Dotovanú hypotéku dostane menej ľudí

Od júla sa zníži maximálny príjem, pri ktorom štátom ešte bude dotovať hypotéky pre mladých ľudí. Kým dnes má nárok na štátny príspevok každý, kto zarába maximálne 1 097,20 eura, od budúceho mesiaca sa najvyšší možný príjem zníži na 969,80 eura. Štátom dotovanú hypotéku tak bude môcť získať menej ľudí ako v súčasnosti.

15.06.2011 06:30
hypotéka, dom, stavebné, sporenie, kľúče, kľúč Foto:
Ilustračné foto
debata

Výška maximálneho príjmu pre získanie dotovaného úveru sa mení každé tri mesiace na základe priemernej mzdy za predminulý štvrťrok. V tomto štvrťroku sa tak maximálny príjem odvíja od priemernej mzdy v poslednom kvartáli minulého roku. Keďže na konci roku firmy zvyčajne vyplácajú trináste platy či vianočné odmeny, býva priemerná mzda v poslednom vyššia ako v iných štvrťrokoch. Od apríla do júna sú tak dotované hypotéky najprístupnejšie najväčšej skupine ľudí.

Od júla sa bude príjem pre získanie zvýhodneného úveru odvíjať už od priemernej mzdy v prvom kvartáli tohto roku. Keďže oproti poslednému štvrťroku sa v prvom štvrťroku priemerný plat znížil, klesne aj hranica na získanie dotácie.

Ak o úver žiadajú manželia alebo partneri, ich spoločný príjem nesmie presiahnuť 2,6-násobok priemernej mzdy. To znamená, že ak stihnú požiadať o úver do konca júna, ich príjem nesmie prekročiť 2 194,40 eura. Ak žiadosť podajú až v júli, bude to už len 1 939,60 eura.

Žiadatelia o dotovanú hypotéku musia okrem maximálneho príjmu splniť aj ďalšiu podmienku. Ani jeden zo žiadateľov nesmie mať viac ako 35 rokov. Kto splní obe podmienky, získa na prvých päť rokov splatnosti úveru úrokovú sadzbu nižšiu o tri percentá.

Zvýhodnenie je možné získať maximálne na úver do výšky 49 790,88 eura, pričom výška úveru nesmie prekročiť 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak si niekto požičia viac, na zvyšok úveru bude platiť štandardný úrok.

Vďaka nižšiemu úroku, ušetria mladí ľudia na mesačných splátkach. „Napríklad pri 40-tisícovej hypotéke na 30 rokov predstavuje mesačná úspora približne 70 eur,“ vraví vedúca oddelenia úverov VÚB banky Angelika Farkašová. To znamená, že za celých päť rokov tento dlžník ušetrí na úrokoch 4 200 eur.

debata chyba