Fio bankaFio banka

Nový stavebný zákon zmenil pravidlá aj pri výstavbe rodinných domov. Na toto sa treba pripraviť, zmena je ozaj veľká

Chystáte sa stavať dom? Doteraz ste niesli zodpovednosť aj za detaily, ktoré ste neovplyvnili. Nové pravidlá to však zmenia.

04.03.2025 06:00
dom, nehnuteľnosť, stavba Foto:
Ilustračné foto.
debata (13)
Užitočná pravda - Aké novinky prináša nový stavebný zákon?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Predstavte si, že sa rozhodnete postaviť rodinný dom. Ako stavebník (majiteľ pozemku) si objednáte stavebnú firmu (zhotoviteľa), ktorá vykoná samotné stavebné práce. Na plány domu si zavoláte projektanta, prípravu a priebeh stavby bude mať pod kontrolou stavbyvedúci, a geodet zabezpečí presné zameranie pozemku. Bezpečnosť a stabilitu stavby preverí statik.

Doteraz bol za porušenie stavebných predpisov zodpovedný hlavne stavebník – teda vy. Aj keď ste ako majiteľ pozemku nemali priamy vplyv na detaily realizácie, mohli ste niesť následky. Nové pravidlá prinášajú zmenu – zodpovednosť sa presne rozdelí medzi jednotlivých účastníkov stavby.

Ako to bude fungovať?

1.Zhotoviteľ:

Ak stavebná firma použije nekvalitný materiál alebo neodborne vykoná práce, bude niesť zodpovednosť za vzniknuté škody. Napríklad, ak základ domu popraská kvôli nesprávnemu postupu, zhotoviteľ bude musieť problém odstrániť na vlastné náklady.

2. Stavbyvedúci:

Ten, kto dohliada na stavebné práce, bude niesť zodpovednosť za to, že všetko prebieha podľa projektu a v súlade so stavebnými normami. Ak zanedbá kontrolu, napríklad prehliadne chyby pri montáži alebo betónovaní, môže byť postihnutý.

pálenie, vypalovanie, záhrada, jeseň, Čítajte viac Môžete páliť na záhrade burinu, suchú trávu a porasty? Kedy vám hrozí pokuta až 1500 eur?

3. Projektant:

Ak projektant navrhne plány, ktoré nie sú v súlade s predpismi alebo ohrozia bezpečnosť stavby (napríklad nevhodne navrhnuté základy), bude niesť zodpovednosť za chybný projekt. Výsledné škody bude musieť nahradiť.

4. Geodet a statik:

Ak geodet správne nezameria pozemok a dom sa ocitne mimo stanovených hraníc, bude niesť zodpovednosť za vzniknuté problémy. Rovnako statik, ktorý zanedbá kontrolu stability, môže byť sankcionovaný, ak jeho chyby povedú k narušeniu stavby.

Povedzme, že zhotoviteľ použije nekvalitný betón na základy domu. Po niekoľkých mesiacoch zistíte, že sa základy začínajú rozpadať. Podľa nových pravidiel je za túto chybu zodpovedný zhotoviteľ a bude musieť následky odstrániť. Ak by zlyhal projektant a navrhol by nesprávnu hĺbku základov, zodpovedal by on. A všetkých týchto účastníkov by mohol sankcionovať stavebný úrad. Cieľom nových pravidiel je zabezpečiť kvalitnú a bezpečnú výstavbu, kde každý účastník nesie svoj podiel zodpovednosti. Tým sa predíde situáciám, keď všetky škody znášal len stavebník, ktorý si na výstavbu najal odborníkov.

zateplovanie, dom, prerábka Čítajte viac Štát poskytne príspevok až 19-tisíc eur na obnovu domov. Kto môže požiadať o peniaze?

Čo je drobná stavba?

Radi by ste si v záhrade postavili altánok, prístrešok či pergolu? Ako postupovať, aby ste sa vyhli prípadným problémom? Čo treba ohlásiť a čo nie?

Drobná stavba je zásade stavba, ktorá má doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu). Svojím účelom a charakterom nesmie podstatne ovplyvniť životné prostredie. Medzi drobné stavby môžeme zaradiť napríklad: rôzne prístrešky, práčovne, úschovne bicyklov či kočíkov (ak plocha nepresahuje – po novom 50 m2 a výška 5 m), pivnicu či žumpu, oplotenie, prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu atď.

Na drobné stavby, ako napríklad garáže, záhradné domčeky či chatky, ktorých výmera nepresiahne 50 m2, nebude od apríla tohto roka v prípade schválenia nového stavebného zákona potrebné stavebné povolenie. Stačiť bude len ohlásenie na obecnom či stavebnom úrade. Upozornil na to Marek Choleva zo spoločnosti Gardeon.

„Zníženie byrokratickej záťaže, ktorá je mnohokrát časovo náročná, môže urýchliť rozhodovací proces a zjednodušiť rozhodovanie stavebníka o veľkosti stavby,“ vysvetlil Choleva s tým, že ohlásenie je jednoduchšia činnosť než stavebné povolenie, keďže ide len o tlačivo, ktoré po vyplnení stačí zaniesť na príslušný úrad. Naopak, proces stavebného povolenia je finančne náročnejší a zdĺhavejší.

Nový stavebný zákon by mal od apríla tohto roka spojiť územné rozhodovanie a stavebné povolenie do jedného konania o stavebnom zámere, ktoré by nemalo presiahnuť 30 dní. Skrátenie času na získanie stavebného povolenia uľahčí podľa Cholevu ľuďom život. Zdôraznil, že v súčasnosti tvoria drobné stavby na vlastnom pozemku vyžadujúce stavebné povolenie viac než polovicu objednávok.

predaj domu, byt, nehnuteľnosť, realitka, manželia Čítajte viac Chcete predať nehnuteľnosť? Takto zvýšite jej cenu. Ktoré úpravy sú podľa odborníčky ale zbytočné?

„Ak sa bude stavebné povolenie vyžadovať až pri stavbách nad 50 m2, väčšina stavieb vo vlastnej záhrade alebo na vlastnom dvore by spadala len pod ohlasovaciu povinnosť,“ spresnil odborník s tým, že v súčasnosti je možné ohlásenie využiť len na drobné stavby do 25 m2.

Okrem rozšírenia limitov pre drobné stavby a skrátenia povoľovacích procesov by sa mohlo podľa neho zjednodušiť aj posielanie ohlasovacej povinnosti a stavebného povolenia, a to elektronicky. Týmto krokom by sa zároveň aj urýchlil celý rozhodovací proces.

Pred začiatkom stavebného konania bude stavebník alebo projektant povinný prediskutovať svoj zámer s obcou a ďalšími organizáciami, ktoré sa na stavbe môžu podieľať. Tým sa zjednodušia a urýchlia procesy, pretože problémy sa budú riešiť ešte predtým, než sa začne samotné povoľovanie.

Pre náročnejšie stavby, ako sú napríklad verejné budovy alebo veľké projekty, sa zavádzajú prísnejšie pravidlá. Stavebníci budú musieť pracovať s certifikovanými zhotoviteľmi, ktorí budú kontrolovať priebeh výstavby, a projekt bude musieť byť dohliadaný počas celej realizácie.

Projektant už nebude len osobou, ktorá pripraví plány, ale bude mať väčšiu zodpovednosť. Okrem zodpovednosti voči stavebníkom bude zachovaná bezpečnosť aj verejné záujmy ako ochrana životného prostredia a stavieb. Projektant tiež zabezpečí, že všetky stavebné povolenia a postupy budú v súlade so zákonmi.

Tieto zmeny majú za cieľ zjednodušiť a urýchliť výstavbu, no zároveň zabezpečiť stavby, aby boli kvalitné, bezpečné a šetrné k životnému prostrediu.

(cil, tasr)

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 13 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #stavba #nehnuteľnosti #stavebné povolenie #stavbári #stavba domu