Blíži sa leto a horúčavy. Prehriatiu domu sa dá vyhnúť, urobiť musíte toto a ešte aj ušetríte

Na bývanie a energie míňame z výplaty najviac zo všetkých Európanov. Jedným zo spôsobov, ako ušetriť, je zateplenie domu. Zníži účty za elektrinu a plyn o polovicu a hoci to znie paradoxne, zároveň vás ochráni pred prehrievaním domu počas letných horúčav. Koľko vás vyjde zateplenie a ako ho kvalitne urobiť?

06.06.2024 06:00
zateplenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ideálnou sezónou na zateplenie je jar. Počasie aj teploty sú priaznivé a ak sa chystáte zatepľovať, práve teraz je ten najlepší čas. Neskôr v lete už silné slnko rýchlo vysúša lepiacu maltu a priveľmi rozohrieva sivý polystyrén s obsahom grafitu. K technológii zateplenia sa ešte dostaneme, povedzme si najskôr, prečo by sme ho vôbec mali urobiť.

Začať treba fasádou

Zateplenie je spôsob, ako za čo najmenej peňazí čo najviac usporiť. Ešte viac usporíte, ak si kúpite materiál a zateplíte si dom sami. Ako prvú treba zatepliť fasádu domu, pretože cez ňu uniká najviac tepla. Ako postupovať? Potrebujete penetračný náter, izoláciu, kotvy, lepiacu a výstužnú maltu, sklovláknitú mriežku a omietku. Na výber máte dva druhy izolácie: polystyrén alebo minerálnu vlnu.

„Najviac používaný je kontaktný spôsob, keď sa polystyrén alebo minerálna vlna lepia priamo na fasádu. Alternatívou je odvetraná fasáda, keď sa minerálna izolácia vkladá napríklad do roštu. Tento spôsob je o niečo drahší, jeho výhodou je odvedenie prípadnej vlhkosti vzduchovou medzerou,“ radí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy značiek Isover a Weber.

Potom nasleduje strecha

Kto chce mať dom skutočne dobre zaizolovaný, nemal by zabudnúť ani na zateplenie strechy, cez ktorú uniká 25 percent tepla. Zateplenie zároveň rieši problém s prehrievaním podkrovia v lete. Vladimír Balent vysvetľuje: „Pri zateplení strechy je dôležité vhodnou tepelnou izoláciou zabezpečiť tzv. fázový posun. Ten hovorí o tom, za aký čas sa teplo zvonka dostane dovnútra domu. Potrebný fázový posun 6 až 9 hodín dokáže zabezpečiť napríklad kvalitná minerálna vlna. Naopak, odborníci varujú pred striekanou penou, ktorá je vysoko horľavá, slabo izoluje hluk a pri neodbornej aplikácii môže poškodiť konštrukciu strechy.“

Odborník zároveň upozorňuje, že pri zateplení je ideálne siahnuť po systémovom riešení, ktoré kombinuje materiály od overených výrobcov. Len tí totiž dokážu garantovať vlastnosti všetkých častí zatepľovacieho systému, ktoré sú pri zateplení zásadné. Pre pár ušetrených eur netreba riskovať.

Pozor na najčastejšie chyby

Ak má zateplenie dobre slúžiť 25 a viac rokov, treba dodržať postup a nevynechať žiadny z materiálov. V praxi sa podceňuje penetrácia pôvodnej omietky, pritom práve ona zabezpečuje priľnavosť lepiacej malty, ktorá spolu s kotvami drží na stene celé zateplenie. Šetrenie na kotvách je ďalší častý problém: na meter štvorcový treba aspoň šesť kusov. Kto to podcení, ohrozuje kvôli pár centom celé zateplenie za tisíce eur.

Nič netreba podceňovať

Tomáš Okál, odborník na zateplenie z portálu vsetkoozateple­ni.sk, radí: „V praxi ľudia často šetria na hrúbke izolácie. To je chyba, pretože každý centimeter izolácie sa vráti na vyššej úspore za energie. Minimálna hrúbka izolácie na fasádu staršieho domu je pätnásť centimetrov, odporúčam však ideálne dvadsať centimetrov.“ Pri zateplení netreba podceniť ani spôsob lepenia: na izoláciu sa má lepiaca malta naniesť po celom obvode s vnútornými „bodmi“, a nie lepiť izoláciu len na niekoľkých bodoch (tzv. na buchty).

Pri výbere farby omietky dajte pozor na riziko prehrievania. Tmavé omietky pohlcujú teplo zo slnečných lúčov a dom sa môže v lete prehriať. Ochladiť sa dá len klimatizáciou, čo je drahé riešenie – konštrukčne aj prevádzkovo. Lepšie je vybrať bledú omietku, ktorá podporuje odraz tepla od steny.

Koľko to bude stáť

Najlacnejší variant s 10-centimetrovým fasádnym polystyrénom Isover a kompletným materiálom vrátane omietky Weber vyjde na necelých 48 eur na štvorcový meter. V tejto cene je aj prenájom lešenia, práca a odvoz odpadu. Keďže životnosť zateplenia výrazne ovplyvňuje omietka, na zváženie je výber lepšej verzie weberpas aquaBalance, ktorá reguluje vlhkosť a zároveň sa na nej netvoria plesne a riasy. S inovatívnou omietkou sa dostanete na cenu 52 eur. Kto zatepľuje sám, zaplatí za základný materiál necelých 30 eur na štvorcový meter.

Kde vám odborne poradia

Kým sa pustíte do zateplenia, je dobré poradiť sa o výbere materiálov a riešení problematických miest staršieho domu. Na telefónom čísle 0800 139 139 vám odborníci Technického poradenstva Isover nielen bezplatne poradia, ale môžete si tu objednať aj materiál so zľavou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #energie #zateplenie #šetrenie energiami