Dubaj ako investičný raj: výhody a stratégie pre slovenských investorov

Rýchly rast cien nehnuteľností, geopolitická stabilita a výhodné daňové prostredie. To je len zopár výhod stále populárnejšieho investovania do nehnuteľností v Dubaji. Dôležité je ale zvoliť si správnu stratégiu. Akú, to nám poradí Natália Švarbová, realitná expertka na investíciu do nehnuteľností v Dubaji.

19.06.2024 20:19
Natália Švarbová Foto:

Prečo je Dubaj považovaný za atraktívnu destináciu pre medzinárodných investičných nováčikov?

Dubaj ponúka strategickú polohu, priaznivé podnikateľské prostredie a rýchlo rastúce hospodárstvo, čo z neho robí ideálne miesto pre investície. Medzi jeho hlavné lákadlá patrí vysoká likvidita, nízke náklady na financovanie a neustále investície do infraštruktúry, ktoré posilňujú hodnotu investícií v dlhodobom horizonte.

Investovanie do nehnuteľností v Dubaji môže byť atraktívnou a lukratívnou možnosťou pre tých, ktorí hľadajú diverzifikáciu svojho investičného portfólia a využitie rastových príležitostí na dynamickom trhu.

Lákadlom je pravdepodobne aj daňové prostredie.

Určite je ďalším lákadlom pre investície v Dubaji aj daňové prostredie. S nulovou príjmovou daňou a minimálnymi korporátnymi daňami poskytuje Dubaj investorom významné daňové výhody. Tento fakt spolu s jednoduchým a transparentným regulačným rámcom robí z Dubaja preferovanú destináciu pre medzinárodné investície.

Aké sú hlavné výhody investovania v Dubaji?

Okrem už spomínaného minimálneho daňového zaťaženia je nespornou výhodou rýchly rast cien nehnuteľností, strategická poloha medzi Európou, Áziou a Afrikou, zákony na ochranu investícií, ktoré umožňujú cudzincom vlastniť nehnuteľnosti vo „freehold“ zónach. V neposlednom rade je to, samozrejme, aj vysoká ročná návratnosť – 8–10 %.

Ako sa zmenili ceny nehnuteľností za posledné roky?

Trh s nehnuteľnosťami v Dubaji zažil v posledných rokoch výrazný rast. Celkový objem transakcií v mesiaci máj 2024 dosiahol výšku 25,2 biliónov AED (1 emirátsky dirham je cca 0,25 eur) , čo predstavuje nárast o 56,8 % oproti rovnakému obdobiu z minulého roka.

K stúpajúcim cenám nehnuteľností prispievajú moderné infraštruktúrne projekty, svetové udalosti ako Expo 2020 a zvyšujúci sa počet turistov. V roku 2023 navštívilo Dubaj 17,15 milióna turistov, čo predstavuje nárast o 19,4 % oproti roku 2022. Tento rekordný počet turistov potvrdzuje, že Dubaj je jedna z najvyhľadáva­nejších destinácií na svete. Priemerná obsadenosť nehnuteľností v Dubaji tak dosiahla 77,4 %.

Akú stratégiu zvoliť, aby sme sa pri investovaní nepopálili?

Pre úspešné investovanie do nehnuteľností v Dubaji je dôležité ujasniť si stratégiu, čo chcete dosiahnuť s vašou investíciou. Dôležité je takisto vybrať si spoľahlivého makléra, ktorý kladie dôraz na kvalitu a bude s vami spolupracovať dlhodobo. Odporúčam zaujímať sa o históriu developera a jeho reputáciu a investovať do „off plan“ projektov na začiatku výstavby, keď je cena nehnuteľnosti najnižšia.

Môžem si nehnuteľnosť kúpiť aj online?

Áno, kúpa samotnej nehnuteľnosti zväčša prebieha online, klient nemusí byť fyzicky prítomný v Dubaji. Slovenský a dubajský realitný trh sú diametrálne odlišné. Dubajský je veľmi rýchly a likvidný, čo znamená, že rozhodnutia sa musia robiť rýchlo.

Na akých sumách sa začínajú ceny apartmánov?

Ceny apartmánov začínajú na sume 150 000 eur. Priemerná rozloha 1-izbového apartmánu sa pohybuje okolo 86 m2, pričom niektoré dokonca disponujú aj súkromným bazénom na terase. Zaujímavosťou je, že cena za meter štvorcový vzrástla oproti roku 2014 o 43,9 %.

Súčasťou každého projektu sú atraktívne doplnkové služby, ako napríklad bazény, fitness centrum, kino, jogové a pilates štúdio a mnohé iné, ktoré máte nonstop k dispozícii. V Dubaji tieto služby nájdete označené ako amenities a sú dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti, pretože jej pridávajú značnú hodnotu a atraktivitu. V Dubaji, kde je kladený dôraz na luxus a pohodlie, sú amenities veľmi bohaté a rozmanité.

Aké sú rôzne možnosti investovania do nehnuteľností v Dubaji?

Existuje niekoľko možností investovania. Kúpite si nehnuteľnosť v začiatku výstavby, keď je najnižšia cena, a po zaplatení 35–40 % ceny ju môžete ešte počas výstavby predať s výnosom. Druhou možnosťou je investícia s možnosťou predaja po dokončení projektu. Opäť kúpite projekt v začiatku výstavby, po zaplatení 64–84 % ceny počas výstavby môžete svoju nehnuteľnosť predať v momente, keď je projekt dokončený.

Môžem nehnuteľnosť financovať aj postupne v splátkach?

Mnoho developerov v Dubaji ponúka flexibilné platobné plány, čo vám umožňuje rozdeliť si náklady na kúpu nehnuteľnosti na dlhšie obdobie bez potreby okamžitého veľkého kapitálu. Najbežnejší splátkový kalendár je v pomere 60:40, čo znamená, že 60 % z celkovej ceny nehnuteľnosti zaplatíte počas jej výstavby a 40 % pri jej odovzdaní.

Niektorí developeri ponúkajú aj tzv. "posthandover payment plan“, keď si svoju nehnuteľnosť môžete splácať z jej prenájmu. Dôležité je pripomenúť, že počas celého procesu platby sú vaše financie chránené na tzv. escrow account.

Oplatí sa mi nehnuteľnosť v Dubaji prenajímať?

Rozhodne. Je to ďalšia veľmi atraktívna možnosť investovania, lebo ceny prenájmov narastajú. Projekt kúpite na začiatku výstavby, keď je cena najnižšia, a po zaplatení 100 % ceny nehnuteľnosti ju môžete prenajímať cez platformu AirBnB.

Takisto môžete nehnuteľnosť využívať pre vlastné potreby a prenajímať ju len v čase, keď ju nevyužívate. S celým servisom okolo prenájmu vám vieme pomôcť.

Kto je Natália Švarbová

Po štúdiu psychológie som pracovala niekoľko rokov pre známe medzinárodné spoločnosti, kde bola komunikácia, budovanie dôvery a dôraz na kvalitu pre mňa prvoradé. Som rada, že práve tieto aspekty teraz prenášam do efektívnych obchodných vzťahov a individuálneho prístupu ku klientom.

Prvýkrát som navštívila Dubaj pred 11 rokmi a odvtedy som ho navštevovala každý rok. Vždy ma fascinovala jeho dynamika, vízie a nikdy sa nekončiace odhodlanie byť svetovou jednotkou. Dubaj bol vždy pre mňa symbolom pokroku a nesmierneho úspechu.

Spolupracujem v tíme Veroniky Plichtovej, ktorá po niekoľkoročných skúsenostiach s nehnuteľnosťami v Dubaji založila vlastnú firmu a zaškolila svoj vlastný tím, aby mohol všetkým klientom ponúknuť ten najkvalitnejší servis na česko-slovenskom trhu.

Instagram Natália Švarbová

chyba