Mladým pomôže s rekonštrukciou štát

Mladí ľudia môžu peniaze na rekonštrukciu domu alebo bytu získať výhodnejšie vďaka štátom dotovaným hypotékam. Použiť peniaze zo zvýhodnenej hypotéky totiž možno na rovnaké účely ako klasickú hypotéku, teda aj na prestavbu či rekonštrukciu.

12.06.2011 06:30
podlaha, remeselník, stavba, rekonštrukcia Foto:
Ilustračné foto
debata

Dotované hypotéky sú určené len pre ľudí, ktorí nemajú viac ako 35 rokov. V prípade, že o úver žiadajú manželia, musia túto podmienku spĺňať obaja. Okrem veku musia splniť aj kritérium maximálneho možného príjmu. Nesmú zarábať viac, ako 1,3–násobok priemernej mzdy za predminulý štvrťrok. V súčasnosti tak ich hrubý príjem nesmie prekročiť 1 097,20 eura.

Ešte donedávna pritom platilo, že aj vtedy, ak o úver žiadali manželia alebo viacerí žiadatelia, príjem ani jedného z nich nesmel presiahnuť 1,3–násobok priemernej mzdy. Znevýhodnené tak boli manželské páry, pri ktorých jeden zarábal len tesne nad stanovenú hranicu a druhý mal nízky príjem. Od apríla sa však zmenil zákon o bankách a v súčasnosti sa posudzuje už spoločný príjem manželov, ktorý nesmie presiahnuť 2,6–násobok priemernej mzdy, čo je 2 194,40 eura.

Každý, kto splní kritériá, tomu štát zníži úrokovú sadzbu o dve percentá a o ďalšie percento banka. Celkovo tak mladí ľudia získajú o tri percentá nižší úrok, ako by mali platiť štandardne. V súčasnosti vďaka tomuto zvýhodneniu možno získať hypotéky s úrokom pod jedno percento.

Nižší úrok však mladí ľudia získajú len počas prvých piatich rokov splatnosti úveru. Kto stihne za tento čas splatiť celý úver, bude mať zvýhodnenie počas celej splatnosti hypotéky. To môžu využiť najmä záujemcovia o úver na rekonštrukciu, keďže pri kúpe bytu asi len málokto dokáže splatiť celú hypotéku za päť rokov. Úvery na rekonštrukciu sa pohybujú rádovo v tisícoch eur, preto ich možno aj rýchlejšie splatiť.

Ak si napríklad niekto požičia na päť rokov 7–tisíc eur s úrokom 1,5 percenta, bude platiť mesačne 121,17 eura. Celkovo banke zaplatí 7 270 eur. V prípade, že by nemal štátne zvýhodnenie, jeho mesačná splátka by vzrástla na 130,50 eura. Banke by vďaka tomu na úrokoch zaplatil o 560 eur viac ako pri dotovanej hypotéke. Ak by niekto chcel s nedotovanou hypotékou platiť rovnakú mesačnú splátku ako pri dotovanej hypotéke, musel by si splatnosť úveru predĺžiť o päť mesiacov. Banke by však na úrokoch zaplatil o 630 eur viac ako pri zvýhodnenom úvere. Zároveň platí, že čím vyššiu sumu si mladí ľudia požičajú, tým viac vďaka štátnej dotácii ušetria.

Okrem hypoték štát dotuje aj bezúčelové spotrebné úvery pre mladomanželov. O úver však musia požiadať do dvoch rokov od uzavretia manželstva, pričom ani jeden z nich nesmie mať viac ako 35 rokov. Ich spoločný príjem pritom nesmie prekročiť 2,6–násobok priemernej mzdy.

Ak mladomanželia splnia podmienky, získajú o 4,5 percenta výhodnejší úrok, ktorý platí počas celej splatnosti úveru. Maximálne si však môžu požičať 10–tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba