Ako ušetriť stovky až tisícky eur na energiách + príklady

Zima ohrozí ľudí v neobnovených rodinných domoch, zateplením môžu usporiť takmer dve tisícky ročne.

24.10.2022 11:00
zateplenie domu, rodinný dom, technológie,... Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Tvrdý finančný náraz čaká v zime nezateplené rodinné domy. Náklady na vykurovanie im môžu stúpnuť viac ako dvojnásobne. Aj pri menšom, vládou regulovanom raste cien plynu však môžu vlastníci zateplením domu ušetriť ročne takmer dve tisícky na vykurovaní. So zateplením im teraz môžu výrazne pomôcť dotácie na obnovu rodinných domov, ktoré od 15.10. poskytuje SAŽP z Plánu obnovy.

Ako pomôže zateplenie

„Zateplením domu môžu domácnosti predísť obrovskému nárastu nákladov na vykurovanie. Aj pri konzervatívnom odhade rastu cien zemného plynu dokáže zateplenie bežného rodinného domu domácnosti ušetriť takmer dve tisíc eur ročne,“ hovorí Marcela Kubů, riaditeľka Asociácia výrobcov minerálnych izolácií.

Hoci v súčasnosti ešte nie je jasné, aká presne bude cena plynu a elektriny pre domácnosti, je zrejmé, že žiadne opatrenie štátu nedokáže úplne eliminovať vplyv extrémnych trhových cien energií na odberateľov. Situácia na Slovensku je kritická aj kvôli faktu, že takmer dve tretiny rodinných domov potrebuje obnovu.

Najťažšie to budú mať domácnosti, ktoré nemajú obnovené okná, fasádu ani strechu. O niečo lepšie sú na tom domy, ktoré vykonali aspoň jedno zo stavebných opatrení na zvýšenie energetickej hospodárnosti. Takmer 63 % rodinných domov vykuruje zemným plynom. Údaje vyplývajú z analýzy dát zo Sčítania obyvateľov, bytov a domov 2021, ktorú realizovali Budovy pre budúcnosť.

Koľko spotrebuje domácnosť

Štvorčlenná domácnosť v nezateplenom dome s podlahovou plochou 150 m2 spotrebuje asi 40 MWh plynu ročne. Pri dnešných cenách plynu zaplatí priemerne 175 eur mesačne, teda 2 100 eur ročne. Pri minimálnom odhadovanom náraste cien plynu 33 % na budúci rok zaplatí 233 eur mesačne (2 793 eur ročne). To však len v prípade, že štát prijme mimoriadne vládne opatrenia pre reguláciu cien plynu a elektriny. Ak by sa tak nestalo, celková platba za energie môže podľa odhadu URSO narásť až na 400 eur mesačne.

Príklad: Aká je spotreba energií pre zateplené a nezateplené domy

Orientačná spotreba energií na vykurovanie rodinného domu 150 m2 plynom : mesačné zálohy za plyn (v zátvorke ročné náklady), ceny sa môžu líšiť v závislosti od dodávateľa energie. Pri zateplenom rodinnom dome zaplatíte v tom to roku pri odbere 12 MWh (a menej) 55 eur (660 eur ročne), v roku 2023 by to bolo v prípade 33 % nárastu cien plynu: 73 eur (876 eur ročne). V prípade odberu 40 MWh pri nezateplenom rodinnom dome by to bolo 175 eur (2 100 eur ročne), 233 eur (2 793 eur ročne).

Kedy klesne spotreba

Po komplexnom zateplení domu klesne spotreba domácnosti na 12 MWh a mesačné platby sa znížia na cca 55 eur (pri dnešných cenách) či 73 eur (pri odhadovaných cenách na 2023). Rodina tak v budúcom roku ušetrí minimálne 160 eur mesačne, respektíve 1 917 eur ročne. Rozpočet na realizáciu zateplenia je asi 17 000 eur bez dotácie. Návratnosť investície je tak v závislosti od ceny energií kratšia ako 9 rokov. So štátnou dotáciou na obnovu rodinných domov, o ktorú je možné žiadať od 17.10.2022 do 28. februára 2023, môže byť aj o niekoľko rokov kratšia.

Pre dosiahnutie čo najvyššej úspory energie pri obnove domu je potrebné vykonať viac opatrení, najvyššiu úsporu je však možné dosiahnuť kompletným zateplením domu. „V tomto období a s pomocou dotácií sa oplatí požadovať od obnovy domu úsporu viac ako 60 % počas jedného realizačného projektu. Chod domácnosti sa tak obmedzí len raz a z prestavby bude majiteľ domu profitovať ešte veľmi dlhú dobu,“ dodáva Marcela Kubů.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #zateplenie #úspora energie