Stavebné úvery sú po jednej kríze už dostupnejšie

Slovenská ekonomika sa v posledných týždňoch dostala z krízy a s ňou sa zľahčil aj prístup k úverom.

30.07.2011 08:40
Reality, dom, hypotéka, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Na aký dlhý čas budú podmienky mäkšie, závisí od šírenia ďalšej dlhovej krízy v eurozóne. Krízový stav v praxi znamenal, že napríklad vo Wüstenrote bolo možné získať s ručiteľom stavebný úver do výšky 23-tisíc eur a teraz je to už do 30-tisíc eur. Menej opatrné sú pri úveroch aj banky.

Ľudia majú podľa finančných domov jasnejšiu pracovnú perspektívu ako počas dvoch krízových rokov. Limit na získanie stavebného úveru bez dokladovania príjmu je vyšší, v niektorých prípadoch nie je potrebné ručenie nehnuteľnosťou a znížili sa aj úrokové sadzby pri medziúveroch.

„Z dlhodobého hľadiska sledujeme, že slovenské priemerné úrokové sadzby na úvery na bývanie sa blížia k priemerným sadzbám únie. V praxi to znamená, že sa podmienky zvýhodňujú,“ tvrdí Ján Porázik, analytik spoločnosti Fincentrum. Bankové hypotéky sú však na Slovensku stále najdrahšie v eurozóne.

V prípade stavebného sporenia Daniela Vlčková z Wüstenrotu poznamenala, že vplyvom vyššieho záujmu o sporenie a vklady mala spoločnosť dostatok prostriedkov na to, aby prístup k úverom zmäkčila. „Od apríla sme navýšili limity na získanie stavebného úveru či znížili sadzbu medziúverov z 1,99 na 1,69 percenta,“ povedala hovorkyňa Vlčková. V danej sporiteľni sa po novom limit na získanie stavebného úveru bez dokladovania príjmu zvýšil z 13,5 tisíca eur na 20-tisíc.

„Už minulý rok významne vzrástol záujem o úvery, v porovnaní s rokom 2009 išlo o nárast o 68 percent. V tomto roku záujem pretrváva,“ tvrdí hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Miloš Blanárik. Najväčšia slovenská sporiteľňa znížila od apríla úrokové sadzby úverov na bývanie o 3 a 4 percentá. „Tí, čo požiadali o úver do konca júla, majú nasledujúci rok nárok na úver so sadzbou 1,69 percenta,“ hovorí Blanárik.

Stavebné úvery sú však podľa analytika, naopak, aktuálne v útlme. „Stavebné sporiteľne poskytli v máji tohto roka stavebné úvery vo výške 3,6 milióna eur, minulý rok to bolo 4,1 milióna. Útlm bol aj pri medziúveroch, ktoré sa poskytli v máji vo výške 35 miliónov, v roku 2010 takmer 44 miliónov eur,“ zhodnotil Porázik. Stále si myslí, že samotný stavebný úver je pre sporiteľa lacný.

„Ak sa však klient k stavebnému úveru dostáva cez takzvaný medziúver, tu sa už podmienky rôznia. Medziúver totiž nie je striktne regulovaný zákonom,“ dopĺňa Porázik. Do hry sa navyše dostáva aj štát. V auguste a septembri sa bude v parlamente rokovať napríklad aj o tom, či sa pri medziúveroch škrte štátna stavebná prémia vo výške 67 eur ročne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba