Potrebujete nové tepelné čerpadlo, slnečné kolektory či fotovoltické panely? Požiadajte o dotáciu

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila nové podmienky Zelenej domácnostiam. Od pondelka 13. júna od 15. h sa začala nová možnosť prihlásiť sa. Prvé poukážky budú v inovovanom systéme vydané 28. júna 2022.

13.06.2022 15:00
obnovitelne zdroje Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vďaka dodatočnému navýšeniu rozpočtu projektu o 30 miliónov eur budú môcť domácnosti v nasledujúcich mesiacoch využiť podporu na všetky štyri zariadenia – tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory aj fotovoltické panely.

Zásadná novinka spočíva v tom, že nový systém umožní uspokojiť momentálny obrovský záujem domácností v období, keď sa dodacie lehoty zariadení predlžujú a zhotovitelia hlásia obmedzené kapacity. Poukážky majú platnosť 90 dní, ale o tom, kedy budú aktívne a vydané, odteraz rozhodujú domácnosti po dohode so zhotoviteľmi podľa toho, kedy bude zariadenie na inštaláciu pripravené. Ide o zásadnú zmenu, ktorá si okrem aktualizácie podmienok vyžaduje aj úpravu informačného systému. Podrobný postup, ako využiť poukážku je uverejnený na webovej stránke SIEA – 10 krokov k podpore.

Ako sa zmení spôsob podávania žiadosti?

Hlavný rozdiel je v tom, že systém na registráciu žiadostí ostáva trvalo otvorený. Žiadosti budú môcť vypĺňať majitelia rodinných a bytových domov vo všetkých krajoch okrem Bratislavského, od 15.00 hod. v pondelok 13. júna 2022, ale na zaregistrovanie majú dosť času. Poradie odteraz nie je dôležité. Je to len predregistrácia žiadosti pre tých, ktorí by chceli zariadenie inštalovať do konca októbra 2023. Žiadosti je možné vyplniť kedykoľvek, aj o pár dní. Prvé poukážky v novom systéme budú vydané v utorok 28. júna 2022 o 11.00 hod.

Ako sa zmení spôsob vydávania poukážok?

Po vyplnení žiadosti dostane domácnosť prístupové údaje do informačného systému, prostredníctvom ktorého môže žiadosť skontrolovať, upraviť a získať aj kód na aktiváciu vydania poukážky. Nasledujúce týždne môže domácnosť využiť na preverenie, či je zariadenie k dispozícii. Zhotovitelia, ktorí sú schopní inštaláciu zariadenia zabezpečiť do 90 dní, môžu vydanie poukážky prostredníctvom kódu aktivovať od 15. júna 2022. Aj po aktivácii poukážky je možné žiadosti naďalej upravovať až do vydania poukážky. Poukážky budú od 28. júna 2022 vydávané v pracovné dni vždy v utorok o 11.00 hod.

Môže sa stať, že sa suma 30 miliónov eur minie do niekoľkých dní? Nemôže, pretože poukážky sú preplácané až po inštalácii zariadenia a majú obmedzenú platnosť 3 mesiace. Ak domácnosť zistí, že nestihne zariadenia nainštalovať v lehote platnosti poukážky, môže požiadať o jej zrušenie a vypísať si novú žiadosť.

Ako zistím, že systém už umožňuje žiadosť vyplniť?

Podať žiadosť o poukážku na tepelné čerpadlo a kotol na biomasu bude možné elektronicky v pondelok 13. júna. Odkaz na vstup do formuláru na podávanie žiadosti je na stránke v časti Žiadosti o poukážku – Podať žiadosť. Systém umožní zadávanie žiadosti v daný deň od 15.00 hod. Ak sa na stránku pripojíte predtým, treba ju o 15.00 hod. obnoviť, resp. znova načítať.

debata chyba
Viac na túto tému: #dotácie #domácnosť #tepelné čerpadlo #obnoviteľné zdroje #fotovoltické panely #zelená domácnosť