplyvmi, používa sa na jej izoláciu extrudovaný polystyrén URSA XPS, ktorý má na rozdiel od bežného polystyrénu uzavretú bunkovú štruktúru. Preto veľmi dobre odoláva tlaku, je nenasiakavý a odolný voči striedavému zmrazovaniu a rozmrazovaniu, ako aj hnilobe.

počítanie, rozmýšľanie, energia, rekonštrukcia, plánovanie Čítajte viac Kvalitné bývanie nielen šetrí energie. Aké má ďalšie výhody?

Na čo myslieť

Myslite aj na zateplenie súvisiacich stien, základových pásov a základových dosiek. V záujme zvýšenia komfortu a úspory energie je nutné nezabúdať na dostatočne dimenzované zateplenie základových pásov alebo dosiek a zateplenie stien suterénu z vonkajšej strany. Kvalitné zateplenie spodnej stavby zvýši povrchovú teplotu interiéru, a tým aj komfort budovy. Zníži sa aj riziko kondenzácie a vzniku plesní,“ hovorí Tereza Vojancová, architektka spoločnosti URSA, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou tepelných izolácií.

V minulosti sa pri stavbe alebo rekonštrukcii domu často zabúdalo na sokel, čo je časť obvodovej zvislej steny od upraveného terénu po určitú výšku. Mal by byť vysoký aspoň 300 mm. Je však možné, napr. kvôli možnosti zosuvu snehu zo strechy, aby bol výrazne vyšší. Sokel musí byť schopný odolávať dažďovej vode, snehu a mechanickému namáhaniu v priebehu celého roka.

Tieto problémy vyriešia materiály URSA XPS N-III-PZ-I alebo URSA XPS N-III-PZ-I TWINS, ktorých špeciálny vafľový povrch izolácie zaručuje aj dokonalú priľnavosť omietkových materiálov. Na zateplenie zvislých stien suterénu z vonkajšej strany sú ideálne URSA XPS N-III-L a URSA XPS N-III-L TWINS. Materiály TWINS sú dvojité XPS dosky, vďaka čomu majú väčšiu hrúbku, a preto umožňujú dosiahnuť progresívne rozmery zateplenia.

izolácia Čítajte viac Tepelná izolácia: Ako si zdravo obaliť dom

Neokrádajte sa o peniaze

Slováci sa pre nedostatočné zateplenie rodinných domov a bytov okrádajú aj o stovky eur ročne. Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je 18 cm, záleží na type zatepľovanej steny. V praxi sa však ukazuje, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je na Slovensku len 13 centimetrov. Zhodnú sa na tom odborníci zo spoločnosti URSA. Z ich skúseností vyplýva, že najpoužívanejšie hrúbky izolácie sú 12 a 14 centimetrov. Také hrúbky sú však z hľadiska potenciálnych energetických úspor nedostatočné, a to aj pri použití na hrubších nosných stenách.

Prečo teda ľudia vyberajú subtílnejšie materiály, keď silnejšia izolácia prináša tepelné i finančné úspory? „Ľudia sa často rozhodnú zle už pri plánovaní výstavby a následnom výbere najvhodnejšieho materiálu. Ak na zateplenie použijú tenší materiál, v danej chvíli zaň zaplatia menej a jednorazovo ušetria určitú sumu. Z dlhodobého hľadiska však potom za vykurovanie a chladenie domu zaplatia niekoľkonásobne viac. Izolácia na dome totiž vydrží aj päťdesiat rokov. Za ten čas sa tepelné straty vyšplhajú na tisíce eur,“ vysvetľuje Tereza Vojancová.

dlaň, životné prostredie, ekológia, veterná elektráreň Čítajte aj Na plytvanie nemáme čas. Ako šetriť vodou a elektrinou?

Zateplenie po obvode domu

Norma stanovuje optimálnu hrúbku izolácie pre novostavby s hrúbkou stien 30 cm v závislosti od použitého materiálu takto: pre keramické tvárnice minimálne 18 cm izolácie, pre pórobetón 16 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva dokonca viac ako 20 cm. Správnou izoláciou je pritom možné ušetriť až 80 % unikajúcej energie. Taká úspora sa prejaví nielen na finančných nákladoch, ale aj v šetrnosti k životnému prostrediu.

„Ak sa chystáme na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, rozlišujeme, či ide o odvetranú fasádu, alebo soklovú časť fasády. Odvetrané fasády sa s obľubou používajú pri moderných stavbách. Práve preto, že pri ich aplikácii nemusíme toľko dbať na úpravu podkladu stien. Ak sa izolácia vkladá do dreveného roštu, sú vhodné všetky materiály URSA GLASSWOOL s lambdou nižšou ako 0,038. Z vonkajšej strany sa potom izolácia musí prekryť ochrannou hydroizoláciou. Ďalším variantom je použitie izolácií, ktoré sú vhodné na kotvenie pomocou tanierových príchytiek. Drevený rošt potom nie je potrebný. Na túto aplikáciu je potom vhodný materiál URSA VENTO 34, URSA FDP 2/V-S, URSA FDP 32/V-S, URSA KDP 2/V alebo URSA KDP 32/V,“ vysvetľuje Vojancová.

„Pri soklovej časti fasády dbáme na vhodne upravený podklad steny. Musí byť celkom očistený a bez chýb. Na ňu potom vyberieme vhodnú izoláciu, ktorá je odolná proti dažďovej vode, snehu atď. Vhodnými materiálmi sú dosky z extrudovaného polystyrénu s označením „PZ“ a „I“, ako sú URSA XPS N-III-PZ-I a URSA N-III-PZ-I TWINS. „PZ“ totiž ukazuje to, že má materiál povrch upravený tzv. vafľovou štruktúrou, ktorá zabezpečuje priľnavosť omietky, a „I“ znamená rovnú hranu, ktorá sa používa v prípade izolácie fasády. Ak je materiál označený slovom „TWINS“, ide o izoláciu s väčšou hrúbkou, a to 140 až 240 mm. Tieto polystyrénové dosky spĺňajú aj najnovšie požiadavky na energeticky úsporné budovy.

počítanie, rozmýšľanie, energia, rekonštrukcia, plánovanie Čítajte aj Blíži sa masívna obnova rodinných domov. Ľudia môžu dostať na prerábky takmer 17-tisíc

Využitie izolácie vnútri budovy

Minerálnu izoláciu využijeme nielen na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, vhodná je aj na použitie na vnútorných priečkach. Správne aplikovaná izolácia medzi miestnosťami dosahuje skvelé tepelnoizolačné i akustické vlastnosti. Vďaka minerálnej izolácii sa zníži prenos hluku nielen vzduchom (medzi miestnosťami), ale aj cez podlahy a stropy (kročajový hluk).

V závislosti od použitého materiálu a účelu priečky sa odporúča izolovať vnútri budovy hrúbkou minimálne štyri centimetre. Lepšie je však použiť izoláciu s hrúbkou 5 cm a viac. Každý centimeter izolácie pridá cca 1 dB nepriezvučnosti. Preto čím väčšia je hrúbka izolácie, tým vyšší je akustický komfort domova. Vhodnými materiálmi tak môžu byť napríklad URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 alebo URSA SILENTIO 38.

EÚ, zámok, bezpečnosť, Eurokľúč Čítajte aj Vyspelá Európa stavila na generálny kľúč. Jeden na všetky dvere

Pozor na strechu

Nezateplenou strechou uniká až 30 % celkového tepla, čo vedie k zbytočne vysokým účtom za energiu. Aj tu je však treba brať ohľad na správnu hrúbku zateplenia, ktorá sa môže líšiť v závislosti od typu strechy alebo spôsobu zateplenia. Šikmú strechu je v závislosti od kvality použitého materiálu nutné zatepliť izoláciou s minimálnou hrúbkou 24 cm a použiť najlepšiu izoláciu s lambdou 0,031, respektíve 28 cm s použitím štandardnej izolácie s lambdou 0,038.

Z dlhodobého hľadiska je ekonomicky i ekologicky oveľa výhodnejšie v prípade zateplenia šikmej strechy ísť až do hrúbky izolácie 42 cm. Vhodnými materiálmi sú napr. URSA PLATINUM 32, URSA AMBER 33, URSA GOLD 35, URSA OPTIMUM 37 alebo URSA SILVER 39. Vďaka vlastnostiam, ktoré ponúkajú minerálne izolácie URSA, vám z domu nebude unikať teplo, ušetríte na nákladoch za vykurovanie a chladenie a dosiahnete akustický komfort. Minerálne izolácie URSA zároveň prispievajú k požiarnej odolnosti budovy, sú klasifikované triedou A1 ako nehorľavé.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #izolácia #zateplenie #komfort #dobré bývanie #úspora peňazí #úspora energie