Podľa poisťovne Uniqa je potrebné rozlišovať, či sa bytové jednotky v rodinných domoch nachádzajú nad alebo pod sebou, alebo sú bytové jednotky vedľa seba spojené len jednou zvislou stenou. „Ak sú bytové jednotky nad alebo pod sebou, tak sú v liste vlastníctva uvedené podiely na spoločných častiach a spoločných zariadeniach, to znamená, že nikto z vlastníkov nevlastní celý pozemok, čiže nemôže ktorýkoľvek z nich zabrániť ďalším vlastníkom bytových jednotiek vstupu napr. na pozemok pred domom,“ upozorňuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Iná je situácia, ak sú bytové jednotky vedľa seba a spojené sú len zvislou stenou.
„V snahe predísť neumožneniu vstupu na susedov pozemok musí byť zriadené vecné bremeno k prístupu k hlavnému uzáveru vody – čo je bežnou praxou v prípade takýchto situácií,“ dopĺňa Beáta Lipšicová. Ďalšou barličkou, ktorá do určitej miery chráni nehnuteľnosti tohto typu, sú podľa ČSOB poisťovne vodárenské spoločnosti.
„Prax nám hovorí, že ak je uzáver vody, resp. vodomer na susedovom pozemku, pretože je tam šachta (čo býva bežné pri dvojdomoch), vodárenská spoločnosť s klientom neuzatvorí zmluvu o dodávke bez toho, aby klientov sused písomne povolil vstup na pozemok za účelom prístupu do šachty. Povolenie suseda je súčasťou zmluvy o dodávke. Ak sa v praxi stane, že sused napriek tomu znemožní prístup k hlavnému uzáveru, rieši sa to vždy veľmi individuálne v závislosti od toho, aká škoda vznikla, či bola privolaná polícia a zohľadňuje sa viacero okolností a faktorov. V opodstatnených prípadoch, keď vieme spoľahlivo preukázať susedov podiel viny (väčšinou na základe policajnej relácie), si poisťovateľ môže nárokovať náhradu škody,“ vysvetľuje Juraj Štefanovič, PR špecialista ČSOB poisťovne. Rovnako pri nárokovaní poistného plnenia postupuje aj Allianz: „Ak škodu spôsobila druhá strana, napríklad vás vytopil sused, poisťovňa uhradí škodu poškodenému a má nárok vymáhať si vyplatené poistné plnenie od vinníka škody.“