Dve rodiny pod jednou strechou. Čo to znamená pre majiteľov? Na aké veci si treba dať pozor?

Presťahovať sa z bytu do domu je snom mnohých ľudí. Ceny nehnuteľností sú vysoké a tak sa stáva tento sen ťažšie dosiahnuteľný. Developeri sa chytili šance a najmä v blízkosti väčších miest budujú na perifériách obcí nové domové štvrte, takzvané satelity, kde v poslednej dobe pribúda čoraz viac dvojdomov a trojdomov.

27.08.2024 06:00
dôchodcovia, poradenstvo, právnik, domov, seniori Foto:
Ilustračné foto.
debata

Stavať takýto typ nehnuteľnosti je výhodný pre obe strany – developeri vedia viac zarobiť a pre kupujúcich sú dvojdomy alebo trojdomy cenovo dostupnejšie ako samostatné domy. Pri kúpe môžu niekedy ušetriť desaťtisíce eur. Bývanie v takýchto nehnuteľnostiach má svoje výhody aj tienisté stránky.

Užitočná pravda: Bývanie v dvojdome a susedské spory
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Prvotné nadšenie z kúpy a vidiny šťastného života, môže vystriedať sklamanie nielen z hluku, ale aj z povinností, ktoré voči sebe majitelia spojenej nehnuteľnosti majú. Nespornou výhodou oproti bývaniu v bytovke je vlastná záhrada, väčšia metráž, vlastné parkovanie a, samozrejme, menej susedov. Výstavba dvoj- či trojdomov so sebou prináša nižšie náklady na výstavbu, a tým je aj cena nehnuteľnosti oproti klasickému samostatne stojacemu domu nižšia. Rovnako sú prevádzkové náklady o niečo nižšie, pretože tým, že sú domy spojené jednou stenou, sa navzájom izolujú. V prípade, ak je potrebná revízia bleskozvodu alebo oprava fasády, majitelia nehnuteľnosti si náklady vedia rozdeliť a vyjde ich to lacnejšie. Aj menší pozemok môže byť v konečnom dôsledku výhodou – jeho úprava a zveľadenie budú podstatne lacnejšie a na údržbu menej náročné, ako je to pri pozemkoch s veľkou rozlohou.

Bývanie v dvoj- alebo trojdome je potrebné dobre zvážiť. Keď človek plánuje odísť z bytovky do dvojdomu preto, že bude okolo neho menej hlučných susedov, môže byť napokon sklamaný a rozčarovaný.

Baškovce / Zemetrasenie / Čítajte viac Tretina nehnuteľností na Slovensku má problém. Prečo ľudia nemajú poistené domy a ako sa snažia oklamať poisťovne?

Samotná výstavba spojených nehnuteľnosti sa realizuje rôzne – niektorí stavitelia dbajú na to, aby boli domy čo najviac odhlučnené. Pre komfort všetkých budúcich vlastníkov postavia domy tak, že nie sú spojené jednou stenou, ale každý dom má svoju samostatnú stenu, medzi nimi je niekoľkocenti­metrová štrbina a v najideálnejšom prípade je vyplnená materiálom, ktorý pohlcuje hluk, napríklad minerálnou vatou. Pri stavbe dvoj- a trojdomov to niektorí zhotovitelia považujú za zbytočné a komplikované riešenie a interiéry domov oddelia len jednou spoločnou stenou. Prípadne vzduchovú medzeru postavia, ale na jej vyplnenie použijú nevhodný materiál, napríklad polystyrén, ktorý zvuk nepohlcuje. Susedia sa môžu pripraviť na to, že budú počuť zvuk televízora, spláchnutie susedovho záchoda, detský plač či štekot psa.

Malá výmera pozemku môže byť do určitej miery výhodná, ale ak je pri kúpe nehnuteľnosti prioritou veľká záhrada, takýchto ponúk je na realitnom trhu málo. Rovnako je potrebné počítať s tým, že v dvojdome majú susedia záhrady často vedľa seba, čo znižuje pocit súkromia. Ak máte radi pokoj a ticho, hlasné záhradné párty susedov môžu znižovať komfort bývania v nehnuteľnosti so spoločnou strechou. A v neposlednom rade je potrebné počítať s tým, že vlastníci bytových jednotiek v jednej nehnuteľnosti majú voči sebe rôzne práva a povinností, čo ich v prípade škodovej udalosti na dome môže v mnohých ohľadoch prekvapiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dom #nové bývanie #stavba domu #dvojdom