Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?

Čo hovoria normy a ako sa vám to môže zísť pri rekonštrukcii staršieho domu? Poradíme vám, ako zvoliť správnu hrúbku izolácie, aby ste predišli problémom s podchladzovaním a vlhkosťou.

11.04.2024 00:00
knauf, pr nepouzivat

1. Rozpočet vs. Funkčné zateplenie: Možné riziká pri voľbe hrúbky izolácie

Hrúbka tepelnej izolácie na fasádu pre novostavby je jasná, určuje ju projekt podľa aktuálnej normy. Ako je to však pri rekonštrukcii staršieho domu? V prvom rade treba upozorniť, že naša platná norma neuvádza iné hrúbky pre novostavby a rekonštrukcie. Stanovuje minimálny požadovaný tepelný odpor výslednej steny, teda ako veľa tepla má stena zadržať. Podľa tohto je hrúbka izolácie pre 30 cm hrubé steny približne nasledovná: pre keramické tvárnice minimálne 16 cm izolácie, pre pórobetón 15 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva, prípadne betónu, viac ako 18 cm. V praxi je však často na renováciu nižší rozpočet a majitelia domov si vyberajú hrúbku tepelnej izolácie podľa vlastného uváženia. Mali by však vedieť, že hrúbka pod 12 cm môže byť rizikom. Pri malej hrúbke tepelnej izolácie dochádza k podchladzovaniu obvodovej steny, čo má za následok vznik vlhkosti v stene a plesní.

Pozrite si odporúčané hrúbky izolácie na všetky časti domu pri rekonštrukcii.

knauf, pr nepouzivat

2. Rozpočet vs. dlhodobé úspory: Prečo investovať do vyššej hrúbky izolácie?

Treba si tiež uvedomiť, že pri rekonštrukcii zabezpečujeme dom proti stratám tepla na mnoho ďalších rokov. Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované, takže keď sa púšťame do stavebných úprav teraz, oplatí sa pri tom zvoliť vyššiu hrúbku izolácie pre úspory tepla aj na ďalšie roky.

Ak majiteľ domu chce okrem úspor zlepšiť aj komfort bývania, minerálna vlna je ideálnym riešením. Fasádna doska SMARTwall N C1 výborne tepelne izoluje, so súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,034 W/mK predstavuje v súčasnosti najlepšiu kategóriu minerálnych izolácií. Zabezpečuje vysokú paropriepustnosť obvodovej steny, zároveň chráni pred požiarom a tlmí hluk z exteriéru. Navyše je opatrená povrchovou úpravou, ktorá zabezpečí lepšiu priľnavosť lepidla, lepšiu manipuláciu a vo finále ušetrí celkový čas zateplenia.

Náš tip: K vyšším hrúbkam izolácie by sa mali prikloniť najmä tí, ktorí plánujú nad okná inštalovať vonkajšie žalúzie. Podomietkové „kastlíky“ by totiž mal na fasáde zatepľovací systém schovať. Keďže majú väčšinou hrúbku asi 14 cm a k tomu je ho potrebné nad oknom odsadiť aspoň na 4 – 5 cm, pre zamedzenie tepelných mostov je potrebná hrúbka izolácie 20 cm.

Ak práve zateplenie riešite, pomôže vám online poradca na HomeByKnauf, ktorý vás prevedie celým procesom zateplenia.

knauf, pr nepouzivat

3. Klúčové rozdiely medzi novostavbou a rekonštrukciou: Ako správne zatepliť starší dom?

Rozdiel medzi novostavbou a rekonštrukciou je v hrúbke omietky na pôvodnej stene, na staršiu stenu treba použiť dlhšie kotvy, pretože na hrúbke pridáva existujúca omietka a prípadné „vysprávky“ na vyrovnanie. Aby zateplenie fungovalo dokonale, je potrebné ho dôkladne fixovať kotvami. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli správne zapustené do muriva. Rôzne typy muriva vyžadujú rôznu kotevnú hĺbku kotvy. Aby sa predišlo fľakom, tzv. „panter efektu“ , tepelným mostom na fasáde, je rozumné použiť zapustené kotvy s izolačnou zátkou, ktoré sú veľmi účinné. Izolačná zátka zabezpečí prerušenie tepelného mosta a zjednotí povrch fasády.

Teraz ich môžete dostať v riešení Fasáda SMART spolu s tepelnou izoláciou SMARTwall N C1 a potrebnými komponentmi – penetračným náterom, lepidlom, výstužnou sieťkou a okennými lištami so zľavou 50 %. Vyžiadajte si cenovú ponuku.

chyba