Týchto 5 chýb vám pri zateplení domu môžu znížiť vytúženú úsporu energie

Mnohí Slováci sa púšťajú do rekonštrukcie domu bez odbornej rady a potom sa stáva, že investície do zateplenia sú pre nich vyhodené peniaze. Pozrite si 5 najčastejších chýb, s ktorými sa stretáva poradca pre zatepľovanie rodinných domov pri svojich konzultáciách s majiteľmi.

06.03.2024 00:00
Knauf Insulation, pr,nepouzivat 00 Foto:

Väčšina majiteľov rodinných domov má o rekonštrukcii domu veľmi hmlisté predstavy. Niektorí sa len poradia so susedom alebo v stavebninách, to však často nestačí. Výsledkom sú potom poruchy, ktoré spôsobujú nielen technické problémy, ako vlhké fľaky či plesne, ale aj poškodenie tepelnej izolácie, ktorá potom izoluje aj o 30 % horšie. Za vynaložené peniaze má majiteľ takéhoto domu oveľa menšie úspory energie, ako očakával. Bezplatný poradca pre zatepľovanie rodinných domov Jakub Voľanský denne rieši množstvo otázok a problémov, s ktorými sa naňho majitelia obracajú. Vybrali sme 5 najčastejších omylov, s ktorými sa stretáva.

1. Na fasádu stačí aj 12 cm tepelnej izolácie

Pri rekonštrukcii domu väčšinou nie je potrebný projekt a tak si majitelia domov vyberajú hrúbku tepelnej izolácie podľa vlastného uváženia. Aj pri nižšom rozpočte by ste však mali vedieť, že hrúbka izolácie pod 12 cm môže byť rizikom. Pri malej hrúbke tepelnej izolácie dochádza k podchladzovaniu obvodovej steny (presun rosného bodu do stien), čo má za následok hromadenie vlhkosti v stene a vznik plesní predovšetkým na rizikových miestach, akými sú rohy miestností a okien. Zníženie hrúbky izolácie len o niekoľko cm môže znížiť celkovú účinnosť zateplenia.

Foto: SHUTTERSTOCK
Knauf Insulation, pr, nepouzivat 01

2. Takúto hrúbku mi povedali

Keď vám niekto povie, že na izoláciu šikmej strechy stačí aj 25 cm tepelnej izolácie, treba sa aj opýtať „akej?“. Tepelné izolácie majú totiž rozdielne schopnosti zadržiavať teplo, vyjadruje to ich súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda λ, pričom čím je nižšia, tým lepšia je izolačná schopnosť. Pri minerálnej vlne s vyššou lambdou je potrebná celková hrúbka aspoň 30 cm. Pre tých, ktorí pri rekonštrukcii domu plánujú zatepliť šikmú strechu, je veľmi praktické zabezpečiť si riešenie, ktoré okrem izolácie obsahuje aj potrebné komponenty, ako fólie, vzduchotesné pásky a tmel. Riešenie Strecha Komfort od Knauf Insulation ponúka overené a navzájom zladené materiály, ktoré vám ušetrí čas pri nákupoch a v množstve vyrátanom našim odborníkom individuálne pre vašu plochu na zateplenie.

Foto: Knauf Insulation
Knauf Insulation, pr, nepouzivat 02

3. Keď montáž sadrokartónu prederaví fóliu

Pri zatepľovaní šikmej strechy a niekedy aj pri zatepľovaní stropu sa zo strany interiéru inštaluje sadrokartón, ktorý zakryje tepelnú izoláciu a parozábranovú fóliu na nej. Treba pritom ponechať medzi parozábranou a sadrokartónom uzavretú vzduchovú medzeru, inak totiž parozábranu prederavia skrutky alebo obľúbené bodové svetlá, čo znamená viac rizikových bodov, ktorými vlhkosť preniká do izolácie a znehodnotí ju. Pozor! Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou.

Foto: Knauf Insulation
Knauf Insulation, pr, nepouzivat 03

4. „Zadusený“ strop na povale

Mnoho majiteľov domov v súčasnosti zvolí pre rýchle a efektívne úspory energie zateplenie stropu na povale. Je to správne riešenie, ale aj pri ňom sa treba vyhnúť zásadným chybám. Vrstva izolácie na povale by mala byť priedušná, aby cez ňu unikala vlhkosť z interiéru. Túto úlohu najlepšie splní rolka minerálnej vlny alebo fúkaná minerálna izolácia. Ale pozor – nesmiete ju úplne zakryť nepriedušnou vrstvou, napríklad podlahou z OSB dosiek. Ďalšou veľkou chybou je zatepliť strop aj šikmú strechu nad ním, pretože pre zabezpečenie odvetrávania potom treba pod strechou urobiť ventilačné otvory, čím pod strechu vniká chladný vzduch a zateplená šikmá strecha stráca zmysel a majitelia tak strácajú investované financie a úspory, ktoré by inak mohli dosiahnuť.

Foto: Knauf Insulation
Knauf Insulation, pr, nepouzivat 04

5. Ako sa dá chodiť po povale

Ak na zateplenej povale chcete chodiť či vytvoriť si úložný priestor, treba to premyslieť. Ako sa uvádza vyššie, OSB dosky sú na plošné zakrytie nevhodné, lebo prepúšťajú len veľmi málo pary. Hodia sa len na vytvorenie servisných lavičiek alebo menších úložných plôch. Na prekrytie izolácie na povale po celej ploche sú vhodným riešením surové drevené dosky, ktoré prepúšťajú vlhkosť najlepšie. Niektorí majitelia domov sa obávajú, že na voľne uloženú izoláciu bude sadať prach, ten však izolácii, na rozdiel od skondenzovanej vlhkosti, nijako neuškodí.

Ak sa nemáte s kým poradiť o riešení zateplenia, pomôže vám bezplatný online poradca na HomeByKnauf, ktorý vás prevedie celým procesom.

chyba