Môžete v bytovke odkladať bicykle na chodbu?

Odkladanie vecí na chodbách bytového domu je problém, ktorý je možné riešiť. Môžu vám zakázať nechávať si na chodbe bicykle, kočíky alebo mať tam skrine a police?K téme sa vyjadrujeJUDr. Mgr. Marek Perdík, predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov

21.03.2023 09:15
byt, bývanie, muž, obývačka, počúvanie, hudba Foto:
Ilustračné foto.
debata

Žiť v bytovom dome predovšetkým znamená, že sa jeho obyvatelia nutne musia prispôsobiť jeho pravidlám, byť ohľaduplní k svojim susedom a riadiť sa dôležitým pravidlom „nerob druhým to, čo nechceš, aby robili oni tebe.“ V bytovom dome môžu súčasne bývať desiatky rodín, čo je pochopiteľne náročné z hľadiska tolerancie a prispôsobenia sa.

Susedov od seba delí často iba tenká neodhlučnená stena, čo má za následok mnoho sporov. Niekomu môže prekážať dupot detí, inému hlučná hudba či fajčenie na balkóne. Iní susedia sa zasa zbavujú nepotrebných vecí ich odkladaním v spoločných priestoroch bytového domu, či už ide o menšie rastliny, bicykle, kočíky, skrinky na topánky alebo väčšie skrine. Mnohí dlhodobo zanechávajú na spoločných chodbách aj páchnuci odpad, ktorý čakýá na vynesenie. O tom, aké pravidlá platia, rozpráva Nina Sovič, výkonná riaditeľka Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Bezpečnosť na prvom mieste

Je nutné, aby si obyvatelia bytových domov uvedomili, že spoločné priestory neslúžia na odkladanie nepotrebných vecí a navyše väčšina z nich (napr. chodby) slúži ako únikové cesty. V prípade požiaru sa takéto predmety na chodbách stávajú nebezpečenstvom nielen pre ich vlastníkov, ale aj pre záchranné zložky, ktoré sa môžu vinou týchto predmetov zraniť, potknúť sa o ne, ak je znížená viditeľnosť, napríklad vinou dymu a v neposlednom rade môžu prispieť k rýchlejšiemu šíreniu požiaru.

nájom, byt, nehnuteľnosť, kľúče, manželia, dohoda, radosť Čítajte viac Prenajímate byt alebo dom? Musíte zaplatiť daň

Páchnúce odpadky

Čo ak sused necháva páchnuce odpadky v spoločných priestoroch? Takýto sused jednak porušuje bezpečnostné nariadenia tým, že na únikovej ceste zanecháva odpadky a na druhej strane sa môžeme baviť o obťažovaní ostatných susedov napríklad silným pachom. Mnohé chodby v bytových domoch nie sú dostatočne vetrané, a tak sa tam takýto intenzívny zápach z odpadkov drží aj dlho po tom, ako smeti vlastník vynesie. Ak sused nereflektuje na slušné upozornenia či už svojich susedov alebo aj správcu na zdržanie sa takéhoto správania, existuje hneď niekoľko možností, ako mu v takomto počínaní zabrániť. Riešenia ako oslovenie obce či obecnej polície, riešenie problému súdnou cestou alebo dokonca možnosť nariadenia predaja bytu sú v tomto prípade veľmi zdĺhavé možnosti a v mnohých prípadoch na vyriešenie prípadu neefektívne.

Pomôcť môže inštitút domového poriadku

Ako sme už vyššie uviedli, obyvatelia bytového domu si jednoducho musia uvedomiť, že v bytovom dome nežijú sami a musia rešpektovať pravidlá. Najefektívnejším spôsobom ako takéhoto neprispôsobivého suseda donútiť upustiť od takéhoto konania, ak nepomôže susedský dohovor ani upozornenie správcu, je inštitút domového poriadku. Mnohé bytové domy majú domový poriadok, ktorý by mal byť zverejnený na viditeľnom mieste, napríklad nástenka v spoločných priestoroch, no ako docieliť, aby ho obyvatelia bytového domu rešpektovali?

Ak si domový poriadok, ktorý je akýmsi súborom pravidiel, ktoré musia obyvatelia bytového domu dodržiavať, schvália nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov na schôdzi alebo zhromaždení, automaticky sa stáva pre každého, kto sa v bytovom dome pohybuje záväzným.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bytovka #bytový dom #domový poriadok