Uvažujete o stavbe bazéna? nie je to až tak zložité, na toto si ale dajte pozor

Vlastný bazén v záhrade sa stáva štandardom rovnako ako jeho svojpomocná realizácia. Nie je to až také zložité a pokiaľ máte dostatok chuti a času, už o pár týždňov sa môžete kúpať vo svojom. No už pri plánovaní a výkopových prácach treba myslieť na vhodnú tepelnú izoláciu a hydroizoláciu. Myslite aj na to, kam s bazénovou filtráciou.

04.06.2024 06:00
žena pri bazéne Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zdá sa, že je už minulosťou éra laminátových a plastových výliskov, z ktorých sa stávali malé oázy zábavy v záhradách. Čoraz intenzívnejšie sa hlásia o slovo betónové bazény, ktoré majú životnosť niekoľko desiatok rokov. Stavitelia pri ich realizácii využívajú paropriepustné hydroizolačné omietky, ktoré znižujú náklady na stavbu, skracujú čas potrebný na vybudovanie bazéna a zároveň predlžujú jeho životnosť.

Skôr ako začnete stavať

Prvým krokom na ceste k vlastnému bazénu je výber vhodného miesta, veľkosti a spôsobu jeho ukotvenia i spôsobu zapustenia. „Stavba bazéna je trvalý zásah do pozemku a nemalá investícia. Preto treba veľmi dobre zvážiť umiestnenie a orientáciu bazéna, jeho prístupnosť, spôsob prevádzky a údržby,“ odporúča Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti HBS pre Čechy a Slovensko.

Miestom, kde bude bazén stáť, nesmú prechádzať žiadne rozvody a vedenia, nad ním zas nesmú byť drôty elektrického vedenia.

Na vytvorenie termoizolačnej a hydroizolačnej vrstvy treba zavolať skúsených odborníkov. Zásadne to ovplyvňuje funkčnosť a životnosť bazéna.

Bezprostredná blízkosť stromov nemusí byť prekážkou, v lete môžu poskytnúť príjemný tieň, no treba rátať s tým, že do vody napadá mnoho nečistôt. Ak chcete bazén využívať nielen v lete, je vhodné mať vopred rozmyslený spôsob ohrevu vody a tiež jeho prekrytie.

Nadzemný alebo zapustený do zeme?

Najväčší komfort pri najnižšej údržbe poskytuje betónový bazén zapustený do zeme. Dno môže mať rozdielnu hĺbku na jednotlivých koncoch a s protiprúdom si v ňom naozaj slušne zaplávate, aj keď nebude rozmerovo najväčší.

„Na dlhodobú životnosť takéhoto bazéna je kľúčová stavebná pripravenosť, zvyčajne ide o betónovú konštrukciu, ktorá zaisťuje stabilitu. Telo bazéna môže byť z rôznych materiálov – z PVC, keramiky, nehrdzavejúcej ocele a ďalších. Podľa materiálu výrobcovia požadujú konkrétnu stavebnú prípravu,“ radí Lukáš Kmenta.

Dobrá izolácia je dôležitá nielen pri zapustenom bazéne, ale aj pri bazéne nadzemnom. Nezabúdajte, že stavba bazéna podlieha stavebnému povoleniu, a to aj v prípade, že si ho robíte svojpomocne.

Náš tip

„Ideálnym priestorom na umiestnenie filtrácie aj potrebnej bazénovej chémie a náradia je montovaný záhradný domček. V ňom je všetko chránené pred slnkom, dažďom a mrazom, pričom postaviť montovaný domček je jednoduché a dá sa to zvládnuť za niekoľko hodín,“ hovorí technik spoločnosti GARDEON Rastislav Matuška. „Pod montovaný záhradný domček je potrebné pripraviť rovnaký podklad, aký vyžaduje aj čerpadlo bazénovej filtrácie. Potrebné je aj napojenie na odpadové potrubie a tiež na vodnú výšku pre polohu čerpadla pod úrovňou hladiny. Toto, samozrejme, nie je problém pri nadzemných bazénoch.“

Bez izolácií to nepôjde

Bez ohľadu na to, či budete mať bazén s fóliou, alebo bez, celá stavba si vyžaduje kvalitnú a dobre urobenú hydroizoláciu. Pokiaľ nie je urobená kvalitne alebo staviteľ podcenil výber hydroizolačných materiálov, priesaky a praskanie stavby spravia z miesta určeného na relax nočnú moru, ktorá si bude vyžadovať ďalšie opravy. „Ak nefunguje hydroizolácia, nefunguje bazén, a to žiadny majiteľ nechce,“ konštatuje odborník.

Pri renovácii staršieho bazéna alebo pri atypickej stavbe sa používajú moderné materiály, ktoré dokážu efektívne splniť očakávania majiteľov. Jedným z takýchto materiálov je napríklad polyurea, ktorá ponúka širokú škálu farieb, vysokú mechanickú odolnosť a flexibilitu.

Pleseň na potravinách. Čo ešte môžete zjesť a čo už patrí do koša? Čítajte viac Pozor na nebezpečné plesne, má ich doma takmer každý. Hrozí vám astma a alergie

Predĺžte si kúpaciu sezónu

Podľa odborníkov najmä svojpomocní, a teda neskúsení stavitelia bazénov podceňujú význam tepelnej izolácie, ktorá spôsobuje tepelné straty a má vplyv na rýchlosť ochladenia vody. „Súvisí to aj s preferovanou dĺžkou kúpacej sezóny, ktorá sa dá s dobrou termoizoláciou tela bazéna aj vodnej plochy výrazne predĺžiť. Ide ruka v ruke s nákladmi na ohrev vody, ak sa využíva aj iný zdroj ohrevu než slnko,“ dodáva Lukáš Kmenta.

Termoizolácia sa môže urobiť len počas výstavby bazéna, nie je možné ju dorobiť inokedy. Na telo bazéna zapusteného v zemi odborníci odporúčajú použiť funkčné a trvalé riešenie, akým je napríklad izolačná PUR pena. Okrem toho, že je to výborný tepelný izolant, šetrí zároveň životné prostredie, keďže je vyrobený recykláciou PET fliaš.

Vyberte si filtráciu

Na funkčnosť bazéna má veľký vplyv aj filtrácia. Na výber je jednoduchšia a lacnejšia kartušová filtrácia alebo účinnejšia a výkonnejšia piesková filtrácia. Aby dobre fungovali, treba ich vhodne umiestniť.

Ideálna vzdialenosť od bazéna sú tri metre – keď je príliš blízko, je to nebezpečné, keď je priďaleko, znižuje to účinnosť filtrácie. Vo vzdialenosti troch metrov by mala byť filtrácia umiestnená tak, aby k nej bol dobrý prístup, ale zároveň aby bola chránená. Čerpadlo by malo byť uložené vo vodorovnej polohe na betónovej ploche (s odtokovým kanálom alebo s mriežkou napojenou na odpadové potrubie) alebo na štrkovom lôžku, vždy pod úrovňou vody v bazéne. Čerpadlo je nutné pripojiť do elektrickej siete (230 V) a zásuvka musí byť vybavená vhodným prúdovým chráničom.

Praktické rady a tipy

  • Zeminy, ktorá ostala po vybagrovaní bazénovej jamy, sa nezbavujte. Budete ju potrebovať na finálnu úpravu okolia.
  • Najviac času pri výstavbe bazéna zaberá vyhladenie a zabetónovanie dna. Až keď je betón dokonale suchý, môžu sa betónovať bočné steny a technologická šachta.
  • Niektoré druhy technológií treba osádzať ešte pred betónovaním. Aby ste potom nemuseli búrať.
  • Stávkou na kvalitu je hydroizolačná stierka, ktorá sa v porovnaní s inými typmi hydroizolácie aplikuje oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie, navyše dokonale ochráni dno, vnútorné aj vonkajšie steny bazéna od toho, aby do nich prenikala voda.

Výhody uloženia filtrácie v záhradnom domčeku

  1. Priestor je dobre prístupný a chráni filtráciu pred dažďom, slnkom aj pred neposednými deťmi. V izolovanom záhradnom domčeku môžete čerpadlo bazénovej filtrácie bezpečne zazimovať.
  2. Môžete si zvoliť rozmery domčeka, aké potrebujete, a to nielen na umiestnenie bazénovej filtrácie, ale aj na uskladnenie všetkých potrebných vecí na údržbu bazéna: chémie, sieťky, solárnej plachty, bazénového vysávača.
  3. Záhradný domček na technológiu k bazénu sa dá jednoducho a rýchlo postaviť na mieste, ktoré je optimálne pre filtráciu a vybavenie k bazénu. Stavba je hotová v priebehu pár hodín.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bazén #renovácia #starostlivosť o bazén #záhradný bazén