Ako vybrať kozubové kachle

Pri rozhodovaní, či kúpiť kozubovú vložku, alebo kachle je dôležité zamyslieť sa, čo očakávate od dizajnu, funkcie a aký rozpočet máte k dispozícii.

, 24.11.2021 10:00
kachle, kúrenie, žena, domov, pohodlie Foto:
Aj keď je vzhľad kachlí veľmi dôležitý, zamerajte sa predovšetkým na ich výkon. Potrebný výkon sa určí na základe energetickej náročnosti stavby a veľkosti vykurovanej miestnosti.
debata

Inštalácia kozubovej vložky je finančne a aj časovo náročnejší proces, pretože ju treba obmurovať podľa niekoľkých zásad. Aj prípadné poruchy si budú vyžadovať demontovanie kozubovej vložky. „Pre stavbu kozuba platia bezpečnostné normy a kontrola kominárom. Počítajte s nehorľavou podlahou, izolačnými prvkami a dostatkom priestoru pre výdych horúceho vzduchu,“ hovorí Marcela Bínová, špecialistka na kachle a kúrenie v projektových marketoch Hornbach.

Kozubové kachle predstavujú výhodnejšiu voľbu či už z časového, alebo finančného hľadiska. Ide o voľne stojaci objekt, ktorý si nevyžaduje žiadne špeciálne stavebné úpravy. Aj tu však treba dbať na dodržanie niekoľkých bezpečnostných zásad. „Vzdialenosť od horľavých materiálov by mala byť 80 cm. Kachle umiestnite od steny 20 cm a pri podlahe je nutné, aby vždy od vnútorného okraja otvoru ohniska doska prečnievala. Spredu minimálne o 50 cm a zo strany minimálne o 30 cm,“ upozorňuje Marcela Bínová.

mama, dieťa, čítanie, kozub, teplo, domov Čítajte viac Aby bolo teplučko: S čím sa najlepšie kúri v krbe?

Výkon je dôležitý

Aj keď je vzhľad kachlí veľmi dôležitý, zamerajte sa predovšetkým na ich výkon. Potrebný výkon sa určí na základe energetickej náročnosti stavby a veľkosti vykurovanej miestnosti. Správny výpočet je kľúčový pre dosiahnutie optimálnych výsledkov. Príliš veľké kachle môžu malé priestory prehrievať a napáchať nemalé škody na nábytku či podlahách.

Ak sa pokúsite výkon veľkých kachlí znížiť, zvýšite emisie tuhých častíc a znečisťovanie dymovodu. Ako správne dimenzovať výkon? „Výkon kachlí sa uvádza v kW. Všeobecne platí, že čo kW, to cca 20 m3 vykúreného priestoru. Pred výberom kachlí si tiež overte, či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu,“ radí špecialistka na kachle a kúrenie.

ohrievače, teplo, terasa, pohoda Čítajte aj Žiarič tepla: Aby vám vonku bolo teplo aj na jeseň

Kachle s výmenníkom alebo bez neho?

Rozhodnutie, či zaobstarať kachle s výmenníkom, alebo bez neho, bude závisieť od spôsobu používania. Pokiaľ chcete vykurovať iba jednu miestnosť, vystačíte si s kachľami bez výmenníka. Kozubové kachle s výmenníkom zas potešia tých, ktorí chcú vykúriť niekoľko miestností naraz alebo využiť kachle na ohrev vody.

Okrem rovnomernejšieho vykurovania je veľkou výhodou kachlí s výmenníkom aj funkcia terciárneho spaľovania. Nejde v skutočnosti o spaľovanie, ale o terciárny prívod vzduchu, ktorý zabezpečí dlhší čas horenia, zvýši účinnosť kachlí a zároveň zužitkuje zvyškové emisie, ktoré by za normálnych okolností odišli komínom. Takéto vykurovanie je šetrné nielen k vašej peňaženke, ale aj k životnému prostrediu.

Prevádzkovanie kachlí bez funkčného komína nebude možné. Ten je potrebné pravidelne kontrolovať a udržiavať. Okrem bezpečného komína je dôležitá aj správna inštalácia kachlí. Tie musia stáť na nehorľavom materiáli. Vhodná je predovšetkým dlažba, no ani plávajúca podlaha nemusí byť problémom. „Postačí, ak kachle položíte na izolačnú dosku z plechu či zo skla. Tá musí presahovať po stranách a vzadu minimálne o 10 cm a vpredu o 30 cm. Okolo kachlí by, samozrejme, nemali stáť žiadne horľavé predmety,“ upozorňuje Marcela Bínová.

izolácia Čítajte aj Nepodceňujte izoláciu domu. Prospeje vám aj vašej peňaženke

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dobré bývanie #kachle
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy