Dôležité pre ich dispozičné umiestnenie je prepojenie jednotlivých miestností v dome či v byte. „Ideálne sa osádzajú do bočnej strany miestnosti a mali by sa otvárať tak, aby ste pri vstupe videli jej väčšiu časť. Ďalším pravidlom je otváranie dverí z hlavných miestností smerom do vedľajších,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach. Pri ich umiestnení rešpektujte technické normy a zohľadnite bezpečnostné požiadavky.
Interiérové dvere sú chránené pred poveternostnými vplyvmi, preto môžu byť vyrobené z menej pevných materiálov ako vonkajšie, exteriérové. Materiál vyberajte nielen podľa vzhľadu, ale predovšetkým podľa účelu. „Plné dvere sa hodia do miestností, v ktorých chcete mať súkromie, presklené vyniknú dobre v tmavých priestoroch či vo vlhkých miestnostiach,“ radí R. Klička.
Čítajte viac Ako si vybrať vchodové dvere5× iné dvere
1. Hladké
- sú z ľahkého dreveného rámu, ktorý je z oboch strán opláštený krycou vrstvou. Rám dverového krídla nie je viditeľný.
2. Rámové
- tiež sa vyrábajú z ľahkého dreveného rámu, ale rám dverového krídla je viditeľný a majú výplň. Môže byť z rovnakého materiálu, ale aj zo skla.
3. Vidiecke
- výplňové, sú z masívneho dreva – borovica alebo smrek, s frézovanými profilmi
4. Sklenené
- spravidla sú z 8 mm bezpečnostného skla, ktoré môže byť štruktúrované, skrášlené sieťotlačou alebo opieskované. Hodia sa predovšetkým do kúpeľní alebo do miestností, ktoré vyžadujú viac svetla.
5. Plechové
- najčastejšie sa používajú v technických miestnostiach, pivniciach alebo pri dostavbe podkrovia. Povrch je z pozinkovaného plechu, sú nenáročné na údržbu, nemajú žiadnu protipožiarnu odolnosť.