Banky by mali pri hypotékach viac bojovať

Od januára sa zmení nielen stavebné sporenie, ale aj poskytovanie hypotekárnych úverov. Klienti, ktorí si berú úver na bývanie, by mali od budúceho roka presne vedieť, z čoho sa skladá úroková sadzba, ktorú majú banke platiť. Banky im zároveň budú povinné dva mesiace pred zmenou úroku oznámiť, aká bude ich nová úroková sadzba. Klient by tak mal mať dosť času, aby zistil, či v inej banke nedostane lepší úrok.

26.09.2011 09:32
hypotéka, stavebné, sporenie, prenájom, nájom,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Ministerstvo chce týmto spôsobom prinútiť banky, aby o klientov viac súťažili. Keďže dnes si len veľmi málo ľudí prenáša hypotéku z jednej banky do druhej, banky sú nútené bojovať o klienta, len keď prvýkrát žiada o úver. Po skončení fixácie mu môžu zvýšiť úrok bez toho, aby sa museli obávať, že odíde do inej banky.

Keďže banka bude musieť klientom oznamovať aj zloženie úrokovej sadzby, klient sa vždy dozvie, či mu banka zvyšuje úrok preto, lebo vzrástli náklady na požičiavanie peňazí, alebo či si chce len zlepšiť svoj zisk. Ak sa rozhodne vyplatiť hypotéku úverom z inej banky, jeho pôvodná banka mu to bude musieť umožniť bezplatne.

Všetky zmeny sa dotknú nielen ľudí, ktorí si zoberú úver po 1.januári budúceho roku, ale aj tých, ktorí hypotéku už splácajú. Okrem hypoték sa nové pravidlá budú vzťahovať aj na spotrebné úvery na bývanie založené nehnuteľnosťou. Viaceré banky totiž namiesto hypoték začali ponúkať tieto spotrebné úvery. Nemusia ich financovať prostredníctvom hypotekárnych záložných listov a bez obmedzení môžu poskytovať úvery až do výšky sto percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Banky väčšinou klientov, ktorí si chcú preniesť svoj úver z inej banky, vítajú. Z úverového registra môžu zistiť, či daný človek splácal úver pravidelne alebo so splátkami meškal. Ak žiadateľ o úver niekoľko rokov bez problémov spláca úver, nemusia sa báť toho, že by sa z neho stal zrazu neplatič. Vďaka tomu mu vedia ponúknuť nižší úrok ako žiadateľovi, ktorý doteraz žiaden úver nesplácal.

Preniesť si úver do inej banky sa môže vyplatiť aj ľuďom, ktorým výraznejšie vzrastie príjem. Banka totiž posudzuje bonitu dlžníka, len keď žiada o úver. Pri zmene fixácie už nezisťuje, koľko daný človek zarába. Ak však bude žiadať o prefi nancovanie hypotéky v inej banke, tá si znovu preverí, aký je jeho plat. V prípade, že jeho príjem je vyšší, malo by sa to odraziť na nižšom úroku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba