Úroky vzrastú, život na dlh sa ľuďom predraží

Život na dlh bude onedlho drahší. Európska centrálna banka včera po druhý raz v tomto roku zdvihla o štvrť percenta svoju základnú úrokovú sadzbu. Banky si budú po novom požičiavať za vyše 1,5 percenta a na jeseň sa očakáva zvýšenie sadzby na 1,75 percenta. Celoročný nárast o 0,75 percenta postupne pocítia aj ľudia, ktorí cez úver riešia bývanie, ale aj nákupy elektroniky či vybavenia domácnosti.

08.07.2011 14:07
manželia, úver, dane, kalkulačka, rodina Foto:
Ilustračné foto
debata

Banky na Slovensku rozhodnutie centrálnej banky do vyšších úrokov na hypotékach už sčasti premietli. Úroky však budú rásť aj po zvyšok roka. Ak teraz občan s pôžičkou 70-tisíc eur splácanou tridsať rokov pri ročnom úroku päť percent mesačne banke platí 376 eur, po zvýšení úroku o 0,75 percen­tuálneho bodu by to bolo 408 eur.

Na druhej strane, kto má voľné peniaze, môže na rastúcich úrokoch zarobiť. Ak vloží 10-tisíc eur a úroky na vkladoch stúpnu o 0,75 percenta, ročný výnos sa zvýši o 75 eur.

,,V princípe platí, že banka reaguje na situáciu na trhu a zvýšenie medzibankových sadzieb sa postupne premietne do výsledných úrokových sadzieb jednotlivých produktov," potvrdila Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Základná sadzba centrálnej banky na úrovni jedného percenta bola na historickom minime. Ani jej nárast na 1,75 percenta nebude z hľadiska posledných rokov dramatický. Ešte v roku 2008 pred krízou sadzba dosahovala až štyri percentá.

Súčasným nárastom úrokov chce centrálna banka dosiahnuť, aby bolo v obehu menej peňazí, čo by zmiernilo aktuálny rýchly rast cien tovarov a služieb. ,,Našou úlohou je udržať cenovú stabilitu pre 331 miliónov obyvateľov Európskej menovej únie," povedal Jean-Claude Trichet, prezident ECB. Podľa predbežných odhadov bola júnová inflácia v eurozóne na úrovni 2,7 percenta. Cieľom centrálnej banky je pritom udržať rast cien na úrovni dvoch percent.

Podľa analytikov by rast úrokov mohol na Slovensku zmierniť zdražovanie v obchodoch. ,,Pre Slovákov je zvyšovanie úrokových sadzieb dobrou správou, ktorá môže pomôcť zastaviť vysokú infláciu," myslí si Vladimír Pikora, analytik Next Finance. UniCredit Bank v tomto roku počíta s 4,1-percentným rastom cien na Slovensku.

Za zvyšovaním cien stoja najmä drahé komodity, ktoré spôsobujú zdražovanie benzínu či elektrickej energie. Spoločne s rastom cien energií sa v prosperujúcich krajinách zvyšuje aj tlak na rast platov. Ako príklad sa dajú uviesť nemecké odbory požadujúce v niektorých prípadoch aj sedempercentný nárast platov. ,,V budúcnosti tak hrozí ešte rýchlejší rast cien," dodal Trichet. Zamestnávatelia sa totiž na takomto raste platov môžu s odbormi nakoniec dohodnúť, keďže ich konkurencieschop­nosť nie je závislá od lacnej pracovnej sily, ale vyrábania špičkových technológií.

Na druhej strane stoja problémové krajiny nachádzajúce sa na juhu Európy. Banky týchto štátov si totiž po zvýšení úrokov budú nové peniaze požičiavať ešte drahšie. Navyše ratingové agentúry najnovšie ako podstatne rizikové označili požičiavanie peňazí Portugalsku. ,,Krajina stále môže získať časť potrebných finančných zdrojov privatizáciou štátneho majetku," myslí si Trichet. Samotná ECB podporí likviditu portugalských bánk nákupom ich cenných papierov.

Zvyšovanie úrokov sa zároveň prejavuje aj na vyššom zhodnocovaní vkladových produktov. Toto pre ľudí pozitívne smerovanie priznávajú aj samotné banky. ,,Od pondelka sme zvýšili úrokové sadzby na termínovaných vkladoch s viazanosťou do jedného roka až o 0,3 percenta," dodala Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. ,,V posledných mesiacoch bol na trhu zjavný trend zvyšovania úrokov na vkladoch, čo súvisí s nárastom Euriboru, ale aj rastúcou konkurenciou a trhu vkladov klientov," potvrdila Tatiana Jonaková z OTP banky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba