Viacdetné rodiny už vedia, či dostanú príspevok. Zvýhodnená výzva Obnov dom je vyhodnotená

Všetky viacdetné rodiny a rodiny s ťažko zdravotne postihnutým dieťaťom už vedia, či im bol schválený finančný príspevok na obnovu domu.

03.07.2023 16:25
Plán obnovy Jelka Matovič Heger Budaj Foto:
Na Slovensku je približne 1 080 000 rodinných domov. Až tretina z nich potrebuje hĺbkovú obnovu a ďalšia tretina aspoň čiastočnú.
debata (1)

Výzva so zvýhodnenou mierou podpory zameraná na vybrané socio-ekonomické skupiny je vyhodnotená. Všetci žiadatelia už boli informovaní o splnení alebo nesplnení podmienok výzvy. Podmienky výzvy splnilo 87 žiadateľov, nesplnilo len 26, výzva na doplnenie išla na adresy 161 žiadateľom a šesť majiteľov rodinných domov stiahlo svoju žiadosť (tzv. späťvzatie), informuje Agentúra životného prostredia.

Šťastná rodina pred domom Čítajte viac Obnova rodinných domov? Ušetríte na nákladoch za energie

Žiadateľmi sú viacdetné rodiny (štyri a viac detí) a rodiny s ťažko zdravotne postihnutým dieťaťom do 18 rokov. Výška finančného príspevku z Plánu obnovy a odolnosti, o ktorý mohli požiadať, je do výšky 18 000 eur, pričom výzve im môže zafinancovať až 95% oprávnených výdavkov.

Budaj a Matovič o podmienkach obnovy rodinných domov
Video
Zdroj: TV Pravda

Jedným z prvých úspešných žiadateľov zo socio-ekonomickej skupiny je pán Ján z východného Slovenska. Vychováva 14-ročné zdravotne postihnuté dievčatko. Do obnovy domu sa už rodina pustila… „Chcel som využiť letnú sezónu na stavebné práce,“ vysvetlil. Stihol vymeniť okná a dvere, na dom inštaloval fotovoltiku, do izby rekuperáciu (riadené vetranie), svojpomocne si plánuje zatepliť podkrovie. „Stavebná firma, ktorá nám príde zatepliť obvodové múry, nám dala najbližší termín až na apríl 2024,“ dodal.

Pred rozsiahlou obnovou domu po rodičoch sa poradil so stavebným inžinierom, architektom a firmou, ktorá mu vypracovala energetický certifikát, môže tak dosiahnuť úsporu primárnej energie od 70 do 93 percent, čo sa výrazne prejaví v nižších faktúrach za energie. Pánovi Pucheinovi pomohli aj pracovníci regionálnej kancelárie SAŽP v Košiciach, ktorí mu poskytli dobré rady, ako postupovať a čo nepodceniť.

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) do dnešného dňa (3.7.2023) spracovala 1443 žiadostí z prvej výzvy a 2017 žiadostí z tretej výzvy.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #obnova domov