Servis plynového kotla je dôležitejší ako samotná revízia. Toto sú dôvody

Takmer sedemdesiat percent slovenských domácností využíva na vykurovanie plyn. Nejde len o rodinné, ale aj o bytové domy, prípadne byty, v ktorých majú majitelia umiestnený plynový kotol.

31.07.2024 05:30
elektrikár, klíma, revízia, kúrenie Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Aj tu teda platí, že zo zákona pre majiteľov rodinných domov a bytov povinnosť revízie nevyplýva, z hľadiska bezpečnosti je však viac než žiaduca.

Na Slovensku sa každoročne stávajú zbytočné nešťastia spôsobené výbuchom plynového spotrebiča, alebo únikom nebezpečného oxidu uhoľnatého, ktorý vzniká pri nedokonalom spaľovaní – hlavne vtedy, keď ide o starší plynový kotol, ktorý roky nikto neservisoval.

IDE O PRÁVO: Praktiky obchodníkov
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Slovenskí zástupcovia výrobcu kotlov odporúčajú nielen revíziu, ale ešte dôležitejšia je podľa nich servisná prehliadka: „Každý rok je dôležité vykonať servis kvôli tomu, aby sa predĺžila životnosť kotla a aby sa skontrolovala správna funkčnosť z technického hľadiska, teda zabezpečenie bezporuchovej prevádzky a znižovanie rizika možnej poruchy.

Revíziu by sme mohli laicky prirovnať v automobilovej terminológii k STK – kde sa zariadenie kontroluje z hľadiska bezpečnosti a ročná servisná prehliadka je aktívne vykonávanie úkonov tak, aby to zariadenie fungovalo správne,“ vysvetľuje Róbert Salanci, zástupca spoločnosti Buderus.

Aj tu platí, že revízny technik, keď vykonáva iba revíziu, preveruje zariadenie z hľadiska bezpečnosti a legislatívneho súladu.

Servisná kontrola zabezpečí správny chod a dlhodobú životnosť. „Nastavujú sa spaľovacie pomery, čistí sa výmenník, kontroluje sa horák, či nie je niečo poškodené, v prípade potreby technik vymení tesnenie, zapaľovaciu elektródu, meria únik spalín.

Servisný technik istým spôsobom vykonáva aj kontrolu dymovodu – keď plameň nehorí správne, jednou z príčin môže byť aj netesnosť komína alebo nepriechodný komín,“ opisuje servisnú prehliadku Róbert Salanci.

Technika môžeme skontrolovať aj sami

Keď máte nový kotol, pribalenú dokumentáciu si starostlivo odložte. V návode na montáž sú totiž pre plynové zariadenia uvedené aj jednotlivé body, ktoré musí servisný technik skontrolovať, pričom majiteľ kotla si tak môže overiť, či skutočne bolo skontrolované všetko.

V praxi sa majitelia kotlov stretávajú aj s technikmi, ktorí kotol skontrolujú len vizuálne, vyskúšajú, či funguje a pritom ho ani neotvoria. Zinkasujú peniaze a odídu bez toho, aby skontrolovali napríklad dôležitú súčiastku – výmenník, ktorý sa zanáša spalinami a je potrebné ho mechanicky prečistiť.

Podobne je to aj s tesnením na horáku, ktoré je potrebné pravidelne kontrolovať, keďže dlhodobo odoláva vysokým teplotám. V prípade zanedbania kontroly môže po rokoch tesnenie stratiť svoju základnú funkciu a do priestoru môžu začať unikať spaliny, v najhoršom prípade môže dôjsť k požiaru.

V lete je ideálny čas na prehliadku

Poruchy kotlov nastávajú najčastejšie na začiatku vykurovacej sezóny. Najlepšie preveria technický stav kotla prvé mrazy. „Problém vidíme v tom, že ľudia chcú šetriť a servisné prehliadky odkladajú.

Pritom ruku na srdce – niekedy minieme za rok šesťdesiat až sto eur úplne zbytočne a to je suma, za ktorú by sme mali servisnú prehliadku. Následne ľudia na začiatku vykurovacej sezóny nutne zháňajú servisného technika, lebo došlo k poruche kotla.

Pravidelným servisom, ideálne v letnom čase, teda mimo vykurovacej sezóny, tomu vedia jednoducho predísť.

Rovnako si musíme uvedomiť, že aj počet servisných technikov je limitovaný a počas vykurovacej sezóny prioritne riešia neodkladné opravy a až následne idú k zákazníkovi, ktorý potrebuje iba prehliadku,“ dodáva Róbert Salanci.

Pozor, revízia a čistenie komína sú zo zákona povinné

Hoci kominára v čiernom obleku s bielymi gombíkmi v dvojrade, s rebríkom, lanom a štetkou na pleci už asi nestretnete bežne, do našich domácností, ak kúrime tuhým palivom alebo plynom, by mal zavítať minimálne raz ročne.

Revízia komína a komínovej cesty zahŕňa posúdenie funkčnosti, priechodnosti, bezpečnosti a správneho odvodu spalín. Revízia komína je povinná zo zákona o ochrane pred požiarmi, pričom každá fyzická osoba je povinná zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov.

Komín – pri tepelnom výkone do 50kW:

  1. Raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá
  2. Raz za 6 mesiacov, ak sú pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky
  3. Raz za 12 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou.

Komín, na ktorý je pripojený spotrebič na tuhé palivo, spotrebič na kvapalné palivo alebo spotrebič na plynné palivo a ktorý nebol v prevádzke od ostatného čistenia a kontroly dlhšie, ako sú štyri, respektíve šesť mesiacov, nemusí sa až do jeho opätovného uvedenia do prevádzky kontrolovať a čistiť, ale pred uvedením spotrebiča do prevádzky sa musí vykonať jeho kontrola a čistenie.

Komín v občasne užívaných stavbách sa musí čistiť a kontrolovať najmenej raz za dva roky.

Nespaľujte odpad a plasty, varujú hasiči. Zvyšuje sa riziko vzniku požiaru

Na potrebu revízie a čistenia komína upozorňujú pred vykurovacou sezónou aj hasiči, ktorí každoročne zasahujú pri požiaroch vykurovacích telies.

“Najčastejšími príčinami vzniku požiarov tohto typu sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha alebo zlý technický stav vykurovacích telies,” uvádza tlačový odbor Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Len za deväť mesiacov minulého roka zasahovali pri 371 požiaroch tohto typu, pričom škody sa vyšplhali takmer k miliónu eur.

Odporúčania Hasičského a záchranného zboru počas vykurovacej sezóny:

Vykurovať správnym palivom: do kotlov, kachlí a krbov patrí len určené palivo. Spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných vysoko horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru a súčasne dochádza k znečisteniu ovzdušia.

Zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov: zabezpečiť odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou. Za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedajú majitelia sami, a preto sú povinní zabezpečovať pravidelné čistenia a kontroly.

Pri kontrole vykurovacích telies je vhodné v prvom rade zamerať svoju pozornosť na stavebné prevedenie, funkčnosť, či nedošlo k prehoreniu materiálu a jeho následnému poškodeniu.

Pri plynových spotrebičoch je vhodné orientovať svoju pozornosť na čistotu komínových prieduchov, na zabezpečenie dobrého ťahu komína a dodržiavať revízne prehliadky, aby nedošlo k úniku plynu do okolia.

Správne uskladňovať palivo: v tesnej blízkosti kotlov, kachlí a krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky. Odletené žeravé častice pri kúrení môžu spôsobiť požiar.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #revízia #vykurovanie #kotol