Päť jednoduchých trikov, ako ušetriť na energiách + príklady

Zvažujete ako si správne rozdeliť financie, aby ste aj nejakú sumu ušetrili? Tu je niekoľko rád, vďaka ktorým môžete ušetriť na energiách v domácnosti.

16.02.2023 08:00
dom, rodina, bývanie, šetrenie, energie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

1. Zateplite

Pokiaľ bývate v dome, ktorý nie je vybavený vonkajšou tepelnou izoláciou, napravte to čo najskôr. Zvoľte vhodnú formu tepelnej izolácie a kvalitnú realizačnú firmu. Ideálnym riešením, ktoré zohľadňuje cenu a výkon, je zateplenie s využitím expandovaného polystyrénu (EPS). EPS je 100 % recyklovateľný materiál, vďaka čomu ho možno považovať za ekologický variant zateplenia.

Zateplenie má navyše pozitívny vplyv nielen na udržiavanie tepla v zime, ale stará sa aj o príjemnú klímu v interiéri počas leta – funguje ako termoska, takže nemusíte míňať energiu na ochladzovanie interiéru.

Náš tip: Pokiaľ plánujete zatepliť, poobzerajte sa aj po štátnych dotáciách, vďaka ktorým vás vyjde zateplenie výhodnejšie. Zapojiť sa môžete aj do výzvy dotačného programu Obnov dom, ktorá končí vo februári 2023.

žena, lampa, svetlo, šetrenie, úspora Čítajte aj Ako reálne znížiť spotrebu elektriny o 15 percent? Prinášame praktické rady od varenia jedla až po sprchovanie

2. Skontrolujte okná

Pokiaľ je vám doma stále chladno a kúrite dostatočne, je možné, že nemáte funkčné tesnenia na vašich oknách. Skontrolujte ich a pokiaľ počas kontroly zistíte, že sú chybné, neváhajte a okamžite ich vymeňte. Je to nenápadné riešenie, vďaka ktorému ušetríte energie, ktoré sa doteraz únikom tepla zvyšovali.

3. Zvážte nadmerné využívanie elektrickej energie

Bez elektrickej energie si už ani nevieme predstaviť naše bežné fungovanie. Skúste sa ale zamyslieť, ako by ste mohli optimalizovať jej využívanie. Elektrické vykurovanie sa najjednoduchšie reguluje termostatmi. Ak pri odchode z domu znížite teplotu o 5 °C dokážete ušetriť až 30 % energie. Naopak ak odchádzate na dlhší čas, napríklad na dovolenku, neoplatí sa kúrenie úplne vypínať, výhodnejšie je miestnosti temperovať.

Navyše každá domácnosť má niekoľko elektrospotrebičov, ktoré spotrebúvajú elektrickú energiu aj keď sú vypnuté. Ak je elektrospotrebič vypnutý, ale svieti mu malá červená či zelená kontrolka, nachádza sa v režime pohotovostnej prevádzky. Typickým príkladom sú televízory, ktoré vypíname len diaľkovým ovládačom a nie hlavným vypínačom. Keby sme príkon všetkých „naoko“ vypnutých elektrospotrebičov spočítali, výsledná hodnota by často prevýšila spotrebu energie chladničky alebo mrazničky.

kurenie kozub piecka kachle radiator teplo Čítajte aj Nechcete, aby vám vysoké ceny energií zruinovali domácu kasu? Tu sú rady odborníka, čo robiť

4. Ušetrite energiu pri chladení potravín

Ideálnym riešením je vymeniť starú chladničku či mrazničku za modernejší typ s nižšou spotrebou elektrickej energie. Okrem spotreby elektrickej energie by ste si mali všímať aj ich veľkosť – mali by byť zaplnené aspoň na 70 %. Chladiť prázdny priestor je zbytočným plytvaním.

Dá sa však ušetriť aj inak než kúpou nového spotrebiča. Kľúčové je pravidelné odmrazovanie, ktoré výrazne predchádza zvyšovaniu spotreby – už 1 cm námrazy spôsobuje zvýšenie spotreby elektrickej energie viac než o polovicu. Chladničku aj mrazničku sa odporúča umiestniť čo najďalej od tepelného zdroja a mimo priameho slnečného svetla. Zároveň im tiež neprospieva príliš vlhké prostredie. Dbať treba aj na teplotu potravín, ktoré do nich vkladáme. Do chladničky a mrazničky by sa mali ukladať len potraviny, ktorých teplota nie je vyššia ako teplota v miestnosti.

5. Navarte si doma

V kontexte zvyšujúcej sa inflácie zdražujú všetky položky – nielen potraviny, ale aj jedlo v reštauráciách. Skúste si navariť doma. Nielenže môžete variť zo zdravších potravín, možno aj z vlastných zdrojov, v porovnaní s denným menu v reštauráciách aj výrazne ušetríte. Pokiaľ si sledujete stravu, viete presne, čo jete.

Náš tip: Používajte pokrievky. Jedlo sa rýchlejšie uvarí a keď si tento zvyk zautomatizujete, pomôže vám to ušetriť nielen čas, ale aj energie.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #šetrenie #domácnosť #izolácia #zateplenie