Revízny technik varuje: Pozor na fotovoltické panely, montujú ich aj ľudia bez skúseností, bezpečnosť sa často nerieši

Život bez elektriny si mnohí už nevieme ani predstaviť. Pomocou tejto energie dokážeme svietiť, kúriť, variť, využívať všetky domáce elektrospotrebiče. Prečo sú revízie elektroinštalácií a elektrických zariadení dôležité, aj keď nie sú pre fyzické osoby zo zákona povinné, zodpovedal v rozhovore revízny technik a projektant elektrických zariadení a viceprezident Slovenského elektrotechnického zväzu, Tibor Hanko.

01.08.2024 06:00
elektrikár Foto:
Ilustračná foto.
debata

Mnoho majiteľov rodinných domov , alebo bytov nevie, že by sa elektroinštalácia a bleskozvody mali kontrolovať. Prečo je to potrebné a aká je lehota?

Určite by sme mali myslieť aj na odborné prehliadky a odborné skúšky alebo iným slovom povedané revízie elektroinštalácie, čo máme doma. Kvalitnou a poctivo vykonanou revíziou sa overuje bezpečnosť elektrickej inštalácie.Tzv. východiskovú revíziu potrebujeme aj pri kolaudácii stavby. Neskôr, počas prevádzky sa vykonávajú periodické revízie. V prípade, že ide o firmy alebo právnické osoby, sú lehoty revízií striktne dané zo zákona a musia sa dodržiavať. U bytov alebo rodinných domov legislatíva nie je taká prísna. To znamená, že ak si periodickú revíziu nedáte urobiť a nič sa nestane, ničoho sa nedopustíte, nemôžete byť nijako sankcionovaný. Iná je situácia ak by sa stal nejaký úraz alebo škoda. Podľa slovenských technických noriem platí, že ak máte doma elektrické zariadenie, ktoré je vyrobené podľa týchto noriem, tak sa musí podľa nich riadiť aj z pohľadu revízií. Každé elektrické zariadenie musíte preverovať aj z hľadiska bezpečnosti. Teda musíte robiť odborné prehliadky a odborné skúšky. Štandardne na bežnú elektroinštaláciu vo vnútorných priestoroch stanovujú normy opakovanú revíziu v 5-ročnej lehote. Pri bytoch a domoch to nesmie byť viac ako 10 rokov.

Požiar a hasenie elektromobilu
Video

Prečo sa však hovorí, že by sme na to nemali zabudnúť a mali by sme si dať urobiť revíziu?

Najčastejšie ľudia robia revízie kvôli poistke. Ja to nazývam ako pseudodôvod, neskôr vysvetlím prečo. V prípade škodovej udalosti sa môže stať, že vám poisťovňa nebude chcieť preplatiť poistné plnenie, alebo vám ho bude krátiť ak nebudete mať platnú revíziu. Každá poisťovňa má v zmluvných podmienkach napísané, že musíte robiť všetko preto, aby ste odvrátili nebezpečenstvo a podobne. Čiže ak sa oni budú odvolávať na štandardné lehoty a normy, čo sa určite budú odvolávať, tak pri elektroinštalácii je to v podstate po tých piatich rokoch. Ináč vám môže byť poistka nanič.

Čo zahŕňa revízna skúška? Len úkony súvisiace s kontrolou?

Na vykonanie revízie je v norme presne predpísaný postup, ako sa vykonáva. V prvom rade je to prehliadka, ktorou sa kontroluje súlad s dokumentáciou, normami, či je zariadenie nepoškodené, či na pohľad vyzerá bezpečné. Následne sa pristúpi k samotnému skúšaniu a meraniu, pričom sa merajú rôzne elektrické veličiny, pretože pohľadom sa nedá zistiť, či je kábel alebo iná časť elektrických rozvodov v poriadku. Na to sú špeciálne revízne prístroje a tieto veličiny sa nedajú odmerať lacným meračom napríklad zo supermarketu. Revízny technik odovzdá revíznu správu, teda správu o odbornej prehliadke a odbornej skúške, čo je vlastne úradný doklad preukazujúci bezpečnosť daného zariadenia. Keď je zariadenie bezpečné, dostanete revíznu správu s kladným záverom a splnili ste ako laik všetko, čo ste mali. Samozrejme v správe sa uvádzajú aj prípadné nedostatky alebo nezhody s normami, ktoré môžu byť ľahšie, alebo aj závažné. V prípade závažných nedostatkov nemôže byť záver revízie kladný a dostanete revíznu správu s tým, že vaše zariadenie nie je bezpečné. Vy ako prevádzkovateľ sa musíte postarať o nápravu. Keďže sa jedná o vyhradené technické zariadenie elektrické, nemôžete si ho opravovať sami, ale musíte na to zavolať odborníka, ktorý má osvedčenie na prácu na takomto zariadení. Ak sú v revíznej správe iba ľahšie nedostatky, povedzme odpadne štítok, alebo chýba vám značeniue, prípadne je poškodený kryt na svietidle v interiéri, tieto nedostatky vás bezprostredne neohrozujú na živote a teda môžete zariadenie používať. Ale odstrániť treba aj takéto nedostatky.

A ako je to pri bytových domoch?

V bytových domoch sa nachádzajú samotné byty, o ktorých platí to, čo som uviedol vyššie. Ale sú tam aj spoločné priestory, a tie spadajú pod legislatívu, ktorá rieši verejné budovy, firmy, a podobne. Je to dané zákonom a pomerne striktné. Zvyčajne to riešia správcovské spoločnosti, ktoré zastupujú vlastníkov bytov. Myslím si, že táto právna úprava nie je úplne šťastná, pretože v práci vám kontrolujú elektroinštaláciu v kancelárii a doma vo svojom byte zákonná povinnosť nejestvuje. Pritom elektrina v inštalácii v práci sa správa rovnako ako v inštalácii doma. Samozrejme v byte nepotrebujete tak často revíziu, ako napríklad v závode, kde je napr. nebezpečenstvo požiaru, alebo výbuchu. Len legislatíva vyžaduje revíziu iba pri kolaudácii rodinného domu alebo bbytu a následne sa povinne žiadne revízie neriešia, čo je veľmi zlé.

Vy ste spomínali, že ľudia si dávajú revíziu robiť iba kvôli poistke. Prečo je to pseudodôvod?

No z môjho pohľadu je nepochopiteľné, že toto je hlavný dôvod, prečo si volajú revízneho technika. Hlavný a jediný dôvod by mala byť naša bezpečnosť, bezpečnosť našej rodiny. Chybná elektroinštalácia môže zabiť vás, vašu ženu alebo vášho muža a deti. Keď vám praskne voda, tak vidíte, že tečie voda, keď uniká plyn, citíte, že uniká, ale elektriku neviete odhaliť vopred. Naozaj to moja hlava neberie, že poistka je niekomu prednejšia ako bezpečnosť a život vlastnej rodiny. A aj tu sa väčšinou ľudia rozhodujú iba na základe ceny. Preto je to pseudodôvod, lebo v prvom rade nám má ísť o bezpečnosť. Nikdy neviete, kedy sa môže prihodiť nejaká maličkosť, ktorá nakoniec môže byť fatálna.

Elektroinštalácia Foto: Volkswagen
Elektroinštalácia Elektroinštalácia

Čiže odporúčate sa držať tej lehoty päť rokov. Ale čo v prípade, keď mám nový dom, bola urobená revízia, ale po troch rokoch sme dorábali záhradné osvetlenie a nabíjaciu stanicu pre elektromobil. Mám čakať na tú „päťročnú lehotu“?

Ak rozširujete elektroinštalácie alebo pridávate nejakú časť, taktiež ide o vyhradené technické zariadenie – elektrické a nemali by ste ho používať, pokým od toho nemáte revíznu správu. Čiže ak napríklad do elektroinštalácie pridávate niečo ďalšie, rovnako to potrebujete skontrolovať revíznym technikom, aby ste vedeli, že áno, je to dobre urobené. Každá zmena elektroinštalácie podlieha revízii.

Platí to aj pre fotovoltické panely, ktoré sú teraz vďaka štátnym dotáciám dostupnejšie širšej verejnosti?

Áno, je to tiež elektrické zariadenie a dosť špecifické, takže určite potrebuje revíziu, možno stojí aj za samostatný rozhovor. Myslím si, že energia zo slnka je potrebná, ale u nás v tom funguje hurá systém. Podpora zo strany štátu je veľká, fotovoltiky sa masívne inštalujú aj tam kde nie sú z technického hľadiska výhodné. Ďalším problém je, že donedávna sme vôbec nemali v slovenčine ani normu na bezpečnosť týchto fotovoltických inštalácií. Taktiež nemáme fyzické kapacity odborníkov, ktorí by tieto zariadenia stíhali inštalovať a tak je bežnou praxou to, že fotovoltiku dnes inštaluje kde-kto bez patričného vzdelania a skúseností. Ak to trochu preženiem, tak včera predávali lístky na parkovisku a dnes sú z nich „špecialisti“ na fotovoltiku. Dokonca ministerstvo hospodárstva rozdáva osvedčenia pre inštalatérov fotovoltických systémov osobám, ktoré vôbec nie sú elektrikármi. Potom je laikovi ozaj veľmi ťažko vybrať si z ponuky skutočných odborníkov. Dnes sa fotovoltické inštalácie vo veľkej miere robia iba „aby fungovali“, ale ich bezpečnosť tieto rýchlokvasené firmy absolútne neriešia. Na tento problém sme upozorňovali, že hrozí riziko, že po pár rokoch môžu tieto byť tieto zariadenia pri neodbornom zapojení nebezpečné, ba aj môžu spôsobiť požiar. Zo štatistík požiarov fotovoltiky vidíme alarmujúcu stúpajúcu tendenciu. Treba si uvedomiť, že fotovoltiku nerobíte na päť rokov, ale na dvadsať alebo tridsať rokov. Zanedbanie bezpečnostných prvkov u fotovoltiky môže časom vyústiť do problému s fatálnym koncom. Veľmi veľa firiem, napr. vôbec nerieši ochranu pred bleskom fotovoltického zariadenia. Pričom normy hovoria jasne, ak nemáte vyriešenú aj ochranu pred bleskom, nemôžete elektrické zariadenie uviesť do prevádzky.

Ilustračná foto.
firma fotovoltika, Ilustračná foto.

Čiže dá sa povedať, že dobrá firma na fotovoltiku by mala mať aj tieto riešenia a presne ich aj navrhnúť.

Nie mala mať, ale musí mať. A to ešte pred samotnou realizáciou a odprezentuje ju majiteľovi nehmuteľnosti. V niektorých prípadoch si správna realizácia ochranných opatrení môže vyžadovať dodatočné náklady, ktoré dokážu samotnú fotovoltiku predražiť až tak, že sa vlastne neoplatí ju na danú miesto inštalovať. Nevravím iba o ochrane pred bleskom, ale aj o posúdení statiky. Aj toto môže pomôcť odlíšiť dobrú firmu od tých menej poctivých. Odporúčam aby revíznu správu vypracoval nezávislý revízny technik, lebo povedzme si úprimne, ak revíziu urobí firma, ktorá to aj inštalovala, revízna správa nemusí byť objektívna. Ako môžete kontrolovať sám seba? Samozrejme nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, sú určite aj kvalitní revízni technici, ktorí svoju prácu robia poctivo.

Mohol by potom nastať problém pri poistnom plnení? Ak sa zistí, že revízna správa bola urobená, ale skutkový stav je iný?

Koncový zákazník nerozumie tomu, či revízna správa obsahuje všetko čo má mať a či zodpovedá realite. Ani to nepotrebuje vedieť, on si na túto službu objedná revízneho technika. Opať zopakujem, že kvalitne vykonaná revízia mu môže zachrániť majetok alebo aj život. Nemal by revíziu preto brať iba ako nutné zlo a papier ku kolaudácii. Môže nastať situácia, že v prípade poistnej udalosti to likvidátor preskúma a povie, že tú revíznu správu nemôže uznať a odkáže klienta, aby si to so zhotoviteľom, respektíve jeho revíznym technikom riešil v občianskoprávnom spore, kde je výsledok náhrady škody neistý dokonca aj v prípade preukázania viny revízneho technika. A to je problém aj pri „lacných“ revíznych technikoch, ktorí často napíšu správu od stola bez toho, aby videli reálny stav a vykonali všetky zákonné postupy. Podľa môjho názoru si takéhoto revízneho technika vychovávajú aj sami zákazníci, lebo im to urobí lacno, povedzme za stovku a všetci sú spokojní. Samozrejme až do momentu keď sa niečo stane.

Ako môžeme spoznať to, kto je poctivý a naozaj čestný revízny technik, ktorý vykonáva svoju prácu tak ako by mal?

Laik to samozrejme s určitosťou presne nevie a nemá ako rozoznať. Nemá odkiaľ vedieť, čo má merať, ako má merať, aké prístroje na to potrebuje a podobne. Ale keď revízny technik povie, že ani nepríde, ale napíše im správu takzvane „od stola“, tak každému normálnemu človeku by mala zablikať kontrolka, že tu asi niečo nebude v poriadku s takýmto prístupom. Prípadne ak revízny technik aj príde, chvíľu sa tvári dôležito, a celé meranie u neho končí otvorením rozvádzača. Toto je veľmi zlý a nebezpečný postup. U fotovoltiky musí premerať viaceré parametre aj priamo na streche pri paneloch, nielen vo vnútri. Dobrý revízny technik musí preveriť každý jeden obvod, zásuvku, pripojený spotrebič.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #revízia #elektrina #legislatíva #elektroinštalácia #bleskozvod #revízny technik