Kúpte si nehnuteľnosť v Dubaji. Budete prekvapení, za aké ceny zoženiete apartmán

Nárast inflácie sužuje stabilitu vašich úspor a prichádza čas premýšľať o ich ochrane. Vstup na medzinárodnú scénu investícií by mohlo byť správnym riešením. Dubaj ponúka mnoho možností ako zainvestovať do exkluzívnych lokalít. Táto možnosť je často cenovo atraktívnejšia než podobné investície v Bratislave.

22.08.2023 00:00
Veronika Dubaj, pr, nepouzivat

Pandémia covidu a následne vojna na Ukrajine obrátili pozornosť investorov smerom k Spojeným arabským emirátom. „Katalizátor realitného boomu v Dubaji bol covid. Vďaka laxnému lockdownu, bravúrne zvládnutej covidovej kríze svet akoby znova objavil Dubaj. Všetci si uvedomili, ako krásne a bezpečne sa tam žije a ani po skončení covidu v ich domovine sa už veľa krát domov vrátiť nechceli,“ tvrdí realitná maklérka, ktorá pôsobí priamo v Dubaji, Veronika Plichtová.

Jedna katastrofa vystriedala druhú a po pandémii prišla vojna na Ukrajine. Táto tragédia ľudí, ktorí sa rozhodli investovať smerom na východ v ich rozhodnutí len utvrdila. „Ľudia si začali žiadať o rezidenčné víza a Dubaj opäť vzišiel z geopolitickej krízy ako víťaz,“ dodala maklérka.

Hoci krajinu tvorí sedem emirátov, všetky cesty vedú do Dubaja. Niet sa ani čomu diviť. Táto časť emirátov je synonymom luxusu, neuveriteľných inovácii, čistoty, bezpečia. Nájdete tu najvyšší mrakodrap na svete, najväčšiu botanickú záhradu, umelo vytvorený palmový ostrov, bankomaty na zlaté tehličky, lyžiarsky svah priamo v nákupnom centre. „Nevylučujem, že do budúcna budú investične zaujímavé aj iné emiráty, aktuálne je však najnavštevovanejším emirátom Dubaj. Máme tu letisko, ktoré prepraví najviac ľudí na svete s kapacitou až 255 miliónov cestujúcich ročne, veľmi liberálnu morálku, svetové udalosti, a svetové podniky,“ skonštatovala Plichtová.

Šťastie praje pripraveným

Keď sa rozhodnete, že do toho idete a už sa vidíte na terase jedného z apartmánov, nemali by ste otáľať. Na Slovensku trh s realitami mierne stagnuje, nie však v Dubaji. Keď si vyberiete oblasť, ktorá sa vám páči, nehnuteľnosť, kde by ste chceli vlastniť apartmán, niet nad čím otáľať. Maklérka odporúča zložiť zálohu ešte pred spustením predaja, aby sa klientom zaručil prístup k ponuke. „Akonáhle sa potom spustí predaj, priradia sa už len žiadatelia a projekt sa okamžite vypredá,“ tvrdí.

Prvá splátka je väčšinou 10 až 20 percent z ceny nehnuteľnosti. Záleží samozrejme od lokality a od samotného projektu. Väčšina splátkových kalendárov má splácanie počas výstavby, výnimočne sa vyskytujú aj projekty, ktoré sa bezúročne splácajú ešte pár rokov po dostavaní. S nákupom nehnuteľnosti nad 185 000 eur, získate automaticky aj rezidenciu, čo v praxi znamená, že môžete v Dubaji žiť, aj bez pracovných víz, po celý rok. Takisto dostanete potencionálne vyšší úver až do 80 percent.

Kúpu môžete zrealizovať aj bez bankového účtu v dubajskej banke. „Pri nákupe od developera prebehne prevod z účtu na účet, pri prevode z druhej ruky zase za pomoci tzv. notárskej úschovy,“ opisuje a dodáva, že účet ako benefit môže klientom vybaviť. Ak túžite po nehnuteľnosti v krajine neobmedzených možností, no na účte nemáte dostatok financií, nič to. Hypotéku si viete vybaviť, aj keď nie ste rezident. Banka vám požičia maximálne do 50 percent ceny nehnuteľnosti, úrok je pri-tom okolo 5 percent. Hypotéku dostanete kľudne aj na 20 rokov, no tak ako u nás ju môžete aj v emirátoch predčasne splatiť.

K bytu bazén, kino, salón krásy

Kúpou apartmánu v luxusnej destinácii neprídete len k pár metrom štvorcovým bývania. Získate aj obrovskú škálu služieb pre rezidentov, ktoré má k dispozícii každý bytový a domový komplex. Sú bez poplatku a využívať ich môžete bez obmedzenia. K tým základným patrí bazén, fitnescentrum, recepcia, detský kútik, kryté parkovacie miesto. Nové projekty sa snažia prinášať stále niečo nové, takže dnes sú už bežné aj padel či basketbalové kurty, simulátor golfu, lezecká stena, kino, konferenčné miestnosti, salóny krásy, strešné bazény a iné.

Vláda Spojených arabských emirátov sa snaží ľuďom, ktorí sa rozhodli v krajine míňať peniaze, život zjednodušovať, kde sa dá. Pri predaji nehnuteľnosti neplatíte žiadne dane, takisto nie ste pokutovaný ani limitovaný skorým odpredajom. „Celý systém je založený na zjednodušovaní podmienok investorom,“ tvrdí Plichtová.

Realitnému trhu v emirátoch sa naozaj darí. Za rok narástli ceny v niektorých oblastiach aj o 100 percent. „Aktuálne sa sústredím na nové lokality, kde v kombinácii s tými najkvalitnejšími developermi, ktorých mám overených, sa vieme dostať k bytom v cenách 200 až 250 tisíc eur za cca 70m2. Populárnou voľbou sú aj plážové apartmány, tam ceny začínajú na 500 tisíc eur, očakáva sa tam však ďaleko vyšší nárast,“ uviedla. Ceny energii na rozdiel od apartmánov výrazne hore nešli. Mesačné náklady sú napríklad pri cca 50 m2 byte okolo 200 eur.

Najdrahšiu nehnuteľnosť akú zatiaľ v Dubaji slovenská maklérka predala je penthouse pri mori, ktorý stál 4 milióny eur. Naopak najlacnejšou nehnuteľnosť bola garsónka za 115 tisíc.

Ak investujete do nehnuteľnosti, ale sám ju využívať nechcete, môžete ju bez väčších problémov prenajímať. Maklérka sa vám o celý servis, ktorý zahŕňa komplexnú správu vrátane upratovania, čistenia bielizne, vítania hostí a 24h dostupnosti postará.

Veronika Dubaj, pr, nepouzivat

Kto je Veronika Plichtová

Vyštudovala jazyky a literatúru na Boloňskej univerzite, odkiaľ má štátnice z taliančiny, nemčiny a angličtiny. K práci realitnej maklérky sa dostala počas covidovej krízy. V roku 2019 opustila stabilnú prácu vo vrcholovom manažmente v Londýne, aby začala úplne od nuly v Spojených arabských emirátoch. Minulý rok si založila v Dubaji vlastnú spoločnosť na krátkodobé prenájmy.

chyba