Pokiaľ sa u vás vzduch nehýbe a z interiéru neodchádza vlhkosť, vznik nebezpečných plesní je len otázka času. Plesne môžu spôsobiť rozličné zdravotné problémy, napríklad podráždenie dýchacích ciest, zápal priedušiek, astmu, alergiu, ekzémy. U niekoho spôsobujú nevysvetliteľnú únavu, vyčerpanosť a bolesti hlavy. K rizikovým skupinám patria najmä deti, starší ľudia a osoby s oslabeným imunitným systémom. Dojčatá, ktoré sú dlhodobo vystavené plesniam v domácnosti, majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú astmatikmi.
Aká kvalitná je vaša stavba?
Vznik plesní v domácnosti je v súčasnosti spojený najčastejšie s konštrukčnými chybami stavby, nesprávnou izoláciou, ale aj nesprávnymi hygienickými a prevádzkovými návykmi v domácnosti,“ upozorňuje Ladislav Pavlovič zo spoločnosti INCON. Dodáva, že plesne sa často objavujú najmä v okolí okien.
Príčinou je kondenzácia, ku ktorej dochádza, keď teplý vzduch v interiéri narazí na chladný povrch okna a tam skondenzuje. Tento fenomén je bežný najmä v zime, keď je vonku chladno a vnútri sa kúri. Plesniam možno predchádzať aj výberom vhodných okien a ich správnou inštaláciou. Ak ste ešte len vo fáze projektu domu, uprednostnite osadenie okien nie na vonkajší okraj konštrukcie, ale viac do stredu smerom do miestnosti. Dôležitý je kvalitný plastový profil a počítajte s izolačným trojsklom, ktoré je dnes už štandardom. Preverte si, či výrobca používa teplý dištančný rámik.
Ako zamedziť vzniku plesní
- V domácnosti udržujte 45– až 55-percentnú vlhkosť.
- Dostatočne vetrajte. V zime 5–7 minút, v lete 30 minút, na jar a na jeseň 15–20 minút. Vetrajte 3– až 5-krát denne.
- Tam, kde prirodzené vetranie nie je možné, používajte odvlhčovač vzduchu.
- Zabezpečte presvetlenie miestností, vlhkosť sa bude rýchlejšie odparovať.
- Nevyhnutná je pravidelná kontrola a údržba tesnení okien.
- Primerane vykurujte, pretože studený vzduch dostatočne neabsorbuje vlhkosť.
- Ak sa vám v zime vyzráža počas noci voda na oknách, ráno ju vždy utrite
- Zvoľte priedušné a kratšie závesy, ktoré nebránia prirodzenej cirkulácii vzduchu.
- Nesušte bielizeň v interiéri.
- Izbové rastliny polievajte primerane.
- Zvážte rekuperáciu, dokáže pomôcť pri udržiavaní stabilnej vlhkosti.
- Použitie protiplesňové nátery stien.