Chceli by ste zelenú strechu za jeden deň? Pozrite sa, ako to urobili 3 slovenské domácnosti

06.06.2023 00:00
knauf, pr nepouzivat

Zelené strechy v lete príjemne ochladzujú interiér i okolie, v zime dobre izolujú, zadržiavajú zrážky a CO2, majiteľom domov teda výrazne zlepšujú bývanie. Klasické zelené strechy s použitím zemného substrátu (zeminy) sú však pomerne ťažké a je s nimi veľa práce, ide to však aj „ľahšie“ – so substrátom z minerálnej vlny. Tento ľahký substrát výborne zadrží zrážkovú vodu a zručný majster si s ním môže poradiť aj sám. Ako sa pod takouto strechou býva? Pozrite sa.

Dom plný prírody

Majitelia novostavby pri Košiciach si vybrali zaujímavý koncept domu. Zvonku má kompaktný tvar, v interiéri je krásny kontakt s prírodou a zeleňou. Priehľady do záhrady zabezpečujú veľké okná a sklené dvere od podlahy až po strop vedúce na terasu. Zlatým klincom je malé presklené átrium s piatimi brezami umiestnené v srdci domu. Dom im navrhlo košické Architektonické štúdio Atrium.

Keďže je dom krásne presvetlený, v lete by sa mohol príliš prehrievať a tak architekti navrhli vegetačnú strechu, ktorá zabezpečí príjemnú klímu v interiéri. Aby s ňou majitelia nemali veľa starostí, vybrali systém Urbanscape s minerálnym substrátom, ktorý si vyžaduje minimálnu údržbu a vegetačnému kobercu z rozchodníkov sa darí v každom ročnom období.

Majitelia si svoje bývanie pochvaľujú. „V lete je v ňom príjemne aj vďaka vonkajším screenovým roletám a stropnému chladeniu,“ hovorí majiteľka. Ako ďalej dodáva, v zime zabezpečí tepelnú pohodu podlahové kúrenie napojené na tepelné čerpadlo zem-voda.

knauf pr nepouzivat
knauf pr nepouzivat

Zelená oáza v centre Prešova

Rodinný dvojdom osadený do staršej ulice v radovej zástavbe má modernú dizajnovú fasádu, za ňou sa skrýva bývanie pre dve rodiny, otca a syna. Majiteľ Richard rád skúša inovatívne veci a zelenú strechu si vybral pre príjemný klimatický aj pohľadový efekt. „Projektant pôvodne navrhol pre naše ploché strechy štrk. Oproti tomu mi prišla zelená strecha ako stokrát krajšia alternatíva,“ vysvetľuje.

Vegetačný systém Urbanscape si majiteľ vybral kvôli minerálnemu substrátu Green Roll. So zelenými strechami so zemným substrátom je podľa neho veľa starostí, doprava zeminy na strechu je náročná a treba ju rozhrabávať. „V dome si rád urobím niečo aj sám, aby som mal dobrý pocit, že som priložil ruku k dielu. A toto mi prišlo ako veľmi pohodlná a rýchla skladačka, ktorú si zručnejší majster dokáže urobiť aj sám,“ vysvetľuje. Mal pravdu, s tromi pomocníkmi inštalovali zelenú strechu za dva dni.

Dvojdom je formovaný v tvare písmena U, predná časť je dvojpodlažná a do záhrady sa tiahnu dve prízemné ramená. Práve na nich je umiestnená zelená strecha. „Páči sa mi, že na ňu vidíme z poschodia. Je to pekný výhľad, mrzelo by ma, keby sme ju mali navrchu a videli by na ňu len susedia,“ dodáva majiteľ. Celý dom spĺňa požiadavky na energetickú triedu A0, je dôkladne tepelne izolovaný a vykurovaný tepelným čerpadlom.

knauf pr nepouzivat
knauf pr nepouzivat

Tiché dni v Šenkviciach

Rodina v Šenkviciach si postavila moderný dom ešte v roku 2003. Pôvodne mal plochú strechu zo zinkového plechu, majiteľku však po rokoch bývania napadlo, že by ju mohli dodatočne prerobiť na zelenú. „Konštrukcia nebola pôvodne na zelenú strechu dimenzovaná, ale systém Urbanscape je ľahký, nezaťažuje statiku domu, takže na časť strechy, približne na tretinu, ju statik povolil,“ vysvetľuje majiteľka Oľga. Zelenú strechu dokončili v novembri 2015 a tak pod ňou zažili už zopár zím. Ako hovorí majiteľka, keď prší, na plechovej streche je to počuť. Zelená strecha výrazne znížila hlučnosť pri zrážkach aj pri veternom počasí a v zime im bolo pod zelenou strechou teplejšie.

Substrát z minerálnej vlny dokáže odľahčiť stavbu oproti bežnej streche so zeminou, je ho teda možné aplikovať dodatočne takmer na všetky stavby. Je najľahším ponúkaným systémom zelených striech na trhu, inštaláciu na starších domoch vždy odporúčame konzultovať vopred so statikom. Každá strecha novostavby, ktorá je pripravená na priťaženie hydroizolácie štrkom cca 150 kg/m2, je však vhodná pre Urbanscape aj bez ďalšieho posúdenia.

knauf, pr nepouzivat
knauf, pr nepouzivat
chyba