Klienti budú môcť s bankami vyjednávať o úroku

Banky by mali klientom dva mesiace vopred oznamovať zmenu úrokovej sadzby. Zákazník by tak mal získať dostatok času na to, aby mohol obísť ostatné banky a zistiť, či mu konkurenčná banka neponúkne výhodnejší úrok. Každý klient bude môcť zároveň na konci fixácie úrokovej sadzby splatiť úver bez poplatku. Novela zákona o bankách, ktorá prináša túto zmenu, by mala platiť od januára budúceho roku.

22.07.2011 07:59
hypotéka, dom, stavebné, sporenie, kľúče, kľúč Foto:
Ilustračné foto
debata

Ministerstvo financií predpokladá, že tieto zmeny povedú k zostreniu konkurencie na hypotekárnom trhu a klienti tak budú môcť profitovať z nižších úrokov. Podobné zmeny síce zaviedla už novela zákona, ktorá je účinná od 1. apríla tohto roku, ale tá sa týka len novoposkytnutých hypoték. Ak si niekto zobral úver pred účinnosťou tohto zákona, nové pravidlá sa na neho nevzťahovali.

Od budúceho roku by mali získať výhody všetci ľudia, ktorí splácajú úver na bývanie. Okrem klasických hypoték sa totiž budú týkať aj spotrebných úverov na bývanie, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou. Niektoré banky totiž namiesto klasických hypoték poskytujú na zabezpečenie bývania radšej spotrebné úvery, pretože ich nemusia financovať hypotekárnymi záložnými listami.

Každý dlžník by po novom mal aj presne vedieť, z čoho sa skladá úrok, ktorý mu banka účtuje. Nebude totiž stačiť, ak banka klientovi oznámi výslednú úrokovú sadzbu, ale každému bude musieť presne rozpísať aj jednotlivé zložky tohto úroku. Klient sa tak po zmene fixácie ľahko dozvie, či mu banka zvyšuje úrok preto, lebo vzrástli úroky, alebo sa jeho úrok zvýšil preto, lebo si banka chce zvýšiť svoj zisk.

Zmeny čakajú aj tých ľudí, ktorí si zobrali štátom dotovanú hypotéku pred 1. júlom 2003. Keďže v tom čase boli úroky z hypoték vysoké, štát sa snažil podporiť hypotekárny trh bonifikovaním úverov. Na rozdiel od súčasnej štátnej podpory vtedy ľudia získali zvýhodnenie okolo piatich percent na celú dobu splatnosti úveru. Kto chce, aby mu štát naďalej prispieval na splácanie hypotéky, však podľa súčasných pravidiel nesmie preniesť svoj úver do inej banky. Podľa ministerstva financií to banky zneužívajú a pýtajú si vyššie úroky, ako účtujú klientom bez štátnej dotácie. Ak má niekto napríklad 5–percentné štátne zvýhodnenie, mohol by mu v súčasnosti po odpočítaní štátnej dotácie vyjsť aj nulový úrok. V skutočnosti však banky radšej zvýšia takémuto klientovi úrok a ten tak platí aspoň minimálny úrok.

Od budúceho roku si však aj títo ľudia budú môcť preniesť svoj úver do inej banky pod podmienkou, že nová úroková sadzba bude nižšia ako pôvodný úrok. Zároveň si nebudú môcť predĺžiť splatnosť úveru. Ministerstvo si od tohto kroku sľubuje, že viacerí klienti získajú nulový úrok a ušetrí na tom aj štátna pokladnica.

Aké zmeny čakajú hypotéky

Ľudia, ktorým bol poskytnutý štátny príspevok k hypotéke pred 1. júlom 2003, si budú môcť svoj úver preniesť do inej banky.

Banky si nebudú môcť pýtať poplatok za predčasné splatenie úveru, ak klient úver splatí pri skončení fixácie úrokovej sadzby alebo pri zmene úroku v prípade variabilnej sadzby. V ostatných prípadoch môže byť predčasné splatenie úveru spoplatnené.

Každá banka bude musieť dva mesiace pred uplynutím fixácie sadzby oznámiť klientovi jej novú výšku. Zároveň mu bude musieť oznámiť aj výšku základnej úrokovej sadzby a hrubú maržu na nasledujúce obdobie.

Výšku základnej úrokovej sadzby bude musieť každá banka zverejňovať na svojej internetovej stránke. Táto základná úroková sadzba bude zohľadňovať mieru nákladov banky na financovanie hypotekárnych úverov.

Zákaz požadovania úhrady úrokov, poplatkov alebo iných nákladov v súvislosti s predčasným splatením hypotekárneho úveru od klienta sa bude uplatňovať aj na úvery poskytnuté pred 1. januárom 2012. Rovnako banky budú musieť aj starším klientom oznamovať zloženie úrokovej sadzby dva mesiace pred jej zmenou.

Všetky tieto povinnosti budú musieť banky dodržiavať nielen v prípade hypotekárnych úverov, ale aj ostatných úverov, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou a sú určené na zabezpečenie bývania.

ZDROJ: NÁVRH NOVELY ZÁKONA O BANKÁCH

debata chyba