5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im

Cez strechu uniká až 25 % tepla z domácnosti, preto sa oplatí zamerať na detaily, ktoré jej môžu ubrať body, alebo ju poškodiť.

16.06.2022 00:00
Knauf Insulation, pr, nepouzivat

1. Príliš malá hrúbka izolácie

Na hrúbke tepelnej izolácie sa šetriť neoplatí, slabá izolácia nezaistí domácnosť do budúcna proti výkyvom cien energií a pritom stojí takmer toľko, ako poriadne zateplenie. Najviac stojí realizácia, nie izolant. Zateplenie šikmej strechy len medzi krokvami už dávno nestačí, keďže krokvy majú hrúbku maximálne 18 cm. Dnešné tepelnotechnické normy vyžadujú hrúbku tepelnej izolácie najmenej 30 cm, je teda potrebná aj druhá vrstva, pod krokvami. Keďže drevo má v porovnaní s minerálnou vlnou vyššiu tepelnú vodivosť, prekrytím krokiev zabránite nielen vzniku tepelných mostov na trámoch, kde by sa mohla zrážať vlhkosť a rásť plesne, ale vybudujete aj lepšiu ochranu proti horúčave. Skúsení majstri strechári neodporúčajú používať na šikmé strechy izolácie z PUR peny, pri neodbornom striekaní nedokážu dodržať rovnaké vlastnosti na celej ploche a vrstva často rýchlo degraduje. Teraz navyše môžete dostať ekologickú minerálnu vlnu UNIFIT v ucelenom riešení Strecha Komfort spolu s dôležitými komponentmi na zateplenie strechy – kvalitnou parozábranou, lepiacou páskou a tmelom. Môže byť u vás do mesiaca, s dopravou od výrobcu priamo na stavbu. Ak sa potrebujete poradiť, môžete využiť bezplatné služby online osobného poradcu v novom koncepte Home by Knauf Insulation, ktorý vás prevedie celým procesom od výberu riešenia zateplenia, cez poradenstvo o detailoch až po dodanie.

Knauf Insulation, pr, nepouzivat

2. Slabé tepelnoizolačné vlastnosti

Aby strecha čo najdlhšie odolávala zime i horúčavám, treba vybrať produkty z minerálnej vlny s čo najnižším súčiniteľom tepelnej vodivosti. Skúsení strechári odporúčajú hodnoty lambdy pri izolácii šikmých striech od 0,035 W/m.K nižšie, pretože čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie materiál izoluje a drží medzi krokvami bez potreby podväzovania. Pri vysokých teplotách oceníte aj materiály, akými sú aj výrobky z ekologickej minerálnej vlny UNIFIT s Ecose Technology, teda so spojivom bez formaldehydu a fenolov, ktoré neuvoľňujú do interiéru žiadne škodlivé látky.

Knauf Insulation, pr, nepouzivat

3. Nesprávne fólie

Fólie v šikmej streche nie sú na ozdobu, ani „pre istotu“. Plnia v strešnej konštrukcii dôležité úlohy. Zo strany interiéru musí tepelnú izoláciu ochraňovať parozábrana, ktorá bráni prenikaniu vzdušnej vlhkosti. Ak je nekvalitná alebo nesprávne inštalovaná, v streche sa nazhromaždí vlhkosť, ktorá spôsobuje nielen vznik plesní v zime, ale významne poškodzuje zabudované drevené konštrukcie počas celého roku. Stavbári by sa mali vyvarovať nahrádzaniu odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami. Takéto materiály nenávratne poškodia strechu. Keď sa zamýšľate, či dáte za m2 fólie 50 centov alebo 1 euro, mali by ste si uvedomiť, že na rodinnom dome s plochou strechy 200 m2, zaplatíte 200 eur. Ale keď začnú kvôli skondenzovanej vlhkosti hniť konštrukcie, následná oprava, vysťahovanie bytu, demontáž sadrokartónu a rekonštrukcia – to sú tisíce eur. Ak sa chcete tomuto scenáru vyhnúť, súčasťou balíka Strecha Komfort je aj vysoko účinná parozábranová fólia Homeseal LDS 40, testovaná pre účinný vzduchotesný systém tohto riešenia.

Knauf Insulation, pr, nepouzivat

4. Narušená vzduchotesnosť strechy

Keď sa na vnútornej strane šikmej strechy trvalo usádza vlhkosť, je len otázkou času, kedy sa táto porucha prejaví aj vizuálne. Väčšinou je to znak, že vlhkosť prenikla aj do vnútornej konštrukcie strechy. Dokonalý parotesný systém musí dobre držať pokope a byť súvisle napojený na okolité konštrukcie. Parozábranové fólie musia tesne a trvalo priľnúť k stene, veľmi citlivými miestami sú rohy, prechody a opracované hrany jednotlivých stavebných prvkov strechy. Toto všetko by mali zabezpečiť kvalitné pásky a tmel, ktoré by navyše nemali uvoľňovať do interiéru výpary rozpúšťadla ani zápach.

5. Nevhodne zabezpečené strešné prvky

Na funkčnosť strechy vplývajú aj ďalšie faktory. Najvýraznejšie prehrievanie pociťujú obyvatelia podkroví s netienenými strešnými oknami. Pri voľbe materiálov by ste mali tiež dbať, aby krytina na šikmej streche nemala tmavú farbu, pretože táto priťahuje slnečné lúče a dokáže zdvihnúť teplotu povrchu aj o niekoľko stupňov. Vyberajte teda čo najsvetlejšiu farbu, alebo krytinu s reflexným povrchom, ktorý odráža tepelné žiarenie. Dôležité je tiež odvetranie strechy pod škridlou. Treba myslieť na správny návrh výšky vzduchovej medzery. Dobrým riešením je už 5 cm. Cez vzduchovú vrstvu sa neustále obmieňa prehriaty vzduch (50 – 60 °C) z konštrukcie a nahrádza sa chladnejším vonkajším (25 – 30 °C).

Nezaraďte sa medzi desiatky zúfalých majiteľov šikmých striech, ktorí zháňajú opravu, a radšej sa bezplatne poraďte s odborníkom na Home by Knauf.

chyba
Flowers