Dotované hypotéky pre mladých sú drahé

Štátna podpora hypoték pre mladých sa k mladým ľuďom dostáva len sčasti. Banky totiž zmenili prístup k tomuto úverovaniu.

06.07.2011 20:00 , aktualizované: 07.07.2011 12:13
hypotéka, bývanie, dom, kľúč Foto:
Mladí ľudia dostávajú od bánk len časť štátnej podpory na hypotéku.
debata

Ešte pred dvoma rokmi dotovanú hypotéku oproti bežnej automaticky zlacnili o tri percentná, teraz sa úrok zníži menej, aj keď sa štátna podpora nezmenila. Efektívnosť štátnej dotácie je tak otázna. Potvrdil to prieskum Pravdy vo viacerých bankách.

Napríklad v OTP Banka Slovensko ponúkajú k čistému mesačnému príjmu 800 eur úver na bývanie 64-tisíc eur s rok fixovaným úrokom 3,75 percenta. Ten istý klient by teda hypotéku pre mladých mal získať s úrokom 0,75 percent. Banka však priamo na pobočke ponúkla o 1,6-percenta vyšší úrok, keď 3-percentnú úľavu odpočítala z vyššieho ako bežného úroku. Namiesto 199 eur tak mesačná splátka pri vyššom 2,35-percentnom úroku dosahuje až 248 eur.

Podľa odborníkov sa takto banky ešte donedávna nesprávali. Dve percentá za ľudí stále platí štát a jedno odpustí banka. Človek, ktorý by teda v banke získal úver na bývanie s 5-percentným úrokom, by pri hypotéke pre mladých mal zaplatiť len dve percentá. ,,Z nášho prieskumu, to aspoň pred dvoma rokmi takto fungovalo," potvrdil Vladimír Dohnal, riaditeľ Symsite Research.

Napriek vyšším administratívnym nákladom na evidenciu hypoték je rozdiel 1,6 percenta prehnane vysoký aj podľa analytika. ,,Je to klasický príklad toho, k čomu vedú štátne dotácie, nezískajú ich ľudia, ale úzke organizované skupiny, v tomto prípade banky," povedal Vladimír Dohnal, riaditeľ Symsite Research.

V prospech nižšieho úroku v banke nezavážilo ani to, že na kúpu staršieho bratislavského bytu v hodnote 92-tisíc eur potrebuje mať človek pri hypotéke pre mladých našetrených 28-tisíc eur. Podľa samotných bánk majú ľudia s úsporami menšie problémy so splácaním pôžičiek a pri exekúcii založenej nehnuteľnosti sa banka skôr dostane k celej požičanej sume.

,,Vyšší úrok na hypotekárne úvery je z dôvodu financovania hypotekárnych úverov hypotekárnymi záložnými listami, ktoré sú drahšie ako zdroje, ktorými sú financované úvery na bývanie," vysvetlila Zuzana Krenyitzká z OTP Banka Slovensko. V ďalších dvoch bankách sa rozdiely pohybovali len v desatinách percent. Z ponuky zvyšných piatich bánk sa rozdiely v úrokoch nedali zistiť.

V minulosti štát dotoval zvýhodnené hypotéky aj šiestimi percentami. Priemerné úroky boli totiž pred desiatimi rokmi na úrovni dvanásť percent, no dnes sú len niečo okolo piatich percent. Ľudia s dotovanými hypotékami vo výške šiestich percent, by tak po zmenení úrokovej sadzby, nemali platiť úroky. Banky takto však úroky ľuďom neznížili a o peniaze získané od štátu zvýšili svoje zisky.

Na túto skutočnosť upozornil ešte na jar tohto roka minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Zmeniť tento stav chce od začiatku budúceho roku. Vtedy totiž vstúpi do platnosti zákon, podľa ktorého budú môcť ľudia staré hypotéky vyplatiť novými bez sankcií. Minister financií teda verí, že ak pôvodná banka nezníži svoje úroky, bude chcieť takého klienta za nižšie úroky získať konkurencia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba