Slovensko má najdrahšie hypotéky v eurozóne

Napriek poklesu úrokových sadzieb z hypotekárnych úverov v posledných mesiacoch sú úvery na Slovensku podstatne vyššie, ako je priemer eurozóny.

24.08.2010 15:24
hypotéka, dom, bývanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým v eurozóne priemerný úrok pri hypotékach s ročnou fixáciou dosahuje 2,55 percenta, slovenské banky dávajú rovnaké úvery s priemerným úrokom 4,76 percenta. Podobné rozdiely sú aj pri iných fixáciách úrokov. Slovenské banky tak dávajú najdrahšie hypotéky spomedzi všetkých krajín, v ktorých sa platí eurom.

Banky tvrdia, že vysoký rozdiel medzi slovenskými a európskymi úrokmi nie je spôsobený tým, že by chceli zarobiť viac ako banky v ostatných štátoch. Vyššie úroky odôvodňujú tým, že Slováci v porovnaní s krajinami západnej Európy zarábajú podstatne menej, no neberú si podstatne nižšie hypotéky. Ak si Nemec s priemerným platom kúpi byt, pohltí splátka hypotéky oveľa nižšiu časť jeho výplaty, ako keď si podobný byt kúpi niekto na Slovensku.

Veľké rozdiely medzi úrokmi však dávajú do budúcnosti veľké možnosti na zlacnenie hypoték na Slovensku. Pravdepodobne sa však v najbližších rokoch slovenské úroky európskym nevyrovnajú. Úroky sa budú zvyšku Európy približovať rovnakým tempom, ako sa európskemu priemeru budú približovať platy a výkon ekonomiky. Naopak, v budúcom roku je možné skôr zvyšovanie sadzieb. Ekonómovia očakávajú, že Európska centrálna banka zvýši základnú úrokovú sadzbu, od ktorej sa odvíjajú aj úroky. V súčasnosti je táto sadzba na rekordne nízkej úrovni. ECB chcela takýmto spôsobom naštartovať európsku ekonomiku. Nízke úroky totiž znamenajú lacné úvery a, naopak, znevýhodnenie vkladov. Firmy, ale aj ľudia vďaka tomu menej sporia a viac investujú, čím pomáhajú rozhýbať hospodárstvo. V súčasnosti už európska ekonomika rastie, a tak ECB bude môcť zvýšiť úroky, aby zabránila rastu cien.

Kto si chce v súčasnosti vziať hypotéku a váha, akú viazanosť úroku si zvoliť, nemal by si pravdepodobne vybrať najkratšiu viazanosť, ale mal by si úrok zafixovať na tri až päť rokov. Banky síce ponúkajú tieto hypotéky s úrokom asi o tri desatiny percenta vyšším ako v prípade úverov s ročnou viazanosťou sadzby, ale klient má istotu, že o rok mu banka nezvýši sadzbu. A, naopak, ak sa bude slovenskej ekonomike dariť, o tri až päť rokov sa môže dočkať nižšieho úroku, a teda aj nižšej mesačnej splátky.

debata chyba